Roubování (přikájení) kořenů

Rady a zkušenosti pro všechny

Roubování (přikájení) kořenů

Příspěvekod Petr C » 01 dub 2009, 15:29

Zdravím všechny,
zajímalo by mě, jaké máte zkušenosti s roubováním(přikájením) kořenů, ale hlavně s ujímáním takových kořenů.
Jako nepoučený začátečník jsem zanedbal kořenovou soustavu u řady stromků ve volné půdě a teď jsem samozřejmě s takovými kořeny nespokojený. Na sousedním fóru jsem vloni nahltal informace o jejich roubování a s vervou jsem se do toho pustil. Postupoval jsem tak, že jsem vyvrtal otvor, do něj vtlačil jako tužku ořezaný kořen zajistil přišpendlením a ránu omazal CU-pastou. Všechno jsem rouboval cca v polovině dubna.
U jednoho javoru babyky jsem tak přirouboval 6 kořenů a všechny se ujaly bezvadně. U kaštanu -jírovce jsem přirouboval 4 kořeny a nechytil se žádný. U dvou jilmů jsem přirouboval po 6 nebo 7 kořenech a nechytil se žádný. U habru jsem přirouboval 1 kořen a taky nic. U zelkovy jsem přirouboval dva kořeny a rostou bezvadně. Až na habr a zelkovu byly všechny stromky v mírném polostínu, místa roubování byla většinou v půdě (až na zelkovu a habr). Chápu, že se těžko ujmou hned při mém prvním pokusu všechny kořeny, ale tak hrozně malá úspěšnost mě dostala!
Napadá vás někoho, co jsem mohl dělat špatně nebo máte někdo nějakou osvědčenou metodu?
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Roubování (přikájení) kořenů

Příspěvekod Hugo Studeník » 03 dub 2009, 21:21

Taky by mě zajímala reálná praxe ostatních pěstitelů . Zatím kořeny řeším řezem , ohýbáním a tak podobně . Roubovat jsem se dosud neodhodlal , protože představa provrtaného nebari po neujmutí kořenů mě celkem děsí . Chtělo by to vyzkoušet na nějakém cvičném materiálu .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Roubování (přikájení) kořenů

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 dub 2009, 21:36

Taky jsem to nedělal v praxi. Lepší horší nebari, než provrtaný strom :D
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Roubování (přikájení) kořenů

Příspěvekod Jan Kalivoda » 05 dub 2009, 09:03

Pěkný den,
pro začátečníka je lepší místo této techniky zkusít jinou, přiroubovat celou mladou rostlinu, než navrtání kořenů nedokážete stanovit přesnou dobu roubování a je celé dílo někde jinde.
Zraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Roubování (přikájení) kořenů

Příspěvekod Ivet » 19 úno 2010, 12:38

Nazdar kluci. Urcite aj vy uz zhruba viete, co vas tento rok caka, ktoru rastlinu presadite, ktoru budete "hrizit", ktoru vrublovat a pod. Ja sa po 2 rokoch pestovania a drotovania chystam na jednom hrabe a babyke prikajat korene, ktore u oboch rastlin na jednej strane chybaju. Mam pripravene po 2-3 mlade rastliny tohto druhu a v duchu uvazujem, ako to previest. Potrebujem obidva stromy presadit do mensich nadob, lebo sa 2 roky zapestovavali vo velkych plastakoch. Samozrejme presadzanie planujem na obdobie ked bude jasne, ze sa puky zacinaju nalievat a strom sa prebera k zivotu. Predpokladam ze pri presadzani mozem sucasne vykonat aj prikajanie novych korenov a ze to rastliny zvladnu. Alebo mam urobit tieto zasahy radsej na dva krat?
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Roubování (přikájení) kořenů

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 19 úno 2010, 15:19

Ivetko probral jsem to s Láďou Kotálem.Asi nejlepší způsob je při přesazování hlavní rostliny (strom)přisadit i roslinky vedlejší (kořeny).A vlastní příkájení provést až cca. za šest měsíců až zakoření a budou prospívat.Je dobré při sázení dodržet co nejvíce předpokládané budoucí úhly.
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Roubování (přikájení) kořenů

Příspěvekod Míra Z » 20 úno 2010, 01:24

Honza Zatřepálek píše:Asi nejlepší způsob je při přesazování hlavní rostliny (strom)přisadit i roslinky vedlejší (kořeny).A vlastní příkájení provést až cca. za šest měsíců až zakoření a budou prospívat.

Dobrá informace :jedna:
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Roubování (přikájení) kořenů

Příspěvekod Jan Kalivoda » 22 úno 2010, 05:06

Ja bych tu kytku prisadil az v den priroubovani, jak s ni budes potom manipulovat, kdyz zaroste-zakoreni v kvetinaci nebo misce, byt by co nejblize k matce. Kdyz tam nejsou koreny tak je pro ni misto a koreny rozprostres podle potreby, prihrnes substrat opatrne zalejes a neni problem matka to podrzi. Ale u rodu Carpinus a Acer priklad druh campestre neni problem, muzes to provest pri presazeni na jare.
Zdravi Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Re: Roubování (přikájení) kořenů

Příspěvekod Ivet » 22 úno 2010, 20:19

Kedze mlade hrabiky urcene na prikajanie korenov su momentalne na chodbe ( a uz im rasia mlade listky), kym dojde na presadenie hlavnej rastliny este zimujucej na severnom balkone, mladym stihnu snad aj narast nove korienky a prikajanie cca o 1-2 mesiace by mali uz zvladnut. Takze sa to urobi hned pri presadeni hlavneho stromu do novej bonsai misky, ktora uz caka v pivnici. Potom dam vediet ako to dopadlo. Dik za rady chlapci.
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Roubování (přikájení) kořenů

Příspěvekod Milena » 23 úno 2010, 13:42

Jak tě tak čtu, Ivetko, pomalu by sis mohla pořídit seznam, kde které komponenty budoucího díla máš :lol: :lol: No, nic ve zlém, ale sranda musí občas být
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků