Bonsaje z čarověníků borovic

Rady a zkušenosti pro všechny

Bonsaje z čarověníků borovic

Příspěvekod Hugo Studeník » 26 bře 2012, 19:48

Občas se dají v zahradnictvích najít šikovně naroubované borovičky tak , že roub by nemusel časem příliš rušit ( roubováno těsně nad kořeny , také musí mít podnož a roub podobnou barvu a vzhled kmínku ) .
Jedná se většinou o čarověníky kompaktního růstu s krátkými jehlicemi . Máte s využitím těchto rostlin pro malé bonsaje borovic nějaké zkušenosti ?
Případně použít čarověníky k přeroubování yamadori borovic např. přikájením ?
Zatím jsem toho k tématu na netu ani v literatuře moc nenašel , kromě staršího článku p.K.Chramosty , ten se ale spíše věnuje bonsajím z čarověníkům ze semen .
Díky HS.
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Bonsaje z čarověníků borovic

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 bře 2012, 20:50

Hugo, roubovance, pokud vybíráš by měly mít jasně viditelné roční přírůsty cca 2-5 cm, pak se z toho materiálu dělá dobře,krásně obráží do starého dřeva a hlavně ROSTE. Kultivary s přírůsty cca 0,5-2 cm jsou méně vhodné z důvodu slabého růstu(trvá dlouho než se dosáhne výsledku ke koukání). Měl jsem v rukou několik desítek takových stromků a výsledek je až překvapivý. Stromky jdou při tvarování velmi dobře ohýbat a dokonce překrucovat kolem osy, díky čemuž se dosáhne kvalitního obrostu do všech stran. Použití roubů z těchto stromků je taky možné, postup roubování je shodný jako roubování čarověníků. Jen to potřebuje připravit roubovanou i mateční rostlinu nejlépe v teplejším skleníku a "nažhavit" je aby kořínky začali růst (bílé konce) To vše cca v únoru a po naroubování chránit před vodou a mrazem roubovaná místa cca 6-8 týdnů. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron