Kořeny

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Kořeny

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 dub 2010, 12:39

Musíš ho z lesa přinést co nejkompaktnější. Doma pak opatrně odstraňovat původní zeminu podle citu- ne za každou cenu se zbavit všeho. Na koncích jsou totiž ty nejdůležitější kořínky. Pak posadit do misky na kopeček substrátu, jemně s ním pootočit, aby se substrát dostal pod strom. Přidrátovat, obsypat a dřevěnou hůlkou opatrně zapravit mezi kořínky. Nakonec poklepem na misku doladit uložení substrátu a je hotovo. Pokud necháš původní zeminu všechnu a obsypeš jen kořenový bal, stromek poroste ale udělá kořeny na koncích v novém substrátu a těch se budeš muset zbavit včetně původní hlíny při dalším přesazování- tak myslím, že je lepší to udělat hned a při dalším přesazení mít jemné kořínky už od kmene a pak si vybrat, které nechám, aby bal byl plochý.
Ještě ke kořenům : odstřižené kořeny neošetřuji ničím, protože na koncích se mi udělají kořínky. Při zamazávání pastou apod. se kořeny neudělají.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Kořeny

Příspěvekod Jarek Servus » 05 dub 2010, 20:30

Laďa mi připoměl jedno gingko, co jsem vykopal před asi osmi lety u známé na zahrádce. Měla 2 exempláře údajně asi 15 let staré, ten s lepšími kořeny jsem jí nechal a měl jsem stromek s asi 20 cm kůlového kořenu s pár vlásečnicemi na měm. Tak jsem kůlák radikálně zakrátil, nechal v říčním písku a častěji ho postříkával rozprašovačem, aby dostal vodu i přes kůru. Za dva roky po celém obvodu řezu obrazily nové kořeny. Chvíli jsem si nadával, že jsem kůlák nezakrátil celý, zopakoval jsem celý proces znovu a podařilo se. Jen jsem ztratil 2 roky.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Kořeny

Příspěvekod Daviter » 04 čer 2010, 08:23

dobry den, chtěl jsem se zeptat, co kdyz ze zahrady vykopu strom s dlouhými a tlustými kořeny, můžu je zkratit na takovou délku aby se mi vešli do květináče popřípadě do misky???..děkuji za odpověď.
Daviter
 
Příspěvky: 87
Registrován: 03 čer 2010, 16:32

Re: Kořeny

Příspěvekod Jarek Servus » 04 čer 2010, 08:28

Záleží na mnoha věcech, druhu stromu, stáří, roční době ... Ale pokud má po zakrácení dostatek vlásečnicových kořínků a pokud zredukuješ obrost mohlo by to vyjít.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Kořeny

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 04 čer 2010, 11:42

Stromky se obvykle nedávají rovnou do misky.Ale do větší bedny nebo nádoby.(různé soudky atd.)Já obvykle vyhledám nádobu podle stavu kořenů Jamadori stromku.Snažím se to nedělat opačně.Později při dalším přesazování cca dva roky a dál už to není problém.Kořenů je hodně a jsou husté.Redukce už je možná bez problémů. ;)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Kořeny

Příspěvekod Martin Iša » 04 čer 2010, 12:15

Ahoj., vítej. :jedna: V první řadě doufám, že to nechceš kopat nyní.Není vhodná doba. :naughty: Můžeš udělat foto pro představu?Nevíme co je to za druh, ani jak je velký. :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Kořeny

Příspěvekod Daviter » 04 čer 2010, 16:56

Děkuji za odpovědi a za přivítání :) ..Je to habr a je to kmen, který je tak 5 cm široký a foto bohužel těď poslat nemůžu, protože jsem na delší dobu mimo zahradu ve které roste.
Daviter
 
Příspěvky: 87
Registrován: 03 čer 2010, 16:32

Re: Kořeny

Příspěvekod Daviter » 04 čer 2010, 16:58

a vykopal jsem ho před necelými 2 měsíci.
Daviter
 
Příspěvky: 87
Registrován: 03 čer 2010, 16:32

Re: Kořeny

Příspěvekod Jarek Servus » 04 čer 2010, 17:33

Habr je skoro plevel, vydrží moc. Pokud má nějaké vlásečnicové kořeny a pokud bude znovu chladno a sychravo (jen to ne)
tak po přesazení do většího kontejneru vydrží. ˇPokud jsi ho vykopal před dvěma měsící, tak holt musíš počkat další rok.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Kořeny

Příspěvekod Milan Karpíšek » 04 čer 2010, 19:19

habr? rovnou do misky :lol: , je samozřejmě lepší dát jej do nějakého pěstebního kontejneru o něco vetšího než je kořenový systém. Ze svých zkušeností těch kořenů už moc nenechávám a silný už vůbec. Hlavně taky hodně propustný a vzdušný substrát

foto z letošního kopaní
Přílohy
P1030416_resize.JPG
P1030426_resize.JPG
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků