Akadama a další substráty

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Jarek Servus » 13 úno 2012, 12:50

Pavel Š. píše:Jarku, nějak tomu nerozumím, to chceš ty stomky pěstovat v čistém perlitu? :shock:

Chci perlit zkusit namíchat s rašelinou, popř. se zeolitem nebo říčním pískem 4 - 8 mm. Budu potřebovat tak 1 - 1,5 m3 substrátu, projedu to míchačkou. Chystám si stromy na důchod :)
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod vjačo » 13 úno 2012, 14:57

I sem četl na nějakym tym vlaknu, že dam stromek do misky-drenáž-podsyp-zafixuju ho-zasypu akadamou-a přelívám vodou dokud neodtéká čistá voda. Nepřesívám. No i tak sem to zrobil. Tuš teho červeného bordela teklo dost do umyvadla.
P.S. Láďo já do toho nešťourám bo je přesazana jen cca 7 měsíců
P.S. Jarku až budeš mít míchačku venku tak bych potřeboval cca 5 m3 betonu. Namíchej a pošli poštou :) Bo já už se míchačky zbavil :(
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Pavel Š. » 14 úno 2012, 09:05

Jarek Servus píše: Chci perlit zkusit namíchat s rašelinou, popř. se zeolitem nebo říčním pískem 4 - 8 mm. Budu potřebovat tak 1 - 1,5 m3 substrátu, projedu to míchačkou. Chystám si stromy na důchod :)

Jasně Jarku, nač troškařit. :D Možná by se hodil i domíchávač. :lol:
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Petr Krásný » 15 úno 2012, 13:29

Jak vidím Jarku, máš stejné problémy jako já (i s tou přípravou na důchod), zatím jsem snad vyřešil dostatečné množství nádob - kontejnerů, beden atd. na jaro už mám nahlášené brigádníky, kompost ale musím připravit sám :( . Pokud však nedávám rostliny do misek, substrát volím kvůli ceně z kompostu, štěrku - cca 5 mm, rašeliny, polystyrénu jak v kusech tak drcený ve štěpkovači. Uf už na to budu muset jít . Tento substrát mi vcelku vyhovuje, protože nemohu hlídat na zahradě zálivku a nemusím tolik hnojit.
Otázkou také je, kdy začne jaro, jestli bude vůbec nějaké a jestli to všechno stihnu. Zima jak se zdá teprve začala. ( u nás je dnes v podstatě poprvé sníh, o pár metrů dál je ho zase metr) Tak nevím, ale jsem spolu s brigádníky optimista.
Petr K.
Petr Krásný
 
Příspěvky: 264
Registrován: 26 pro 2009, 15:08
člen ČBA: ano

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Jarek Servus » 15 úno 2012, 16:52

Díky za tip, Petře, jedná se mi opravdu o cenu. Drtič větví mám. Brigádníky ještě nemám, momentálně řeším, jestli se dostanu domů, protože máme na Drahanské vysočině od rána cesty zafoukané. No, snad nebude zase skok z kožichů do plavek.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 15 úno 2012, 17:10

Jarku, jenom poznamenám, že já jako jeden z největších pěstitelských "problémů", nejrizikovějších zákroků, považuju přechod z onoho "pěstebního/přípravného" substrátu, který obsahuje často podstatnou část organické složky, na substrát "finální" (v misce, zcela či převážně anorganický) - často je výměna jednoho subtrátu za druhý pro strom, co se stresu týče, srovnatelná jako vyzvedávání, proto od jisté doby už naprosto VŠECHNY (nebo minimálně všechny aspoň lehce problematické stromy, vrbám a podobným běsům bude samozřejmě skoro všechno jedno :D ) stromy sázíme do "finálního" substrátu - u tohoto tisu viewtopic.php?f=51&t=93&start=460 je asi 12 koleček "finální" směsi terramol-zeolit-ekogrit-přídavek rašeliny :D .
Perlit ani polystyren se mně osobně nepozdávají (snad kromě hřížení), protože to je přece jenom ryze umělá hmota, kterou si nechceme zahradu zaneřádit.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Jarek Servus » 15 úno 2012, 17:29

S těmihle substráty mám Lukáši zatím také dobré zkušenosti, jde mi jen o něco levnějšího.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 15 úno 2012, 17:41

Chápu a nevyvracím, jenom říkám, že to může být sice levnější, ale ošidné kvůli tomu dvojitému stresu.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Hugo Studeník » 18 úno 2012, 20:18

Já jsem tohle dilema řešil vloni , kdy jsem chtěl přejít z klasických substrátů na bázi zeminy , štěrku a rašeliny na moderní inertní substráty .
Zatím mohu říci jen to , že obava z nadměrného vysychání během letních veder se nepotvrdila a neodešel mi žádný strom . Zdálo se , že stromům se substrát zamlouvá , tak jsem zvědav jak snesly přezimování a jak budou vypadat kořeny při přesazování . Zatím netuším , jestli stromy lépe snášejí mrazy v klasickém či moderním substrátu , nebo zda je to jedno ! Každopádně vizuálně je dost velký rozdíl mezi zamrzlým mokrým klasickým substrátem a zmrzlým stále dost vzdušným substrátem moderním . Jako nevýhodu moderních substrátů vidím v problematickém zimování metodou zakopání bonsají na zimu do záhonu .
Akadamu jsem zkoušel , ale nenadchlo mě to . Nyní používám substrát na bázi zeolit , ekogrit , teramol , rašelina . Finančně to není až tak náročné , i když něco to stojí . Výhodou také je absence plevelů při použití nových substrátů .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Akadama a další substráty

Příspěvekod Vahada » 18 úno 2012, 21:01

To Hugo - někde jsem četl, ale bohužel to nemohu najít, tak si nejsem jistý, že jalovce a borovice špatně snášejí ekogrit. Ty ho používáš (ve směsi samozřejmě) i k jehličnanům?
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků