letní přesazování

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: letní přesazování

Příspěvekod petradelt » 29 říj 2012, 19:27

No není to tak dlouho, co se nám vtloukávalo do hlavy: Důkladně hákem vyčesat kořeny, odstranit všechen substrát a hůlkou, krouživými pohyby
zapravit substrát nový. :think:
Pro mě z toho plyne jediné. Nic není "jednobarevné" a je potřeba pokaždé pro daný případ použít hlavu :)
Samozřejmě je velký rozdíl vykopané yamadori a zapěstovaný strom.
To že jsem se dříve bál rozebírat bal a v podstatě jsem jen takto podobně opatrně ořezával a obsypával mně naznačuje,
že jsem už skoro tak dobrý jako mistr. :lol: :lol: :lol:
Jen s tím rozdílem, že jsem se to bál vyndat z normální zeminy. :oops: :)
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: letní přesazování

Příspěvekod Vahada » 29 říj 2012, 20:13

Petře, mluvíš mi z duše :jedna: :jedna:
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: letní přesazování

Příspěvekod Milan Karpíšek » 30 říj 2012, 18:02

Ono to Petře není tak jednoduché jak si to představuješ nebo jak si to spousta lidí myslí. Na těch fotkách to vypadá jako že to dělal 20 minut ale přesazení te uplně první rostliny trvalo asi něco přes hodinu a to není Nobu zrovna pomalej. Není to jen přendané, na kořenech je provedeno spousta práce. Netvrdím, že tato metoda je nejlepší, každý si to může dělat jak chce, jen jsem vám chtěl ukázat jak to dělají v japonsku a důvodů proč to tak dělat jsem popsal dost. Všechno se holt na internetu popsat a naučit z fotek nedá, jsou věci které je třeba vidět a i několikrát.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: letní přesazování

Příspěvekod petradelt » 30 říj 2012, 19:57

Milane diskutujeme, proto tu jsme, a každopádně jsme rádi za jakékoli nové poznatky. :clap:
Každý si z toho pro sebe určitě něco vezme.
A že je podívaná naživo to nejlepší, o tom žádná. Obvzláště u takových učitelů.
Takže tobě velké díky a per to do nás. :)
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: letní přesazování

Příspěvekod Vladimír Vinický » 31 říj 2012, 09:20

Milane jsem rád, že další mýtus padl. Já osobně již delší čas některé své bonsaje takto přesazuji, neboť to ani jinak nejde. A navíc to neustálé shánění velkého množství různých substrátů jako seramisu, zeolitu, antuky, acadamy, sanzy, pemzy, lávy, terramolu, písku, štěrku, kačírku, rašeliny, zahradního substrátu atd., atd. mě už dost unavovalo. Takhle pro mých cca 150 stromků stačí hromádka jakéhokoliv přiměřeně propustného substrátu a je to. Jsem rád, že to někdo konečně takto uveřejnil a to nekonečné rozčesávání kořenů, vyřezávání protilehlých klínů vymývání proudem vody, míchání množství speciálních substrátů pro stromy mladé, stromy staré, stromy podle druhů a já nevím co ještě (jak je uveřejněno i v posledním čísle 31 Japonské zahrady a bonsaje), je konečně za námi. Díky za tvou odvahu a názor. :jedna: :clap:
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: letní přesazování

Příspěvekod Milan Karpíšek » 01 lis 2012, 09:23

Vláďa: to se nedá takhle říct, že to jinak nejde, když vykopeš strom někde ze špatné hliny, tak je prostě lepší ten bal vypláchnout. V jílu ti jemné kořeny neporostou, takže to musíš tak jako tak vyměnit. Pokud to není tak hrozné tak se dá ten substrát vyměnit postupně během několika let. Netvrdím že je blbost bal více rozebrat nebo vypláchnout, ale není to potřeba dělat při každém přesazení. U každé rostliny je to jiné a ke každé rostlině musíš přistupovat jiným způsobem. Pokud se na každé rostlině konsekventně pracuje každý rok, není třeba dělat razantní zásahy. To znamená, že pokud budeme pracovat na nebari každý rok v létě při letních pracech a při přesazení, není třeba řešit problém silných kořenů. Při každém zásahu do nebari redukuješ určité kořeny a tím pádem se zbavuješ toho dřeva v balu. Je dobré také ty silné kořeny, které ustříhneš u kmene nevytahovat ale necháš je v balu. Stačí ustříhnout je to co kouká a zbytek tam nechat a to hned ze dvou důvodů: 1. taháním zbytku poškodíš bal a poškodíš i další jemné kořeny a za 2. starý kořen poslouží jako hnojivo.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: letní přesazování

Příspěvekod Vladimír Vinický » 01 lis 2012, 10:26

Já jsem tě pochopil naprosto přesně, také to tak dělám. Neměl jsem na mysli kopání a sázení yamadory a postupné nebo úplné (podle stavu stromku) nahrazení původního substrátu. Šlo mě o přesazování letitých bonsají a ty v některých případech - samozřejmě pokud je důsledně nepřesazuješ každý rok (což mimochodem není ani správné) - skutečně moc dobře přesazovat dříve doporučovaným způsobem nejde, aniž by se podstatně poškodil kořenový bal. "Tvůj" popisovaný způsob u letitých bonsají je naprosto dostačující.
Měl jsem ale především na mysli, že takto to ještě nikdo neprezentoval, stále se omílalo a omílá kolem dokola rozčesávání, vymývání, míchání speciálních substrátů, atd. atd. Podle mých dlouholetých zkušeností stromky opravdu rostou a daří se jim v jakémkoliv dostatečně propustném substrátu.
Také ponechání odstřižených silných kořenů v původním balu praktikuji, je to jednodušší a vytahováním nepoškodím ostatní kořeny. Na to hnojení tímto kořenem bych však moc nespoléhal. :)
Těším se na další bourání mýtů. :jedna:
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: letní přesazování

Příspěvekod Jan Adámek » 01 lis 2012, 10:58

Pánové děkuji. Pěkná diskuse a rozumná vysvětlení.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: letní přesazování

Příspěvekod Milan Karpíšek » 01 lis 2012, 17:31

tak jasně Vláďo strom s tím nenahnojíš, to je jasný, hnojit se musí furt stejně. Myslel jsem to tak že to kytka sežere :)
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: letní přesazování

Příspěvekod Compel Lubomír » 01 lis 2012, 19:35

Milan, Vláďa, klucí díky, super podáno. Taky jsem se o těchto praktikách nikdy nezmiňoval aby mě někdo neneřknul z lajdáctví či lenosti :clap: :jedna: . :mrgreen:
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron