Kopání v létě

Rady a zkušenosti pro všechny

Kopání v létě

Příspěvekod 001čolek » 14 čer 2012, 20:03

Dovolil jsem si otevřít znovu toto téma na kopání borovic v druhé půlce prázdnin.Jak už jsem se tu několikráte dočetl,mnozí z vás kopou právě borovice koncem Července - do půlky Srpna. Poprosil bych vás,kteří s tím máte více zkušeností o názory. Mě například Lád'a Kotál lon'ského roku někdy na přelomu Července /Srpna říkal,že je ten správný "druhý" čas na jejich výkop. Mám v lese hezkých pár stromků připravených ,jen je kopnout. Dokázal bych jim asi i zajistit 3-4 dny před výkopem velkou denní zálivku,dá se tam dojet autem a je to kousek,cca 1,5 km. Tak mě jen zajímá,jak až velká úspěšnost se dá,nebo nedá očekávat.
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Míra Z » 15 čer 2012, 00:47

Nedoporučuji,počkej na jaro...
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Otakar Šuhaj » 15 čer 2012, 07:26

Nevím přesně jak je tomu u borovic, ale při svých výletech o prázdnínách jsem si domů dovezl pár listnáčů (buk, habr, lípa atd.) všechny se bez problému ujali a šlapou. Nikdy jsem z nich však neodstranil všechen kořenový bal. Odborníci říkají, že červenec a srpen jde ve stromech tzv. druhá míza a proto si myslím, že se stromy chytli.
Uživatelský avatar
Otakar Šuhaj
 
Příspěvky: 174
Registrován: 25 lis 2009, 12:27
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Robert Černý » 15 čer 2012, 07:26

Za pokus nic nedáš, ale pokud jsou opravdu hezké, počkal bych na jaro jak psal Míra, to je jistota.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Kopání v létě

Příspěvekod 001čolek » 15 čer 2012, 08:18

Díky.Zatím vaše reakce zhruba odpovídají tomu,co jsem si o tom už předběžně zjišt'oval. Ani snad netoužím po tom kopat v létě jako blázen,jen mě docela naštvalo,že si v borovém náletovišti,které si pravidelně prostřihávám někdo dopřichystává mnou již střižené kousky. A/ už to musel poznat,tak bych se na jeho místě dál nesnažil a kolegovu snahu tím nijak neohrožoval,potažmo bych hledal jiné lokality B/ bude to bonsajista,na ošetření použil CUT nebo něco podobného .... já používám štěpařský vosk C/ samozřejmě vybral jedny z nelpotenciálnějších kousků (jak jinak taky,že?, :lol: :lol: :evil: ) ...tak mu je prostě v létě vykopnu a hotovo 8-) 8-) . Závodit,kdo to na jaře kopne dřív nebudu. No,ještě mě napadlo .... pokud je to někdo,kdo navštěvuje tento web jako neregistrovaný tak at' se mi ozve na 001colek@seznam.cz,pokud tak učiní,domluvíme se. (Lokalita - Rohozec u Kutné Hory)
Čolek
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 15 čer 2012, 08:52

Podle našich zkušeností je úmrtnost při letním kopání větší.I když je to hodně individuelní: podle stavu stromku a podle toho jak šetrně ho dokážeš vyzvednout. Samozřejmostí musí být stín a zálivka. Jinak stromky které přežily pozdní léto až podzim kopání nejsou stromky přešlapující na místě. Alespoň u mne mají velkou vůli k životu. Vyzvedávaly jsme protože jsme tušili že do půl roka už nebudou. A taky že jo,to co jsme nevzali bylo pořezáno. Budete někdo zkoušet kopat v létě duby?
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Kopání v létě

Příspěvekod 001čolek » 15 čer 2012, 09:29

Aho Honzo. Na dub se chystám,mám v blízkém okolí jeden moc hezký menší pařízkoid. Období na duby mi není jasné už vůbec :think: ,tuším,že Lukáš Sirotný tu zmin'oval jako nejlepší období právě léto :think: ,mnozí zase podzim a jaro taky nezklamalo :think: :think: ....tak se v tom potom začátečníku (to jako já :P ) orientuj. V každém případě budu i z "jiných" důvodů kopat na podzim (Říjen/Listopad) břízu,kterou si pěstím a na jaře už se k ní nedostanu ... bříza by se měla kopat s myšíma ouškama na jaře ...tak se uvidí. No,v každém případě ty borovice vykopnu začátkem srpna,budu je předtím jezdit zalévat aby byl bal co nejpevnější a odnaučím toho "řízka" mi tam lézt 8-) 8-) ..."jsem dobrák od kosti,ale na tu kost mi nesahej!!!" :twisted: :lol:
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Vladimír Vinický » 15 čer 2012, 09:46

Podle mých zkušeností je možné kopat prakticky celý rok, ale samozřejmě vždy za předpokladu odpovídajícího počasí, lokality, nadm. výšce, stavu stromku, jeho kořenového balu a samozřejmě vlídnému zacházení při dopravě, jeho zasazení a následné péči. Těžko se to dá podrobně konkretizovat, ale je nutno s rostlinou zacházet šetrně, šetrně a v neposlední řadě šetrně - žádné vymývání kořenů, drastické krácení kořenů, apod. :naughty: Konkrétně borovice se dají kopat v létě (cca od 15.8. do 15.9.) ale musí mít kořenový bal pokud možno celistvý - např. v lomech, na kamenitých sesuvech apod. Přímo z půdy kopat v tomto období nedoporučuji, neboť až na výjimky kořenový bal většinou není celistvý. Např. dále buky se dají kopat na podzim, rostliny to v pohodě přežijí, ale v příštím roce nejedou tak spontánně jako rostliny kopané v zimě, předjaří nebo na jaře. Totéž prakticky platí o všech u nás rostoucích druzích.Toť mé zkušenosti.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Kopání v létě

Příspěvekod Jan Adámek » 15 čer 2012, 09:57

Kopání borovic nebo přesazování jsou podobné činnosti. Já mám (moje borovice mají) koncem srpna větší kliku než na jaře.
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Kopání v létě

Příspěvekod 001čolek » 15 čer 2012, 10:11

Zatím díky pánové,další povzbuzující příspěvky vítány :P :P . Vlád'o (Vinický) ,máš nepřečtenou soukromou zprávu ohledně toho akátu ...já nezapomněl :naughty: .
Zdeněk 001colek@seznam.cz

Někdy méně znamená více....
..........................................................................................

Kdo ví, je vyhnán z ráje blbosti. (Jan Werich)
Uživatelský avatar
001čolek
 
Příspěvky: 453
Registrován: 10 srp 2011, 22:25
Bydliště: Kutnohorsko

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron