Substráty - recyklace

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Substráty - recyklace

Příspěvekod Luděk Rohovský » 21 srp 2012, 10:35

Mám pocit, že jsem kdesi kdysi četl, že pomůže i vložení cca na půl hodiny do trouby. Akorát si už nepamatuju teplotu.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Substráty - recyklace

Příspěvekod Robert Černý » 21 srp 2012, 16:36

To je podle mě taky jeden ze způsobů, obdobně jsem tak kdysi sterilizoval substrát do terárek, jen jsem použil mikrovlnku.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Substráty - recyklace

Příspěvekod Martin Kolacia » 21 srp 2012, 21:18

mě rozum a příroda velí nic nedesinfikovat :mrgreen:

zbavit zbytků kořenů , uložit do otevřeného čistého komposteru samozřejmě zespodu otevřeného pro prostup žížalek atd ... a nechat přírodě ...cca 2 roky
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Substráty - recyklace

Příspěvekod Jan Adámek » 22 srp 2012, 10:42

Tak tedy popřírodnění nepřírodních substrátů v kompostéru :) ? Myslím, že žížalky si tam nebudou mít čeho zobnout, zvlášť, když se zbavím starých zbytků kořínků. A co :idea: startovací kompostové kultury? (Fuj, ty s přírodou nemají moc společného :oops: ).
Přemýšlel jsem jen o ponechání substrátů na dešti, aby se vyplavily usazené soli a to, co kytky do substrátu vyloučily.
Většinou se do sterilizovaných substrátů nejdříve vrhnou škodlivé brebery, protože jsou nejmnoživější a nejodolnější. Nemám s tím dobré zkušenosti.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Substráty - recyklace

Příspěvekod Laco Sonoga » 22 srp 2012, 12:12

Myslím, že každý má svoj "vlastný" substrát (zložky, množstvo, pomer.....) a tak niekrorý sterilizáciu ani moc nepotrebuje, iný ano. Ja osobne tiež recyklujem, a väčšinou len vysypem na beton, alebo nejaku podložku, a necham niekoľko dní na slnku, potom preosejem a používam ďalej. Zatiaľ som nemal problém.
Uživatelský avatar
Laco Sonoga
 
Příspěvky: 95
Registrován: 23 bře 2011, 12:39
Bydliště: Praha 8

Re: Substráty - recyklace

Příspěvekod Martin Kolacia » 22 srp 2012, 12:49

jan adámek: ale nikdy se ti nepodaří všechny kořínky přesít zvláště ne mykorhizní záležitosti ...proto jsem myslel na žížalky ale hlavně na přirozené bakterie , ani nevím proč bych do toho sypal nějaké kultury na urychlení, když to příroda zvládne sama ...a jestli to má trvat rok nebo 3 měsíce ?

laco sonoga: nějaký čas by to určitě chtělo , alespoň na odplavení nechtěných minerálů (vápník) dešťovou vodou
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

Re: Substráty - recyklace

Příspěvekod Jan Adámek » 22 srp 2012, 15:31

Martin Kolacia: Jasně, vše vysvětleno (i pochopeno ;) ). Díky.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Substráty - recyklace

Příspěvekod Jarek Servus » 22 srp 2012, 21:31

Luděk Rohovský píše:Mám pocit, že jsem kdesi kdysi četl, že pomůže i vložení cca na půl hodiny do trouby. Akorát si už nepamatuju teplotu.

Zhruba na 180°C a v tenké vrstvě a máš i sterilizaci. Ale pozor na manželku.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Substráty - recyklace

Příspěvekod Jiří Svačina » 23 srp 2012, 09:29

Řekl bych že sterilizovat by potřebovali někteří zlepšovatelé :roll: .
Už jste někdy slyšeli či četli o sterilním lese , louce, poli , půdě, dešti - ... životě v přírodě kolem vás...??? kde to žije, klíčí, roste - rodí se i umírá...
Staří zahradníci substrát přepařovali, ale potom jej nechávali " vydýchat", vysypali venku, nechali několik dní ležet na dešti, vlhký, aby se do něj vrátil život...normální přírodní pochody ...
Hezký den
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 23 srp 2012, 19:17, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Substráty - recyklace

Příspěvekod Martin Kolacia » 23 srp 2012, 12:54

Jiří Svačina píše:Řekl bych že sterilizovat by potřebovali někteří zlepšovatelé :roll: .
Už jste někdy slyšeli či četli o strilním lese , louce, poli , dešti - sterilní přírodě kolem vás...??? kde to pěstujete ...žijete ...
Staří zahradníci substrát přepařovali, ale potom jej nechávali " vydýchat", vysypali venku, nechali několikd ní ležet na dešti aby se do něj vrátil život...normální přírodní pochody ...
Hezký den



:jedna: :jedna: :jedna:
Martin Kolacia
 
Příspěvky: 400
Registrován: 21 bře 2009, 19:37
Bydliště: D. Dunajovice

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron