Zálivka

Rady a zkušenosti pro všechny

Zálivka

Příspěvekod Hugo Studeník » 01 kvě 2012, 13:30

V nynějších horkých dnech se opět stává aktuálním tématem zalévání stromů .
V posledních dvou letech využívám systém , který mi celkem vyhovuje . Není to nic světoborného , ale třeba to někomu pomůže .
Preferuji zalévaní konví a to deštovou vodou , prozatím jsem to nechtěl řešit tlakovým čerpadlem ( trvale překážející hadice a kabely ) .
Základem je svod ze střechy do 1000l sudu , který má víčko výpustě provrtáno a na něj je napojená 3/4 pevná hadice .
Tento sud je hadicí propojen s níže položenou klasickou plechovou 200l běčkou přes ventil . Tato bečka je shora otevřená a umožňuje rychlé nabírání vody do konve vrchem . Pokud je bečka v místě kde do ní může padat listí atd. je lepší ji zakrývat poklopem ( nezanáší se konve ) .
Protože mám rostlin poměrně hodně , dlouhou dobu jsem sháněj vhodnou konev - vyhovovala by mi někde mezi 5 až 10litry ( s třílitrovou bych se uběhal ) . Nehledě k vysokým cenám originál bosai konví z mědi či nerezu , byl většinou problém i v dostupnosti konví většího objemu . Navíc pokud máte větší zahradu člověk ocení mít konve aspoň dvě nebo i tři a to už by byl finančně mazec .
Asi před třemi roky jsem zakoupil konev dle fota ( 8 litrů ) . Konev je objemem pro mě ideální , dobře se nese , je lehká a je levná - cca 100Kč . Nicméně původní kropítko je nepoužitelné - teče to proudem . Po neúspěšných snahách o zalepení dírek a vyvrtání menších jsem konev odložil . Až jsem doma narazil na černou plastovou růžici od 5litrové konvice jiného výrobce , kterou s trochou snahy lze použít . Konvici jsem horkovzdušnou pistolí trochu narovnal prohnutý krk a nasadil zmíněné kropítko dírkama nahoru . Takto je konev vcelku použitelná pro rychlé zalévání bonsají ( nemusím stát u jednoho stromku 5 minut ) a přitom inertní sybstráty tento proud neodplaví . Jak jsem zjistil , zmíněná kropítka lze koupit samostatně jako náhradní díl asi za 5Kč , tudíž tři konve ( jedna pro zichr ) mě vyšly asi na 300Kč .
Nyní experimentuju s možností rozmíchat do bečky minimální koncentraci tekutého hnojiva , takže bych nemusel ředit do každě konve . Prostě bych čas od času nalil koncentrát přímo do běčky zamíchal a je to .
Přílohy
IMG3040.JPG
IMG3041.JPG
IMG3042.JPG
IMG3043.JPG
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Zálivka

Příspěvekod Alois Kašpárek » 01 kvě 2012, 16:59

Hugo ja dávám do nádrže jako doplněk Kristalon Start,celé balení je na 500l.+dávám bobky a ocmocote.
Uživatelský avatar
Alois Kašpárek
 
Příspěvky: 123
Registrován: 28 úno 2009, 16:40
Bydliště: Střížovice u Plzně

Re: Zálivka

Příspěvekod Hugo Studeník » 01 kvě 2012, 18:48

Měl jsem podobnou představu , něco co funguje i na list + hnojivo s dlouhodobým účinkem .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Zálivka

Příspěvekod Robert Černý » 01 kvě 2012, 23:57

Loni jsem pořídil stejný kontejner jako má Hugo 1000l. Jen napouštění mám samospádem (viz foto). Voda je svedená ze třechy. Před tím jsem měl dva 200l sudy, ty jsem ale v období sucha musel dopouštět z řádu. Nejdříve jsem chtěl koupit stejný kontejner, jen 600l, to jem zavrhl a šel do 1000l. Když plnohodnotně zaleju (v létě jenou denně) své stromy je to na 4 10l kropáče + 3 kropáče na zalití otcových záhonů je to cca 70l denně. Tak myslím, že investice 1106,- za kontejner se vyplatí :jedna: Jinak zalévaní kropáčem mě baví a ještě denně juknu co je na stromech novýho.
Ještě dodám, že hnojivo do zálivky aplikuji do kropáče, jinak bych asi ztratil přehled kolik toho v kontejneru mám, když se mi průběžně dopouští dešťovou vodou.
Přílohy
IMGP6709.JPG
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Zálivka

Příspěvekod Qvíč » 02 kvě 2012, 15:34

No tak já to zavedu doma v paneláku :lol: okap ze střechy paneláku svedený na náš balkon do tohohle konťáku a už se mi tam nevejde tuplem nic :lol:
Uživatelský avatar
Qvíč
 
Příspěvky: 114
Registrován: 08 led 2011, 18:21
Bydliště: Sušice

Re: Zálivka

Příspěvekod Jarek Servus » 02 kvě 2012, 15:49

Roberte, co to máš za svod. Sháněl jsem u nás plastový 12cm svod a všude mají jen do 10 cm. Tak mám nastavené okapy z pozinku necelé 4 metry a není to to pravé, špatně se instalují a nedrží. Jinak barel na 1000 litrů mám taky. Přestalo mě bavit zalévání potápěním do vany s vodou, tak mi stačí zhruba 7-8 8litrových měděných konví a taky se dívám po stromech, co je nového. Včera za poledne jsem si vzpoměl, že jsem ještě nepolíbil ženu pod rozkvetlým stromem, tak jsem popadl mahalebku, zanesl ji do kuchyně, postavil na lednici a ženu políbil pod ní. ;)
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Zálivka

Příspěvekod Compel Lubomír » 02 kvě 2012, 19:15

Jarku to je chránička na el. kabely který se zakopávají do země. Nevím jak bych ti těch pět metrů měl poslat. Když je to krátký tak to nejde moc zatočit do klubka. Jinak bych určitě na zahradě něco našel. Pokud oslovíš nějakýho silo. el. určitě by ti zajistil pro tvou potřebu kousek za hubičku. Do země se to dává na kilometry.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Zálivka

Příspěvekod Robert Černý » 02 kvě 2012, 22:32

Přesně jak píše Lubo, je to nějak moderní "husí krk" na kabely do země. Mají tuším i více průměrů. Koupil jsem to v obchodě s elektro materiálem, cca 150,- českých za metr. Ale tipoval bych i nějaký stevebniny. Pod tou hadicí (nevím jak to nazvat správně) mám dřevěnou lať přichycenou drátama, aby se hadice neprohýbala. Jinak je to dost neforemný, dokázal jsem to smotat na průměr cca 1,3 m, na menší to prostě nejde, takže expedice je poměrně problematičtější :lol:
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Zálivka

Příspěvekod Jarek Servus » 03 kvě 2012, 15:20

Díky za tip, kluci, elektrikářů znám několik, tak se přeptám
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků