Kopání v létě

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Vladimír Vinický » 15 čer 2012, 10:50

Zdeňku, to bych musel vědět kde mám tu zprávu, nic jsem nenašel, prosím odpověz raději na můj e-mail, díky.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Compel Lubomír » 15 čer 2012, 21:44

for: Zdenek oo1 čolek. Co se dubů týče, jsem připraven taky 2-3 kopnout v létě. Přečti si převzatý článek Maroše na http://belanmaros.blogspot.com/. Mě to přijde úplně v pohodě a dle vysvětlení životních pochodů dubů, zcela logický. Jeden doubek má asi do 5ti cm na nebari, zbytek 10-20cm na nebari. Mám před nimi takovej respekt že jsem jejich kopnutí již 2x odložil.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Kopání v létě

Příspěvekod 001čolek » 16 čer 2012, 00:07

re Luboš : No jo,přečetl jsem a zní to celkem rozumně. Asi to tedy prubnu,jsem na tom s respektem k dubu stejně jako ty. Jen je škoda,že od zítřka nastupuje zase africké počasí...budeme muset počkat na nějaké deště,nebo bouřky :think: .
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Compel Lubomír » 16 čer 2012, 04:17

Přesně tak. Zrovna jsem to dnes říkal že teď tedy ne. Snad ve středu jsem byl i vybaven na kopačku a raději jsem se vymluvil na déšť. Tak vidíš že než bych kopnul tak najdu tisíc výmluv proč to nejde. To počasí nevím, vždyť si nic nemůžeš ani naplánovat. Se to porát mění co půl dne. Ta Dáša Honsů to snad věští z křišťálový koule. :lol:
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Kopání v létě

Příspěvekod 001čolek » 16 čer 2012, 10:44

Nedalo mi to a byl jsem se mrknout v lese na jeden z dubů ..... NO JO !! Kůlák jako prase , to jsem zjistil odhrabáním z jedné strany. Ony ty kůláky jsou tady v okolí i na borovicích a modřínech,díky dosti písčité půdě si je ti chytrolíni (stromy) dělají asi jako kotvu běžně a jestli navíc kůlák transportuje i vodu z hloubky?? No v každém případě jsem se s prázdnou nevrátil (ale bez dubu ano :lol: )... udělal jsem pokus :roll: :roll: ,o výsledku budu do měsíce informovat at' už to dopadne jakkoli.Jo a ještě jeden dotaz na zkušené .... to jsou furt samé propustné substráty :lol: :lol: (já jejich plusy chápu a nezlehčuju to) a co lesní hrabanka ?? Nesázíte do toho někdo běžněji?? Já v ní mám 4 borovice a musím říct,že si vcelku lebeděj. To jsem udělal jen takový pokus lon'ského roku a výsledek je uspokojivý. Přemýšlím o větším využívání při sázení yamadori do velkých beden/nádob,dost by se tím ušetřilo ... jinak používám zahradní substrát "B",míchaný se štěrkem a pískem.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Robert Černý » 16 čer 2012, 20:49

Zdeňku substrát "B" se štěrkem se běžně používá pro svou cenu. Jinak ty borovice ti asi dobře pojedou i v tej hrabance, otázka ale asi bude jak budou vypadat kořeny při přesazení :think: mám na mysi tohle: viewtopic.php?f=51&t=223
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Kopání v létě

Příspěvekod 001čolek » 16 čer 2012, 21:12

Je mi to Roberte jasný...jenže když udělám směsku - hrabanka/substrát B/ štěrk tak si sázení do velikých nádob (a že mám co do velikých nádob/maltovníků kopat :lol: ) o dost zlevním a při přesazování za rok/dva/tři už to půjde do nějaké magamísy (též budu vyrábět) např. do antuky,která se mi velice osvědčila a je rovněž cenově přijatelná. Navíc jsem nedávno sehnal zdroj antuky za 800kč tunu,frakce 2-4 mm ...tož to jde,ne?? Mám v plánu svou nemalou zahradu zjara 2013 dost obsadit čerstvýma výkopama a v množství,které mám zhruba v plánu bych se nedoplatil.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Robert Černý » 16 čer 2012, 21:29

V případě, že do tohodle substátu budeš sázet yamadori tak to jo :jedna: Taky na yamadori ve velkých nádobách použávám něco odbobně lacinějšího nebo recyklovaný substrát ze zapěstovaných stromů.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Kopání v létě

Příspěvekod 001čolek » 17 čer 2012, 09:17

Re Robert : No jo,hlavně na yamadori . Mám v plánu to namíchat následovně : Tři díly tmavé hrabanky - jeden díl substrátu B a jeden díl štěrku. Tu hrabanku moc třídit nebudu,nechám v ní i hrubší kousky a dle nedlouhých zkušeností myslím,že je velmi dobře propustná. No uvidíme až při míchání,to víš že to hnedka otestuju ve velkém květináči.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Compel Lubomír » 17 čer 2012, 12:54

Zdenku, hrabanka je snad dobrej substrát a když to ještě namícháš se štěrkem, dobrý. Jenže, brát v lese hrabanku je už z dob soc...... , lesní pych. Čili trestný čin. Na yamadori se dá domluvit s majitelem lesa, nebo tak nějak se to dá ukecat. Nevím jak okecáš vozík plný hrabanky. Taky si v tý hrabance můžeš přivést nějaký houby a brebery, kterých se budeš muset zbavit postřikama. No a na tu tvou plantáž asi jeden vozík stačit nebude.
Rostliny pěstovaný v propustným, jsou méně náchylné k nemocem.... atd. Antuka je dobrá, přidávám ještě rašelinu v poměru cca co mám :lol:
Tak asi tak. Samozřejmě tě nezrazuji, jen můj subjektivní názor.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků