Akadama a další substráty

Rady a zkušenosti pro všechny

Akadama a další substráty

Příspěvekod vjačo » 27 pro 2011, 15:11

Zdarec synci, o substrátech jako např. Akadama je toho napsáno tady hodně. A hodně jsem taky četl. Ale nějak se bojím rostliny do toho zasadit. Proč se bojím ? Občas jsem na pár dní mimo (a spolehnout se na mou drahou 1/2 je risk-taky toho má někdy plné kozy). Nebo přijedu v noci utahanej jak pes. Mám strach z toho, že tyto substráty strašně rychle vysychají a zálivka, když je pořádnej pekáč v létě asi nestačí 1x za den. Na potensaje svítí slunko do cca 15 hod. Nad automatickou závlahou zatím neuvažuji. No a bo se blíží jaro tak chci být připravený a nakoupit "něco" na přesazování. Tak do čeho ? Akadama nebo substrát pro bonsaje (do něho ještě přidávám štěrk 3-5mm)? Do čeho byste zasadily vy? Díky moc.
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod lacike » 27 pro 2011, 16:25

zavisi to od toho aka je velka/hlboka ta miska a co presne mas za druh na slnku. Hlboka miska (5-6cm) v pohode vydrzi na priamom slnku cely den. Na druhej strane, takym boroviciam napriklad preschnutie vlastne vyhovuje...
Ak sa bojis, tak skus primiesat nejaku cistu raselinu napriklad. Mal som teraz v lete maly korejsky hrab v miske s priemerom cca 12cm, hlboka asi 5cm, sanza+raselina na priamom slnku na balkone otocenom juhojuhovychodne bez problemov, vecer este trocha vlhku (zalieval som niekedy obden). Teda az kym si raz zastupujuca zalievacka nepovedala, ze vsak aj tri dni su fajn a pride na stvrty :(
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod vjačo » 12 úno 2012, 17:11

Tuž sem kupil tu Akadamu a do ni vrazil kytky pokojovky co sem kupil v cca červenci a hned přesadil. Oni holky teda jedou fest ale ta Akadama :think: to mam přesazovat co 1/2 roku :think: Je už včil ta Akadama jak blato. Kupil sem ju v nejmenovaném BC Isabelia. Pomalu dražší substrát než pokojovka :)
Přílohy
akadama.JPG
akadama.JPG (72.85 KiB) Zobrazeno 2780 krát
akadama 1.JPG
akadama 1.JPG (104.59 KiB) Zobrazeno 2813 krát
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Peter Petrik » 12 úno 2012, 19:01

vjačo, mam tu istu akadamu a problemy s nou teda nemam. Kedysi som tiez mal taku ale ta bola ...... to uz po mesiaci som mal blato. Ale tato je podla mna dobra
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Ladislav Kotál » 12 úno 2012, 19:35

Základem je ji přesít a nešťourat do ní, když je mokrá
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Jarek Servus » 12 úno 2012, 20:56

Zjistil jsem, že jsou různě kvalitní, některé vydrží sotva rok, jiná několik let. Proto přecházím na vypalované substráty jako je teramol, chci zkusit i další jako antuka, nebo perlit ...
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Martin Drábek » 12 úno 2012, 22:18

Upřímně jsem se zasmál, když jsem si přečetl tohle vlákno. Sám jsem zvědav, jak dlouho se tu bude ještě prosazovat akadama. I když koupíte tu nejkvalitnější, tak to ve výsledku je stejně jen bláto, akorát to trvá trošku déle. Navíc se jedná o dovoz z opačné strany zeměkoule a z totálně jiných podmínek. Řekněme, že na pokojovky by se to dalo použít, ale proč??? Cena je vysoká, velké % odpadu, krátká životnost atd.. Co je tedy důvod pro zakoupení tohoto substrátu?

Jarku: antuka je většinou nejasného původu a jen pracně docílíš konkrétní frakce a perlit je fajn např. na množení, řízkování, ale těžko do substrátu k "hotovým" stromům.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 12 úno 2012, 22:55

Cenzurováno admin.
Aniž bych to jakkoli dál komentoval, tak mě vždycky akorát naprosto dostane, co všechno se s Akadamou MUSÍ nebo NESMÍ dělat, aby se NEROZPADLA...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Jarek Servus » 13 úno 2012, 10:46

Martine, chci trochu předělat svoje pěstování a ze záhonů přemístit většinu stromů do kontejnerů k předpěstování. Proto hledám levný vypalovaný substrát mimo teramolu, perlit mi zatím vychází nejlevněji. Teď jsem si vzpoměl na Honzu Kalivodu, který většinu stromů sází do říčního písku z Tovačova, nepáře se s tím a má výsledky v pěstování, které můžu jen závidět.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 13 úno 2012, 18:45, celkově upraveno 1
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Pavel Š. » 13 úno 2012, 12:34

Jarku, nějak tomu nerozumím, to chceš ty stomky pěstovat v čistém perlitu? :shock:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron