"Rozšt'ípnutý" habr

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod petradelt » 18 led 2013, 14:55

Zděnku, větší problém asi bude, aby jsi ten plánovaný bal vůbec unesl. :lol:
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod 001čolek » 18 led 2013, 15:02

Re Petr

Ale jo,dobrá připomínka :lol: :lol: . Až bude časem (jak doufám...zase ta moje pověrčivost :roll: ) v té míse,tak to bude asi už dvouchlapová záležitost,strom jako takový ještě unesu,naposledy jsem kopal Macka a ten zase o tolik menší není ... no,lehkej pravda nebyl :lol: .
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Jiří Svačina » 18 led 2013, 17:31

Jen tak lehce přes prsty to tu sčítám...kupecké počty mám rád :think: ... Tedy strom má průměr cca 30 cm, viditelné náběhy - kořeny které mají být zachovány asi dalších 15 cm kolem, a asi by mělo kolem zůstat ještě něco málo co možná neporušeného balu, aby z něčeho rostl... , /já nechávám tak na rýč/ ale dejme tomu že zůstane jen 15 cm, to je minimum, sečteno je to tedy průměr 90 cm , + minimálně 30 cm do hloubky - násobit umíte... :blednu: to je přece tak akorát na paletu /a mechanizaci/... A to bych ještě nahoře zachoval alespoň nějakou tu tažnou větev pro začátek... :think:
Mám tu asi tři roky podobnou rostlinu - tis, vykopaný a dovezený asi 500m na paletě-paleťáku z jedné zahrádky... ;) kopání - díra v průměru asi 2 metry, skoro metr hluboká - aby jsme se dostali pod něj... majitelka dotčené zahrádky, když viděla tu díru omdlévala, no ...
já smekám před člobrdíky co dokážou takové rostliny kdesi vykopat, nějak lehce, na zádech transportovat z lesa a k tomu ještě to hlavní - udržet je živé ... :jedna:
Doporučuji brát - pěstovat jen to, co až to poroste, a bude zalité, zasázené v misce, jeden max. dva chlapi unesou... :D

Hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod 001čolek » 19 led 2013, 13:38

Jiří,děkuji.
Myslím si,že to nebude zase tak žhavé (hlavně s tou hloubkou 30cm) ,ono to tam v tom místě roste opravdu dost specificky,tzn úplně plochý bal těsně pod povrchem(sen každého kopáče :lol: ) ,žádné kůláky. Situaci jsem popsal asi trochu nepřesně,tedy ne asi,ale určitě už jen podle vaší logické reakce. Je pravdou,že v nejširším místě bude strom mít míru včetně kořenů cca těch 60-65 cm,já tu bednu stejně udělám větší už kvůli jeho rekonvalescenci a možnosti dát dost substrátu z důvodů snadnější zálivky atd. Při poslední obhlídce místa činu (čtrvrtek navečer) jsem vynechal kochání a pořádně prostudoval půdorysný obvod ,bohužel jsem si opět nevzal metr,ale bude to v každém případě příjemný ovál. Já hlavně hned v úvodu špatně popsal tvar kmene...průměr jako takový je myslím si takových dobrých 20-22cm,ale těžko popsat ty náběhy,ony zasahují dosti vysoko nad zema tím pádem je ta šířka docela diskutabilní..ale právě ty náběhy a potom konicita i tvar kmene z něj pro mne činí tu zajímavost,nicméně i když budeme pořád hovořit o průměru 30cm,tak bych dalších zmíněných 15 dokola rád zachoval a v dalších letech více poodhalil,potom by mohla pěstební bedna 75*75 cm stačit,výška počítám tak 20 cm. Ale uvidím až ho vykopu,bednu budu mít hotovou za půl hodiny.
V každém případě ale asi skoknu do auta a dojedu ho tam změřit,samotnému mi to nedá ,abych nebyl jako ti rybáři ...."ta štika měla 90cm" :lol: :lol:
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Dobruda » 19 led 2013, 13:45

Zdeňku když tam pojedeš zkus si vzít foťák ať nám ho předvedeš, klidně ještě v lese :P
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jirka DOBRUSKÝ
dobrusky.jiri@seznam.cz
skype: dobruda1965
mobil: 606 70 60 65
Uživatelský avatar
Dobruda
 
Příspěvky: 368
Registrován: 19 úno 2011, 11:02
Bydliště: Praha 5 - Slivenec

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod 001čolek » 19 led 2013, 19:46

Re Jirka

Tak vyfoceno (ale znovu píšu.foto dodám až po výkopu,jsem jako ti indiáni,co věřej,že fotky kradou duše :lol: ... nééé,fakt se bojím smůly) a změřeno. Moc jsem zase neprohádal,habr má těsně nad náběhy 19 cm,zároven' se zemí 30 cm a kořeny pokračují téměř vodorovně dalších 15-20 cm. Tak ale vypadaly i ty habry,co jsme s Lad'asem kopali cca 2-3 týdny zpět v těsné blízkosti (do 10 m) tohoto,myslím tím nasazením kořenů,ne velikostí. No,ale po důkladném rozvažování a promrznutí na místě bych určitě z toho obvodu mohl slevit na těch max 55-60,ony ty náběhy jsou parádní už u samotného kmene a možná bych se dostal přílišným vyzvedáváním nahoru na jemné kořínky,což zase není žádoucí,že?? Vychází mi z toho tedy,že pokud zanechám po zapěstování původní usazení jako v přírodě bude spodek 30+ cm,když lehounce povyzvednu tak 40 cm,mohla by mi tedy stačit v budoucnu mísa 60-65 * 45 cm,což u takového bambuly je docela slušné,myslím.... Místo budoucího řezu má průmer cca 10-11 cm (ve výšce 75-80cm) a když bude pěkně obrážet kde bude potřeba,tak se možná i na to "třísknutí" bleskem vyprdnu,na to bych věděl i o lepších kandidátech.....tohohle by možná i byla škoda.
Zdeněk
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Compel Lubomír » 19 led 2013, 22:31

Zdendo,nerozumím té míře 60-65*45. To jako těch 45 hloubka? Pokud má habr nad nebari 19cm tak mísa 40-45 cm v průměru není utopie.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod 001čolek » 20 led 2013, 00:40

Compel Lubomír píše:Zdendo,nerozumím té míře 60-65*45. To jako těch 45 hloubka? Pokud má habr nad nebari 19cm tak mísa 40-45 cm v průměru není utopie.


Ne Luboši.ten rozměr je obdélník 60 až 65 cm na 45 cm ,hloubku předpokládám tak 15 -18 cm (samozřejmě se bavíme o pěstební bedně). Až bude jeho čas a strom přežije výkop a mé zapěstování (doufám,že ano) tak si asi mísu udělám na míru sám ...jinak ale musím pouze za sebe říct,že se mi moc to minimalizování misek vůči stromům většinou nelíbí ...obzvlášt' u těch velkých stromů,což je právě tenhle případ. Ale pokud bych se nakonec rozhodl ty kořeny zredukovat na obvod do 40 cm,tak se míse kolem 50 cm nebudu bránit. Myslím,že by u takového velkého stromu měla být mísa s 5 cm volného substrátu dokola kořenů určitě ... už jen kvůli zálivce,takové "hovado" v létě jistě něco vychlastá.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Jiří Svačina » 20 led 2013, 11:10

....už jsme v reálnějších číslech :jedna: ... Ty ploché kořeny ti závidím, mimo rostliny na skalách jsem se s takovými půdními poměry tady u nás nikde nesetkal ... Přesto doporučuji vykopat do hloubky až "pod bal" a po vyjmutí před zasázením i zdola upravit - ostříhat, ořezat, začistit...K těm nádobám - bednám - ono je zbytečné je dělat dopředu a hluboké - veliké. U kompaktních - v nádobách zapěstovaných rostlin-balů stačí při přesázení na obvodu i jen 1-2 cm pro nový substrát ... A u čerstvě dobývaných, tj. rostlin více méně bez balu, je vhodná nádoba na míru, - a jen tak akorát na kořeny -těch 5 cm v nádobě navíc, co píšeš, bohatě stačí ... rostlina zpravidla /bohužel/ moc kořenů nemá a velké množství substrátu v prvním období nepotřebuje - rychle kořeny neproroste...zůstávalo by to "studené" - zbytečně dlouho mokré - doporučuji jako drenáž nalámat polystyren - drť + substrát ...s citem upěchovat - zapravit mezi kořeny, + vyšší rostliny ne do vyšších nádob, ale jen dobře ukotvit .... :jedna:
Hezký den...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: "Rozšt'ípnutý" habr

Příspěvekod Pavel Š. » 21 led 2013, 10:44

Musím potvrdit slova p. Svačiny ohledně zbytečně velikých nádob. Měl jsem jeden pro mě parádní modřín a tak jsem mu chtěl dopřát více prostoru. Rostl několik let v plastové nádobě a vypadal, že je OK, ale když jsem ho chtěl přesadit do keramiky, zjistil jsem, že do spodní vrstvy substrátu vůbec neprorostly kořeny a naopak ze spoda začaly, pravděpodobně vinou nadměrné vlhkosti, uhnívat. Po přesazení se ještě nějakou chvíli trápil a pak to vzdal. :(
P.S.: Líbí se mně, jaká se tu rozvinula debata o stromu, který ještě nebyl vykopán a dokonce ho nikdo ani neviděl (a z pověrčivosti majitele asi hned tak neuvidí :D ).
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron