Kopání v létě

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Kopání v létě

Příspěvekod 001čolek » 17 čer 2012, 19:24

Re Luboš : Tak jsem to nevydržel a dnes jsem si domů dva doubky přivezl.. Tedy ....jeden DUB a Doubeček. Vykopal jsem je ve Vrchlickém údolí na skále .... kopání v pohodě,jen ten větší měl zase kůlák ,ale zvítězil jsem. Oba stromky jsem měl už od lon'ska připravené,jen jsem zmenšil obrost vůči obraným kořenům. Tož tedy uvidíme ... stromy jsem hnedle po výkopu lehce omokřil ve Vrchlici a za půl hodiny byly v nádobách v plném stínu. Budu cca za 2-3 týdny referovat jak to dopadlo/dopadá. Ještě dotaz ... v blízkém lese mám vyhlédnuté dva krásné doubky...když je seřežu na holý klacek,jak dub obráží?? :think:
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Kopání v létě

Příspěvekod vláďadošek » 17 čer 2012, 21:46

pokud se jedná o kvalitní materiál,tak bych v žádném případě nekopal,duby se nejlíp ujímají když se přesazují koncem zimy-cca březen,tedy aspoň co já vím..
vláďadošek
 
Příspěvky: 247
Registrován: 03 úno 2009, 19:02

Re: Kopání v létě

Příspěvekod 001čolek » 17 čer 2012, 21:57

Já ti Vlád'o už fakt nevím :think: :think: . Někdo propaguje jako nejlepší období právě začátek léta,někdo podzim a někdo jaro. Asi to bude specifické,nechám se překvapit. Je pravda že to jsou slušné kousky,mrzelo by mě pokud bych jim musel udělat hranici :roll: :twisted: .
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Martin Iša » 18 čer 2012, 11:27

O kopání v létě tu už toho bylo psáno dost.Už to tu nechám, ale používejte okénko "hledej" ;) Zbytečně se tu občas objevují duplicitní témata.Nebo místo kopání v létě někoho nakopu osobně :mrgreen: dělám si srandu, a jsem rád , že to tu žije :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 18 čer 2012, 15:04

Mě by zajímalo jestli řešíte nějak listí ? Když člověk kope na podzim nebo na jaře, tak není třeba listí řešit. Ale vím že ti co kopou ve vegetačním cyklu často stříhají listy napůl. Když jsem se ptal proč tak prý kvůli odparu.Je to těžká alchymie stavu kořenů a listů. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Martin Iša » 18 čer 2012, 16:06

Ano Honzíku,píšeš to správně :jedna: Jedná se o zmenšení odparu listů.Stejný způsob se používá při přesazování při plném odlistění, pokud je nějaké to riziko ;) Nedoporučuje se ale odstranit listy úplně, páč rostlina musí z něčeho žít.)fotosyntéza)Tedy zmenšit zelenou hmotu úměrně stavu rostliny. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Kopání v létě

Příspěvekod 001čolek » 18 čer 2012, 16:14

Re Honza a Martin : jo jo,z toho velkého jsem odstranil ty největší listy...jinak mu toho už moc nezbylo,byl od lon'ského roku sestříhaný a seříznutý,kořenový bal byl slušný. Ten menší jsem drobet ostříhal (jemné větvoví a cca 15% lístků),jinak ten měl balík troufnu si tvrdit 80-90%,prostě ideální yamadori. Byla to kapsa ve velkém kamení.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Compel Lubomír » 18 čer 2012, 21:50

Kluci, mě přijde že jste ten příspěvek na blogu Maroše nečetli.
Zkusím v kostce popsat co je tam o dubech napsáno. Tedy: Dub je specifický strom, který když začne pučet, tak využívá vláhu která je v buňkových pletivech stromu. Vodivé pletiva pro transport vláhy jsou ještě z minulého vegetačního období úplně mrtvé a dub musí co nejrychleji vytvořit nové cévy aby mohl začít transport vláhy.
V tomto období tedy neexistuje cesta kterou by se dala vláha transportovat do všech částí stromu. Při vykopání z jara, bude strom slabý, chřadnout a má velikou šanci odumřít. Duby vytváří listy jako poslední nebo jedna z posleních rostlin.
V červnu až červenci jsou již úplně nové cévy aktivní a to je ten správný čas pro kopání dubů. Snad jen si připomenout že kopání je lepší provádět po dešti, možná i při dešti a při deních teplotách pod 25°C. V období kdy delší dobu nepršelo je lepší nekopat. Pak ještě ostříháme všechny listy abychom předešli dehydrataci rostliny způsobené větším odparem vláhy v horkých letních dnech. Takto má dub větší šanci na přežití než kopaný na jaře.
Toto jsou poznatky Sebastiana Sandeva z Chorvatska a obdobné zkušenosti má s duby Harry Harrington z Anglicka. Tak asi tak. Můžem dále diskusejšn.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Kopání v létě

Příspěvekod maros » 18 čer 2012, 22:11

Ja len dodam, ze u dubov (ceris, pubescens) som to robil zo zaciatku tak, ze som listy redukoval na polovicu. To som ale urobil asi len u jedineho stromu u vsetkych dalsich som uz nechal komplet vsetky listy ktore strom mal. Z rad ktore na blogu popisujem som sa inspiroval ale nerobil som to uplne tak ako to odporucaju Harry alebo Sebastian, treba zobrat do uvahy rozdiel v klime. Osobne som kopal zhruba na konci maja (kvetna) ked uz stromy mali lisky. Problem je, ze Jun je vacsinou u nas dost horuci a casto suchy. Vykopal som tak 5 dubov pocas 2 sezon a nebol problem. Este dodam ze tak ako u vsetkych stromov co kopem tak aj duby dostavaju hnojivo od prveho dna, a hodne vody, aj na listy. A tiez odstranujem minimum povodnej zeminy len to dosypem zeolitom alebo teramolom, mam totiz paranoju ze zabijem tu mycorhyzu ktora dubom vraj rastie na korenoch. ;)
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Compel Lubomír » 18 čer 2012, 22:22

Maroš, děkuji za odpověď na moji nevyřčenou otázku ohledně hnojení od prvního dne po zasazení do pěstební nádoby :jedna: :clap: ;)
S klimou, je to určitě jak píšeš. V Chorvatsku je podobnější s jižním Slovenskem a v Anglicku je podobnější se severním Českem.
Naposledy upravil Compel Lubomír dne 18 čer 2012, 22:28, celkově upraveno 1
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron