Kořeny

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Kořeny

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 dub 2009, 21:32

Borovicím se u mě opravdu daří, tady je druhá, přesazovaná před dvěma lety. Houba se začala dělat až při velmi vzdušném substrátu,kdysi jsem borovice v normální hlíně se štěrkem úspěšně zabíjel.Žádné houby nepřidávám,tvoří se samy.
Přílohy
1.jpg
1.jpg (108.82 KiB) Zobrazeno 3692 krát
2.jpg
2.jpg (110.46 KiB) Zobrazeno 3689 krát
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Kořeny

Příspěvekod Míra Z » 09 dub 2009, 21:41

Ládo zas mě strašíš jamadori borovic sázím do rašeliny se štěrkem doufám že je úspěšně nepohřbím :blednu:
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Kořeny

Příspěvekod Ladislav Kotál » 09 dub 2009, 22:00

Míro, opravdu jsem nechtěl strašit,ale tohle jsou opravdu mé zkušenosti. Před 6 lety jsem vykopal malé blatky z rašeliniště,bál jsem se aby přežily,tak jsem kořenový bal který byl jen rašelina, jen v misce obsypal opět rašelinou se štěrkem.Celkem to bylo 10 kousků.Dva baly se při přesazování rozpadly,že zbyly jen trosky holých kořenů. Ty jsem zasadil jen tak do akadamy se sansou,a nedával jsem jim žádnou šanci. Nutno říci, že přežilo všech 10 kousků.Při dalším přesazení se dostavil šok.Ty dva byly plné houby a vlasových kořínků,a těch 8 jen přežívalo se spoustou uhnilých kořenů. Tak jsem baly rozebral a zasadil do a+s.Při dalším přesazení- opět spousta vlásečnic,houby.
Proto si myslím,že když se udrží kořenový bal,třeba malý pohromadě,nebo se alespoň podaří neutrhat jemné kořínky, musí přežít alespoň 80 % jamadori.Určitě budou námitky,ale zásadně sázím jamadori do malých, přiměřených ,pokud možno nízkých nádob,a proto ani spotřeba a+s není tak finančně náročná. Je ovšem pravda,že všechny moje stromy jsou zhruba do 70 cm výšky.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Kořeny

Příspěvekod Jarda Marek » 10 dub 2009, 05:34

Stím sázením do malých, přiměřených pokud možno malých nádob jsem na tom s yamadori stejně. Velké těžké nádoby také nepoužívám a zatím se všem daří. :P Jinak sázím vše jako Láďa mám to opsané od něj :oops: ještě z vedlejšího fóra a opravdu se kytkám daří, takže jemu děkuji za tento nápad.
Zkoušel sem zeminu na bonsaje od Agra a šli málem do kopru, tak ji manželka zdělala na skalku a tam se kytičkám daří :lol: .
Láďo děkuji :clap: mě tento nápad pomohl, a nemá opravdu cenu šetřit, vždyť každý rok nepřesazujeme všechno a když si to rozdělíme po roce na půl, tak to jde.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Kořeny

Příspěvekod petradelt » 06 čer 2009, 17:36

Reaguji na poslední příspěvek od Milana,
Nikdy bych nevěřil že takovýmto razantním vystříháním kořenů rostlině pomůžu.Viz Milanovo foto ze str. 1
Musím se asi hodně učit.
Zdravím Petr
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Kořeny

Příspěvekod Ladislav Kotál » 06 čer 2009, 20:32

Petře,věř tomu,Milan to má zmáknutý. :clap: :clap:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Kořeny

Příspěvekod miriam6 » 05 dub 2010, 11:18

teda pánové já zírám jak blázen, co tady provádíte s kořenama, pokojový kytičky pěstuju dlouho ale do kořenového balu jsem se vždycky bála víc sáhnout :shock: hledám tu odpovědi na správný substrát a našla jsem tu jak tu ostříháte úplně celý kořenový bal a rostlince tím naopak pomůžete. Budu muset ještě hodně vyzvídat a učit se ;) protože podle mě by takhle vystříhaný kořeny neměly šanci na přežití. Chtěla bych se v téhle souvislosti zeptat jak nejlíp vkopat a ošetřit yamadori, někde jsem četla že se na to musí stromek připravovat 2-3 sezony, tady se zmiňujete o tom že bříza by mohla zvládnout vykopání bez přípravy, a podle toho co píšete tady mi připadá že při správném substrátu by to mohlo být možné i u jiných stromů.
Uživatelský avatar
miriam6
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 dub 2010, 11:59
Bydliště: Kladno

Re: Kořeny

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 dub 2010, 11:38

Stromy jsem vždycky bral na jeden zátah, žádné přípravy. Je lepší jeden stres, než několik stresů při přípravě. A doma-propustný substrát = 90 % úspěchu.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Kořeny

Příspěvekod miriam6 » 05 dub 2010, 12:05

moc díky Láďo, ještě bych se chtěla zeptat, když stromek vykopu, mám nechat kořenový bal který se udrží vcelku a jen ho v kontejneru obsypat propustným substrátem nebo veškerý původní substrát odstranit a zasadit do nového?
Uživatelský avatar
miriam6
 
Příspěvky: 26
Registrován: 02 dub 2010, 11:59
Bydliště: Kladno

Re: Kořeny

Příspěvekod mirec » 05 dub 2010, 12:37

nechať povodnu zeminu na korenoch a obsypať to namiešanym substratom :) nech to prerasta
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron