Kopnout v lednu ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Kopnout v lednu ?

Příspěvekod Pavel Š. » 14 led 2013, 14:37

vláďadošek píše:nevím proč to tady neustále řešíte,když už máte čas,tak vyražte hledat vhodné stromy,ale kopání nechte na jaro kdy je nejvhodnější doba!

Mně je spíš divné, proč se tu pořád vnucuje jen jaro? :think: Já mám zhruba polovinu výkopů podzimních a nevidím mezi jarem rozdíl v úspěšnosti. V zimě jsem kopal jen jednou při vyjímečně teplé zimě, protože u nás je jinak buď promrzlá zem nebo sníh, ale i tento výkop byl v pohodě. Myslím, že by si každý měl sám vyzkoušet a přijít na to, který termín mu vyhovuje.
Naposledy upravil Pavel Š. dne 14 led 2013, 16:40, celkově upraveno 1
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Kopnout v lednu ?

Příspěvekod ruda.p » 14 led 2013, 14:42

Pavle ono to není v tom co komu vyhovuje, ale jak se postaví k rostlině a zda kopne dostatečně šetrně, aby kořenů bylo dostatek a taky na druhu dřeviny.
Sázet a přesazovat se dá kdykoli pokud je dobrý bal a rostlina neproschne :!:
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Kopnout v lednu ?

Příspěvekod Pavel Š. » 14 led 2013, 15:36

No, to je snad samozřejmé, že se musíme vždy snažit kopat šetrně. Ale to nesouvisí s tím co se tady řešilo, tzn. kdy je nejvhodnější doba na výkop. Nebo ty snad v některém termínu kopeš méně či více ohleduplně k rostlině? :shock:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Kopnout v lednu ?

Příspěvekod ruda.p » 15 led 2013, 15:55

ruda.p píše:Sázet a přesazovat se dá kdykoli pokud je dobrý bal a rostlina neproschne :!:

teď k tomu kopu v lednu, pokud máš teploty takové že se ti zas rostliny probouzí i v lednu proč né, ale musíš počítat stále se zimou a založit to pokud
možno do krytých míst zasypat mulčí, zakrýt chvojím, protože kořeny jsou uvolněné a tím pádem dojde k omrznuti :!: víc než když se s nima nehýbe :!:
líp už to asi nedokáži napsat

doplněk :
Vše se pohybuje kolem kořenového systému pokud ho vyzvedneš a tím pádem nakypříš zem-substrát a než pořádně sedne a zas obalí vlasečnicové kořeny dojde pak v zimě k nastydnutí kořenů a tím jsou náchylnější k omrzlinám a následnému zaschnutí :!: to je asi tak podle mě to nej, proč v zimních měsících nekopat
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Kopnout v lednu ?

Příspěvekod Compel Lubomír » 16 led 2013, 00:28

Tak já teď musím souhlasit s Rudou. Před 10ti dny teploty nad nulou. Dnes už 10°C pod nulou. Co s kopanou kytkou před 10ti dny? Do volný půdy? provést krytí rostliny? Pomůže to vůbec? Kořeny rostou do +5°C. Co to je šetrně kopnout. Jako s kytkou 5 cm v kmínku přinést domů 2 kýble zeminy a pak se jí min. 2roky zbavovat? To asi ne.
Kdo má podmínky pro kopání i v zimě ať tak činí. Já to nechám na jaro a podzim. Preferovat budu jaro :mrgreen: .
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Kopnout v lednu ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 31 led 2013, 15:29

Letos si s námi ta zima zahrává... :think: u nás v pondělí -12 a nových 10 cm sněhu, včera + 8 a odpoledne i v noci déšť , sníh je už skoro všechen pryč... dnes v poledne venku + 10 v otevřeném skleníku + 20 - co se mi zdálo sušší jsem zalil .... :roll: Čert ví jak to bude pokračovat, ale pro případné vyrývání a stěhování čehokoli ty velké změny teplot nejsou dobré...To co se začne probouzet, případně má porušné kořenové baly je třeba až do jara udžovat mírně zastíněné, mírně vlhké a chránit před silnějšímy mrazy...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron