Ihlicie-borovica

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Ihlicie-borovica

Příspěvekod sesino » 04 čer 2009, 22:03

Zdravim Vas,
ja s tym nemam nejake velke skusenosti, a drzal som sa literatury, konkretne z casopisu BONSAI, je to sice rocnik 2006 a tu to pisal Mario Komsta,
sesino
 
Příspěvky: 19
Registrován: 22 kvě 2009, 09:13

Re: Ihlicie-borovica

Příspěvekod Josef Soukal » 05 čer 2009, 10:56

Petr Syrový píše:Nikdy jsem tak pozdě nevylamovyl ale Láďa mě logicky vysvětlil proč až v tuto dobu.Já měl termín vždy v červnu okolo 5tého.Letos dám na rady a uvidíme :shock:


Nevím, jestli je to jen můj subjektivní pohled, ale asi si některé výrazy vykládám jinak, než ostatní.
Petře, co budeš na borovicích během léta vylamovat?
Možná by neuškodilo ujasnit si navzájem - sjednotit - některé výrazy a rozdíly mezi nimi. Něco na způsob slovníčku - jak tomu bylo v jiném tématu o japonštině.
Podle mně:
Vylamování - lze použít jen u pupenů, svící, nebo mladých výhonů a vylomením chápu odstranění celého výhonu/svíce. To je možno u výhonu provést jen na jaře.

Zaštipování - odstranění části svíce nebo výhonu. Lze provést prsty, později v důsledku vyzráváním výhonu už jen nůžkami (pak bych spíše než o zaštipování mluvil o střihu/zastřihování).

Pokud nůžkami odstraňuji celý výhon - použil bych asi slovo vystřižení/odstřižení.

Nejde mi o slovíčkaření, jen o to, aby si někdo různé pojmy nevykládal jinak a pak je chybně neaplikoval v praxi (např. aby se někdo nesnažil v létě prsty vyrvat vyzrálý výhon, což jde dost špatně a spíš by rostlinu poškodil)
Josef Soukal
 
Příspěvky: 100
Registrován: 04 úno 2009, 15:40

Re: Ihlicie-borovica

Příspěvekod Petr Syrový » 05 čer 2009, 16:07

Dobře jsi to Pepo napsal.Máš pravdu.
:oops:
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Ihlicie-borovica

Příspěvekod Jiří Vondruš » 08 čer 2009, 06:39

Když už to Pepa tak dobře napsal, tak by určitě bylo dobré doplnit údaje o tom, jak jednotlivý úkon má vliv na následný růst borovice.
Jirka
Uživatelský avatar
Jiří Vondruš
 
Příspěvky: 48
Registrován: 12 úno 2009, 13:36
Bydliště: Havlíčkova 816, 584 01 Ledeč nad Sázavou

Re: Ihlicie-borovica

Příspěvekod Jarda Marek » 08 čer 2009, 06:54

Jirko podívej se sem trochu jsme to tu rozšířili snad Ti to něco napoví viewforum.php?f=71
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků