Koše pro vodní rostliny jako pěstební nádoba

Rady a zkušenosti pro všechny

Koše pro vodní rostliny jako pěstební nádoba

Příspěvekod Alexandr » 27 lis 2011, 16:26

Čaute, máte zkušenosti s pěstováním stromu v těchto koších pro vodní rostliny? http://www.zahradni-jezirko.cz/kos-pro- ... 11-cm.html
Pro jaké druhy to je vhodné?
Uživatelský avatar
Alexandr
 
Příspěvky: 405
Registrován: 17 led 2010, 21:48
Bydliště: Havířov, okr. Karviná

Re: Koše pro vodní rostliny jako pěstební nádoba

Příspěvekod Ladislav Kotál » 27 lis 2011, 18:50

Kdysi jsem to zkoušel. Došel jsem k názoru že jsou měkké, při každé manipulaci se hýbou kořeny, hlavně když je kytka zasazena v propustném substrátu.Nelze díky slabým stěnám a dnu kytku pořádně přikotvit drátem.Kořeny jsou na světle,substrát vysychá po celém obvodu podstatně rychleji. Zkrátka ne :think: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Koše pro vodní rostliny jako pěstební nádoba

Příspěvekod Luděk Urbanič » 27 lis 2011, 20:05

Pokud ti nejde přímo o konkrétní koše na které jsi dal odkaz, ale o techniku pěstování v nich - tak to se probíralo tady: http://www.bonsai-kai.cz/forum/viewtopic.php?f=2&t=202
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Koše pro vodní rostliny jako pěstební nádoba

Příspěvekod maros » 27 lis 2011, 21:22

Spomenul som si že so o tom čítal. Tu je o tom niečo napísané:
http://ofbonsai.org/techniques/propagat ... ining-pots
Zaujímavejší dizajn je na priložených fotkách z článku. Autorom dizajnu boxov je americký bonsaista Vance Wood ktorý ma na tento dizajan aj patent.Autor článku Will Heath o nich píše:
"Boxy so stenami zo sieťoviny pomáhajú rozvoju koreňovej sústavy a efektívne bránia zacykleniu koreňov tak bežné v iných typoch nádob. Tento dizajn boxov kombinuje výbornú drenáž s automatickým strihaním koreňov. Končeky koreňov ktoré dosiahnu cez sieťovinu svetlo prestávajú rásť, to umožňuje presun zdrojov živín stromu ku koreňom ktoré sa nachádzajú hlbšie vo vnútri misky a bližši ku kmeňu, tým sa vytvára výborné rozvetvenie koreňov a veľké množstvo jemných korienkov. Mám s týmto spôsobom pestovania v boxoch výborné výsledky."
Ako inšpirácia to nevyzerá zle. Možno to stojí za vyskúšanie.
Přílohy
111.jpg
111.jpg (30.1 KiB) Zobrazeno 1756 krát
222.jpg
222.jpg (29.24 KiB) Zobrazeno 1759 krát
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Koše pro vodní rostliny jako pěstební nádoba

Příspěvekod Alexandr » 27 lis 2011, 22:20

dík...počtu si....
Uživatelský avatar
Alexandr
 
Příspěvky: 405
Registrován: 17 led 2010, 21:48
Bydliště: Havířov, okr. Karviná

Re: Koše pro vodní rostliny jako pěstební nádoba

Příspěvekod Vahada » 27 lis 2011, 23:51

Moje zkušenosti z letošního roku - mám v koších sedm rostlin od jara (hledal jsem nějakou fotku toho koše a našel jen tuto). Tyhle koše mají průměr cca 25cm, jsou dost pevné i dostatečně hluboké. Všechny jsem je měl postavené na záhoně bez podložky, ale nebyly zapuštěné. Substrát hrubý s příměsí rašeliny a v některém případě směs kompost, rašelina a drcený polystyren. Celý rok jsem je zaléval stejně jako rostliny v plných miskách a nepoznal jsem žádný rozdíl, tím myslím rychlejší vysychání a kvalitu růstu.
Jak vypadají kořeny zatím nevím. Podle mého názoru, pokud bych sehnal stejné koše tak do nich určitě půjdu, ale bohužel se mi je od té doby co jsem je na výstavě "Zahrada Čech" koupil nikde neviděl. Ty měkké jak o nich psal Láďa bych asi nebral.
P1080039.JPG
P1080039.JPG (66.01 KiB) Zobrazeno 1729 krát
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Koše pro vodní rostliny jako pěstební nádoba

Příspěvekod Luděk Urbanič » 28 lis 2011, 18:21

Mám úplně stejné koše - jen jsem je koupil ve Věžkách za nějakých 5 Kč za kus. Teď lituju, že jsem jich nevzal víc - taky jsem je od té doby nikde neviděl. Jinak zkušenosti stejné jako Vašek. Jen s tím rozdílem, že pokud jsem je nechal týden stát na místě tak už nešly utrhnout, jak byly prorostlé kořeny do půdy pod nimi. Kontrolovat budu taky až na jaře.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Koše pro vodní rostliny jako pěstební nádoba

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 13 pro 2011, 21:37

My si taky nemůžeme pěstování v koších vynachválit, i když častěji sázíme do zelinářských bedniček vystlaných perlinkou, což je vlastně obdoba. Náhodou jsem narazil na web jednoho Američana, který nafotil jednu svou borovičku při přesazování z vodního koše, taky si nestěžuje :D http://scottsbonsai.blogspot.com/ (momentálně je to 2. příspěvek).
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků