Záhon nebo dřevěná bedna ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Záhon nebo dřevěná bedna ?

Příspěvekod vjačo » 04 pro 2011, 19:17

Pročetl jsem toho na fóru už dost ohledně přesazení yamadori :clap: . Nechci to převelice pitvat. Názory se samozřemě různí. Dnes jsem se zaměřil na habr. Mám totiž za domem habrový les (těším se na jaro). Většinou u "pastelek" všichni doporučují zasadit do záhonu. Na druhé straně je v některém vláknu napsáno do bedny a krmit. V záhonu nenakrmíš. Tak teď nevím jestli jsem cip nebo kip (cacao nebo kakao :) Je to asi o praxi. Ale i tak ...
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Záhon nebo dřevěná bedna ?

Příspěvekod lacike » 04 pro 2011, 21:07

Hm, nebude to tym, ze oba nazory su spravne, iba to zalezi na tom co chces dosiahnut? Do zahonu das, ak chces, aby strom rychlo hrubol. Do bedne s vydatnym hnojenim das vtedy, ked uz je hruby dost a chces dosiahnut vyrasenie novych pukov na zahustenie obrastu, resp. vybudovanie novych vetiev.
lacike
 
Příspěvky: 200
Registrován: 17 led 2011, 02:51
Bydliště: Bratislava

Re: Záhon nebo dřevěná bedna ?

Příspěvekod Robert Černý » 05 pro 2011, 17:17

Pokud máš za domem habrový les, máš jedinečnou možnost pokusu na srovnání. Vem šest stromů, tři dej do bedny a tři do záhonu. Za rok, možná za dva budeš znát správnou odpověď :jedna:

Nehledě, že se to zde již probíralo viewtopic.php?f=51&t=1768
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo dřevěná bedna ?

Příspěvekod Martin Drábek » 06 pro 2011, 17:57

Pokud máš opravdu za domem habrový les, proč nevykopeš strom takové kvality, který hodíš rovnou do pěstební nádoby a nebudeš muset čekat až zhrubne? Nedává to prostě smysl. Proč kopat něco, co bude dalších 5 let růst nerušeně na záhoně? To už rovnou zastřihni v lese a 5 let počkej, než doroste strom požadovaných kvalit, ušetříš tím jedno kopání (i 1 rok) a tedy i šanci, že strom jeden z výkopů třeba nepřežije. Nakonec by jsi stejně na záhoně kopal ten hrubší a starší strom :!: .
Pokud pracovat s mladým materiál, tam z mého pohledu má opravdu smysl začít od semene/řízku a opravdu tvarovat tak, jak si přeji, mít neomezené možnosti. Kopat "tužkáče", když je 5 metrů vedle strom kvalitnější opravdu nechápu :think: a můžu se drbat na hlavě jak chci a stejně pořád nechápu ;), ale třeba to je jen můj mladický a nerozvážný názor.

Klidně kopni habr i teď, počasí je zatím ideální.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Záhon nebo dřevěná bedna ?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 06 pro 2011, 20:03

Martin to napsal podle mě dost výstižně - nemá smysl kopat strom, který chceš nechat v záhoně zhrubnout, to je hned lepší najít strom se silnějším kmenem. Rady "dej to do záhonu, ať to zesílí" jsou skoro vždy dobře míněny na ty stromky, které si člověk už (většinou nerozvážně) domů donesl, ale pro bonsaje to není nic moc :? .
Za mě : o záhonu má smysl sadit jedině tehdy, pokud chceme dosáhnout rychlého vytvoření přechodu ze kmene na vrchol a hlavní větve - to může být případ, kdy si domů doneseme úplný špalek bez jeidné větvičky. Ale zase, špalek aspoň tak 15 cm silný, útlejší stromy není problém dopěstovat i v misce.
Já jsem naposledy přímo po vykopání sadil na záhon asi před 5 lety, 3 habrové špalky kolem 20 cm v průměru, dnes jsou z nich po několikerém sesazení terminálu moc šikovné stromy s konickými přechody a příští rok půjdou poprvé do misky.
Takže osobně v drtivě většině případů při volbě záhon vs. bedna doporučím bednu...
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo dřevěná bedna ?

Příspěvekod vjačo » 07 pro 2011, 19:55

Sakra kluci to ste mě teda dostali :( Nenapadlo by mě kopnout začátkem prosince. Bedny (dřevěné i plastové ) a zemina jsou už nachystané. A soused mi slíbil kovanou motyku a malý rýč. Kurde já se z toho poseru. Dnes začalo sněžit. Ale nevadí. Já je mám už od léta označené červenou izolačkou :lol:
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Záhon nebo dřevěná bedna ?

Příspěvekod Compel Lubomír » 07 pro 2011, 21:34

Abys je tam ještě našel, když sis je tak pěkně označil. :lol:
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Záhon nebo dřevěná bedna ?

Příspěvekod Martin Drábek » 07 pro 2011, 22:27

Krompáč je krompáč, bez toho na střední a velké stromy vůbec nechodím. Motyku a rýč nepoužívám, jen tak naokraj ;) .
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Záhon nebo dřevěná bedna ?

Příspěvekod pájaombre » 08 pro 2011, 07:26

To proto,bo nekopeš žádný prcky :lol: :lol:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Záhon nebo dřevěná bedna ?

Příspěvekod vjačo » 08 pro 2011, 19:43

Motyky už mám. Ale soused nabídl, že je lepší malý bagr :lol: :lol: :lol: I ten má :clap: Já bych bagroval, ale kdo by mi udělal misku na 30-ti letý stromeček :) A co by řekli ochranáři ? Eště by si mysleli, že jdu na vánoční stromek s bagrem :lol: :lol:
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron