"Rozšt'ípnutý" habr

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod 001čolek » 21 led 2013, 11:03

Pavel Š. píše:Musím potvrdit slova p. Svačiny ohledně zbytečně velikých nádob. Měl jsem jeden pro mě parádní modřín a tak jsem mu chtěl dopřát více prostoru. Rostl několik let v plastové nádobě a vypadal, že je OK, ale když jsem ho chtěl přesadit do keramiky, zjistil jsem, že do spodní vrstvy substrátu vůbec neprorostly kořeny a naopak ze spoda začaly, pravděpodobně vinou nadměrné vlhkosti, uhnívat. Po přesazení se ještě nějakou chvíli trápil a pak to vzdal. :(
P.S.: Líbí se mně, jaká se tu rozvinula debata o stromu, který ještě nebyl vykopán a dokonce ho nikdo ani neviděl (a z pověrčivosti majitele asi hned tak neuvidí :D ).


Pavle,od samého začátku je to jen teoretizování nad ještě nevykopaným stromem ..... ale viděl ho např. Lad'as (člen zdejšího fora) a kamarád Vašek,který se zde sice nezapojuje,ale bonsaje dělá už řádku let.Ani jeden z nich se do něj kvůli velikosti pustit nechce,já se toho nebojím :P . Věřím na to,že některé věci přinášejí smůlu a tohle je jedna z nich. Navíc fotka stromu v zemi není níkdy moc koukatelná ..viz spousta zde uvedených. Zmínkou o té větší pěstební nádobě jsi mě docela zarazil,myslel jsem že opak je pravdou,obzvlášt' na rozjezd/zapěstování stromu... :think:
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Robert Černý » 21 led 2013, 12:15

Zdendo, asi podobných rozměrů jsem loni na jaře kopal tis. No, kopal :lol: pomáhal mi Vláďa Boudnejch a jako odbornýho poradce jsme měli s sebou ještě Láďu Kotála a hlavně kvůli tomu, že se tis vešel pouze do jeho Fordu Galaxy :lol: Takovej to je buclík.
Ale k tématu. Koupil jsem na něj 90l kulatej maltovník a bylo vystaráno. Aby tis nebyl tak utopenej a abych nespotřeboval zbytečně dalších 30-40l substrátu, vysypali jsme třetinu maltovníku nalámaným polysyrenem, pak přišel substrát.
Pokud použiješ PROPUSTNEJ substrát, tak bych se nějakýho zahnívání kořínků nebál. Jasně, že to bude něco stát, ale já jsem použil směs ekogritu a teramolu.
Celkový náklady na substrát a nádobu byly cca 600-700,- a to si strom takových rozměrů zaslouží.
Navíc nádobu můžeš použít příště a uvedený substrát je snadno recyklovatelný.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Jiří Svačina » 21 led 2013, 18:56

Robert :jedna: Já ty, kulaté plastové kalfasy - /jestli je to správně maltovník, divné slovo, možná,nevím :blednu: /ale používám také, jen vrtám cca 4 díry 5 cm nejen do dna, ale i nade dnem do boků aby to mohlo dýchat a nikdy v tom nestála voda, vyšší uvazuji - malé dírky na drát pod rantlem...
U těch velkých " pařezů " - silných stromů mám zkušenost , je třeba počítat s tím, že dokážou žít z podstaty - jen z rezerv, vzdušné vlkhkosti a občasného rosení bez nových - funkčních kořenů někdy i dva roky... Vyhráno je když strom přežije zimu , vyraší a přežije léto následující rok po sběru, ale někdy i po tom vyrašení a létě ještě část odejde,... jistota že se adaptoval v zajetí je až po dvou letech...do doby než je jasné že rostou nové kořeny atd. ... netvarovat :roll: , a ani s ním moc nehýbat ... :jedna:
- fotka ... jak je vidět není třeba, stačí přivřít oči...
Hezký den a ať rostou...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod 001čolek » 21 led 2013, 19:17

Jo jo,do maltovníku jsem už také sázel viewtopic.php?f=15&t=2718 tenhle javor.Tehdá se hochům také do výkopu nechtělo,ale já se nebál :lol: :lol: ,cca dvě hodinky práce a byl venku.

Já ho Roberte asi šoupnu do antuky a "obal" ještě promyslím....maltovník když tak doma volnej mám.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Robert Černý » 22 led 2013, 09:00

Ano, jak napsal pan Svačina a já zapoměl uvést, vrtám díry nejen do dna, ale i do spodní části z boku.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Skipoun » 22 led 2013, 12:16

Já si nasbíral takovéhle kyblíky ale jsou moc vysoké tak je zkrátím asi na 40cm výšky.Chtěl bych do nich dávat stromky a tenhle habr taky.Je bez děr a ty budu muset vyvrtat a jak čtu pár jich přidělám i z boku u dna.Jirka
Přílohy
kýbl1.jpg
kýbl1.jpg (106.98 KiB) Zobrazeno 2679 krát
kýbl2.jpg
kýbl2.jpg (86.79 KiB) Zobrazeno 2685 krát
habr2.jpg
habr2.jpg (139.49 KiB) Zobrazeno 2687 krát
Jirka R.
Uživatelský avatar
Skipoun
 
Příspěvky: 44
Registrován: 04 zář 2011, 19:51
Bydliště: Cheb

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod 001čolek » 22 led 2013, 13:38

Robert Černý píše:Ano, jak napsal pan Svačina a já zapoměl uvést, vrtám díry nejen do dna, ale i do spodní části z boku.


Čus
To já Roberte dělám automaticky u všech nádob,které nejsou určené pro sadbu rostlin. Klasické květníky mají ve dnech prolisované drážky a neucpávají se. Ten javor v maltovníku je obvrtanej 8mm vrtákem zespodu,potom dokola tak 3cm nad zemí a potom jsem ještě pro jistotu sem tam vrtnul i výš.

Re Skipoun : takové "kbelíky jsou fajn,jen je důležité,aby v tom původně nebyl nějakej jedovatej "moribundus" a určitě je budeš snižovat tak cca o 2/3 výšky. Vrtáním nic nepokazíš,pokud z toho neuděláš vyloženě síto :) Já podobné nádoby používám na první zasazení také,ale ta estetická stránka je trochu někde jinde :lol: :lol: ,zase se tím ušetří nějaká ta kačka. No,ale na strom který se tu probírá je to už stejně malé,na ten budu muset vytruhlařit bud'to tu bednu,nebo se vejde do toho maltovníku. Uvidíme.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Stenly » 07 lis 2014, 14:55

Tak Čolku, už je to skoro rok, strom už máš určitě doma a fotky toho 30+ žádné. Hoď sem něco ať vidím co se dá ještě kopnou.
Úspěch si žádá mnoho obětí, ale kde je vzít???
Uživatelský avatar
Stenly
 
Příspěvky: 60
Registrován: 27 kvě 2014, 18:49
Bydliště: Nivnice

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron