Seříznutí na špalek...

Rady a zkušenosti pro všechny

Seříznutí na špalek...

Příspěvekod 001čolek » 01 pro 2012, 16:08

Ahoj všem.
Lon'ské a letošní kopy se mi celkem zadařily ... úmrtnost necelých 10% ,ale je mi jasné,že to ještě prověří zima. Moje hlavní otázka je : kdy seříznout na špalek Habry a Břízy ,které ale chci ponechat na stanovišti,ošetřit jen ránu/řez a počkat co na nich obroste a kopat je až 2-3 roky po zásahu a mezi tím trochu usměrn'ovat růst nového obrostu. Nevím jestli je vůbec takový postup vhodný,ale něco mi říká,že by to pro strom mohlo být šetrnější nežli seříznout a vykopat naráz. Co vy na to?? Jedná se mi o několik přerostlých stromků s neskutečně pěkným kořenovým náběhem a tvarem kmene těsně nad zemí. Je možné takové zásahy dělat i v zimě,nebo je lepší počkat na jaro ??
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Seříznutí na špalek...

Příspěvekod Robert Černý » 01 pro 2012, 21:01

Já bych to nechal na jaro.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Seříznutí na špalek...

Příspěvekod ruda.p » 02 pro 2012, 13:05

Je to čistě na tobě, zda chceš u toho mrznout či né :!:
Stromy již spí a míza v nich neproudí, je to spíš u slabších větví kdy mohou omrznout
a pak budeš stejně zakracovat dál, podle mě nic s tím nezkazíš ale ani neuspěcháš :!:
jde o pocit že jsi něco pro to udělal ;)

Z mé skušenosti bych nečekal 2-3 roky, když už ho máš vyhlídlí, pokud vykopeš dobrý bal
a neponičíš kořeny, tak se ti ujme bez problému s ohledem na druh dřeviny samozřejmě
a dáš ho but do země na zahradě to by bylo nejlepší a nebo velkou nádobu :!:

Břízu bych nebral pokud nemá už daný základní tvar z přírody moc velké rány ji nesvědčí,
bude ti dřív či pozdějc vyhnívat
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Seříznutí na špalek...

Příspěvekod 001čolek » 02 pro 2012, 20:01

Hoj.
Roberte,tak nějak to vidím i já,jen jsem se chtěl utvrdit. Rudo,proč myslíš,že by Bříza měla dříve či později hnít? Já myslím,že docela slušně zavaluje rány,možná ještě rychleji nežli ty Habry.
Jinak si ale pamatuju že např. Lád'a Kotál byl zastáncem ublížit stromu najednou,tzn seříznout a vykopat naráz ...ještě to zvážím. Jen jsem měl takovej pocit,že by to s tou 2-3 letou prodlevou nebylo pro strom tak stresující a naděje na uchycení by byla větší :think: :think:
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Seříznutí na špalek...

Příspěvekod Venca Stropek » 02 pro 2012, 20:39

Všeobecně, co jsme kopali listnáče kvůli spodku, jsme seřízli a vyndavali najednou a to jak na podzim
tak i na jaře. Vždy jsme nechali nějakou rezervu a až později po vyrašení řezali na čisto. Na původním
stanovišti nejde zajistit ideální podmínky pro vývoj nově narašených výhonů a později po vyzvednutí
za cca. 2-3 roky by si Zdeňku musel začína asi nanovo, což se rovná prvnímu bodu- tedy seříznou a
vykopat naráz.
Uživatelský avatar
Venca Stropek
 
Příspěvky: 355
Registrován: 13 pro 2011, 16:48
Bydliště: Kamenný Újezd u Nýřan

Re: Seříznutí na špalek...

Příspěvekod 001čolek » 02 pro 2012, 22:52

Venco díky. Asi se do toho dám jak píšeš,jen si počkám na to jaro.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Seříznutí na špalek...

Příspěvekod ruda.p » 03 pro 2012, 10:26

ahoj Čolku, proč si myslím že ty břízy ne, i když ji mám taky :?:
jo zavalují dobře i přesto vznikne měkká hniloba a stou se nedá nic dělat,
takže strom na desítky let není pouze krátkodobě, ale to asi pro naše zkušenosti stačí :mrgreen:
habr má dřevo tvrdé které nepodléhá tak hnilobě při správném ošetření prostě bříza je na tohle prevít
Třeba nádhernou břízu jsem viděl na Mělníku na výstavě a i ta měla poškozenou horní část hnilobou
a s tím se nedá bojovat podle mě, pouze razantně seřízneš a opět zkoušíš vyladit strom :!:
takže budeš zarmoucen že jsi o něj přišel, ale to není, že bys neměl ho zkusit :!:
je to čistě na tobě já taky zkouším ze všeho i hodně nevhodného podle druhých :lol:
Nikdo tu není takový že by dokázal se těchto chyb vyvarovat i přes zkušenosti druhých,
prostě si to chce každý sám vyzkoušet, aby to viděl a zažil na vlastní kůži a tím získal osobní zkušenost :!:
Takže závěrem ti přeji pohodové kopání na jaře
info.
bříza se používala do ojí - neštípe se jako smrk a je pružná nehrozí poranění koní
do krbu - při spalování nevyhazuje oharky jako jiné dřevo a má borku s kterou se dá podpalovat jako s papírem
dekorativní dřevina do zahrad a parků
kosmetické a léčebné využití
ルドルフ - 魯道夫。- Ruda
606675920
Uživatelský avatar
ruda.p
 
Příspěvky: 1022
Registrován: 10 led 2012, 22:09
Bydliště: Praha
člen ČBA: ano

Re: Seříznutí na špalek...

Příspěvekod Robert Černý » 03 pro 2012, 10:48

Jen bych rád Zdeňku ještě zmínil, že to dělám stejně jako Venca. Vykopat, seříznout (s rezervou). A když se strom rozjede a vybírám kosterní větve, doladit (seříznutí). Možná nový výhonek nepojede tak jako ve volné, ale zas tak bych se toho nebál. Pokud strom dobře prosperuje (substrát, hnojivo, sluníčko a zálivka, které na původním stanovišti neovlivníš, ani kolikrát nemůžeš) tak dělá v misce šílenosti. Jeden můj habr za letošní sezónu vytáhl z 20 cm větvičky na tahoun 1,5m a samozřejmě je to podepsané na síle výhonu :jedna: (je to patrné na mojí fotce z vlákna zimování stromů)
Dále bych měl trochu obavu se seříznutí v zimě, že by mohlo dojít i když rána bude ošetřená k vymrznutí.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Seříznutí na špalek...

Příspěvekod 001čolek » 04 pro 2012, 19:19

Roberte,už je rozhodnuto :lol: :lol: ,chtěl jsem být trpělivej ale Venca i ty mi svorně tvrdíte to,co propagoval i Lád'a K. s Jardou M. ,tak je sprzním naráz (seřežu i vykopu) na jaře ... ale pozor !!!! ... to samé udělám i s akátem pro tebe,tak si potom nestěžuj :lol: :lol: :lol: .

Jinak,dnes jsem v areálu mého nového pracoviště objevil 4 luxusní :jedna: :jedna: Břízky ..tak je přiřadím na seznam jarních kopů.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Seříznutí na špalek...

Příspěvekod 001čolek » 30 led 2013, 19:51

......Hojte všici.... Využívám mnou již založeného vlákna,ono to bude i částečně k tématu,tak mi asi admin nevynadá.... :lol: :lol: 1/ jsem již 3 hodiny novopečený dědeček ... ale nejásejte a moc negratulujte - je to holka :roll: :lol: a když pominu vyjímky potvrz. pravidlo : "děvčata do bonsají moc nedělají" a jestli bude po mé dcééři,tak bude bubnovat,jezdit na motorce a poslouchat AC/DC (jed'ině to poslední je moje krevní skupina,jinak hraju na kytaru a "splašený plechy" (motorky) moc nemusím :lol: :lol: )

No a k tématu špalků ...dnes mám volno a kolem poledne bylo jako na jaře,tak jsem se bahnil po rozmoklé zahradě a prohlížel "potensaie" . Mám tam krásně obrostlé lon'ské kopy habrových špalků,tak jsem jen tak zvažoval,co s nima dál. Největší problém je v tom,jak nechat zesílit spodní čerstvé větve a ty horní naopak zabrzdit v růstu (teda jasně že až na tahoun,ten sílit musí kvůli novému vrcholu) Horní větve,ač jsou stejně staré jsou jednou tak tlusté nežli ty spodní. Jediné co mě napadlo ..... hodně zakrátit ty horní a doufat,že zase obrazí,nebo je odstranit úplně a doufat,že mi na kmenu obrazí nové...porad'te prosím.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron