jak postupovat

Rady a zkušenosti pro všechny

jak postupovat

Příspěvekod Horník » 20 črc 2011, 20:15

Ahoj chci se zeptat plánuji koupit stromek v kontejneru a mám ho první přesadit a nebo zkusit tvarování .A mohu ho zasadit do čisté akadamy .
Horník
 
Příspěvky: 37
Registrován: 03 črc 2011, 12:30
Bydliště: Brníčko u Uničova

Re: jak postupovat

Příspěvekod Martin Drábek » 20 črc 2011, 21:13

Ahoj, o jaký konkrétně druh se ti jedná, zkus to blíže specifikovat. Stromy v kontejnerech, bývají většinou dobře zapěstované, i tak ale nech přesazení na jaro. Můžeš zkusit první tvarování, ideální by však bylo stromek nafotit a probrat to s ostatními pokud jsi začátečník.
Akadama se brzy promění v bláto a navíc její dostupnost do budoucna je nyní dost nejistá, nemluvě o kvalitě zboží dovezeného k nám, pokud se tedy nějaké vůbec doveze. Existuje mnoho jiných a dle mého lepších variant. Osobně používám směs Terramol+zeolit+ekogrit. Slováci hodně používají Zeolit díky dobré dostupnosti. Opravdu záleží na druhu atd.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: jak postupovat

Příspěvekod Horník » 21 črc 2011, 05:01

Který druh je podle vás nejlepší jsem začátečník a o té akadamě proč se teda píše že je nejlepší pro pěstování
Horník
 
Příspěvky: 37
Registrován: 03 črc 2011, 12:30
Bydliště: Brníčko u Uničova

Re: jak postupovat

Příspěvekod Míra Z » 21 črc 2011, 10:36

Co pěstitel to názor!Nejlepší je akadama+sanza ;)
Co za strom? Borovičku?Javor třeba babyku?To je na tobě-co se ti líbí.
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: jak postupovat

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 21 črc 2011, 11:27

Už se to tady mockrát diskutovalo, vlákno níže v téhle sekci s 37 stranami už je ale momentálně spíš ke škodě, než k užitku, protože se v něm člověk tak maximálně ztrátí :think: .
Každý používá trochu odlišný substrát, velká většina zde přítomných se ale shodne, že to musí být hlavně substrát propustný, převážně anorganický, tzv. "moderní substrát" s podílem 0 - 20/30% organické složky. Mírův názor je ten, že "nejlepší je akadama+sanza" . Mnoho bonsajistů má s akadamou zkušenosti dobré, mnoho zase špatné. Já bych v žádném případě netvrdil, že je to nejlepší volba, a ani jednu složku bych JÁ OSOBNĚ nikomu a priori nedoporučoval (když nic, tak kvůli zbytečně vysoké ceně) - sanzu jsem nepoužíval nikdy, akadamu už nepoužívám léta. Pár let už používám jenom směs keramzitu/terramolu/zeolitu + trochu rašeliny.
K dispozici jsou jiné složky, často místní, levnější, pro dané klima spolehlivější - např. zeolit, keramzit, terramol, antuka, láva, pemza - stačí si vybrat a namíchat dle potřeby, k čemuž většinou každý bonsajista nakonec dospěje sám :jedna: .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků