"Rozšt'ípnutý" habr

Rady a zkušenosti pro všechny

"Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod 001čolek » 15 led 2013, 21:10

Pěkný večer všem.

Mám v lese nedaleko vyhlédnutý nádherný Habr s úplně úžasnou patou. Kořenové náběhy jsou výstavní,strom je to obrveliký ...dolní průměr kmene nad náběhy je kolem 30+ cm. Habry,které jsme kopli s Lad'asem okolo tohoto stromu mají kořeny rozprostřené do plochy,žádné kůlové kořeny (kupodivu). Bude to asi zvláštním podložím,to je vidět už při kopání jak je tam půda vrstvená a podle barvy jednotlivých vrstev. To je ale jen můj dohad. No,nicméně k mému nápadu a problému. Strom kopnu a seříznu na výšku cca 70-80cm,je tvarově zajímavý a celkem prudce konický.Asi by nebyl problém ho seříznout pod úhlem tak,aby řez z pohledové strany nebyl vidět prakticky vůbec,ale napadla mě doufám dobrá myšlenka a tím vlastně předbíhám všemu (výkopu,povedenému zakořenění a zapěstování atd) co má následovat a to udělat strom rozt'atý bleskem. To by potom znamenalo naopak seříznout úhel právě z pohledové strany a tím se dostávám k mému hlavnímu dotazu .... kdy udělat ránu (vyfrézovat/vyříznout) po celé délce kmene (nemyslím dočista,ale zatím třeba jen nahrubo) ...hned po výkopu a nebo až třeba za 3-4 roky,kdy strom který vsadím do záhonu bude už zakořeněný a silnější?? Habry jsou sice hodně odolné stromy,ale nebyl by takový zásah po výkopu pro strom už příliš velký??
Dík za každou radu,nechci to uspěchat a zase naopak nechci přijít zbytečně o čas,ve kterém by toto už mohlo být hotové.

Zdeněk
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Robert Černý » 15 led 2013, 21:17

Určitě počkat až strom zakoření a bude v dobré kondici.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Pavel Š. » 16 led 2013, 10:54

A foto by nebylo? ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Dobruda » 16 led 2013, 11:37

Jasně, jak píše Robert počkat až bude v kondici, ale já bych ho nesázel do země. Nepotřebuješ sílit kmen... za mne bych ho vsadil do bedny, počkal 1rok vybral větve a následně když bude v pohodě se pokusil o tvorbu vrcholu popřípadě zásahu bleskem. Také z důvodu, že asi nebudeš tvořit mrtvé dřevo v zemi, ale až když bude v nějaké míse nebo bedně, takže opět přesazení a znova čekat. Můj názor.
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jirka DOBRUSKÝ
dobrusky.jiri@seznam.cz
skype: dobruda1965
mobil: 606 70 60 65
Uživatelský avatar
Dobruda
 
Příspěvky: 368
Registrován: 19 úno 2011, 11:02
Bydliště: Praha 5 - Slivenec

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod 001čolek » 16 led 2013, 15:40

Re Robert .... já si to myslel,ale říkal jsem si co kdyby ......... :roll:

Re Pavel Š. foto dám po výkopu

Re Dobruda ...to s tou bednou je dobrej nápad :think: :jedna: ...máš asi pravdu,udělám to tak.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Robert Černý » 17 led 2013, 11:46

Jirka má naprostou pravdu: sílit kmen nepotřebuješ, když bude v bedně je lepší přístup ke stromu a líp s ním budeš manipulovat než když bude ve volné :jedna: nehledě, provedeš jedno přesazení navíc - z volné - stres pro rostlinu.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod 001čolek » 17 led 2013, 17:16

Re Robert
No,mohlo mě to taky napadnout že do záhonu je to zbytečné. Kvůli práci na něm ta bedna bude fakt dobrá. Stavím se v lese a změřím si ho,bednu udělám na míru dopředu i s malou rezervou. Zasadím to do hrabanky se štěrkem,pár litrů substrátu to bude ...a nebo do antuky. Ono bude prča i pořídit na něj časem mísu,to bude MÍSA ..... ale to dost předbíhám,tak raději pššššt,abych to nezakřik.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Milan.Hupak » 17 led 2013, 17:23

Kluci maj pravdu, že s tím bude lepší práce. Při tom skákání do lesa si nezlom nohu a udělej nějakou fotku. :D :P :D Ať máme představu.
Uživatelský avatar
Milan.Hupak
 
Příspěvky: 639
Registrován: 13 dub 2010, 21:15
Bydliště: Blížejov u Domažlic
člen ČBA: ano

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Compel Lubomír » 17 led 2013, 18:24

Zdendo, proč myslíš že to bude velká mísa? Píšeš že má kořeny placatý bez kůláku. Mohla by stačit bedna kolem 40cm když nad nebari má 30cm. Hlavně aby měl vlášení, to máš vyhráno, habr snad snese i dost velkou redukci kořenů. Hlavně se nenervuj, ber ho jako každej strom a vono se zadaří. Přeju úspěch.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod 001čolek » 17 led 2013, 19:24

Čus
No,ono to bude asi těžké odhadnout (myslím velikost té bedny) cca před půl hodinkou jsem to jen tak rozměřoval v obýváku na konferenčním stolku :lol: :roll: ...jak jsem již zmínil,těsně nad zemí nad kořen. náběhy to má kolem 30 cm a kořeny samé jsou nad zemí viditelné a rád bych je zachoval ještě dalších cca 15 cm do stran koldokola,no možná je to spíš do oválu,ale v každém případě to vidím tak na kruh cca 65+ cm průměr,nebo možná ovál 65+ na cca 50-60,bo nějakej obdélník. Ale to už fakt předbíhám,jsem trochu pověrčivej :oops: ,tak abych to nezakřik. Fotku dodám hned po výkopu,bude se ještě řešit pohledová strana (budu prosit o názory) a tím pádem ho nechám o cca 15-20 cm vyšší,nežli plánuju. Myslím,že se nic nestane když ta bedna bude drobet větší,ne? Nebo se nebudu stresovat 8-) a udělám bednu až na míru po přinesení domů. Snad to zvládnu :lol: :lol: !!
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron