Šeřík

Rady a zkušenosti pro všechny

Šeřík

Příspěvekod Martin Drábek » 24 bře 2009, 19:45

Zdravím Vás..

kamarád ruší 2 řekněme 50-ti leté šeříky a samozřejmě mám v plánu je zachránit.

Mě zajímá jaké máte zkušenosti s obrážením na starém dřevě? Nejspíše bude potřebe je řádně seřezat, nejsem si jist jestli to má vůbec smysl???
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Šeřík

Příspěvekod Jarda Marek » 24 bře 2009, 19:53

Pokut vím, tak někde jsem četl že s obrážením jsou problémy :think: ale každopádně bych to zkusil. :P
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Šeřík

Příspěvekod Ladislav Kotál » 24 bře 2009, 20:53

Martine, v sekci venkovní bonsaj,listnáče,ostatní je více o šeříku.

Tady je link: viewtopic.php?f=17&t=18
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Šeřík

Příspěvekod Martin Drábek » 24 bře 2009, 21:54

Dík za link Láďo, ten tvůj šřík je opravdu krásnej.
Předpokládám, že to co bych měl kopat bude něco ve stylu drůhého příspěvku v sekci šeříky, tedy pořádnej macek :).

Pokusím se o co nejkompaktnejší kořenový bal s tím, že snad bude mít potom chuť do života, pokud si něco dovezu domů, určitě to nafotím.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Šeřík

Příspěvekod Compel Lubomír » 18 bře 2010, 21:13

Martine, rok s rokem se sešel a ty o tom šeříku ani písmenko. Co se stalo? Taky mám v úmyslu kopnout letos šeřík tak kolem 20-25 cm na nebari. Hledám nějakej záchytnej bod a vono nic moc. Akorát Láďa Kotálovic. No a ten ho spíš jen sebral takže mu vlastně udělal pomyšlení a von to vzal- ten šeřík. Tak pokud něco máš dávej. Nebo i ostatní. Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Šeřík

Příspěvekod Martin Drábek » 18 bře 2010, 23:23

Lubomíre, šeřík byl o dost větší, než jsem předpokládal z fotografií a i tento rok v klidu pokvete na svém původním stanovišti :think: . Alespoň jsem ušetřil síly na jiné stromy. S šeříkem asi začnu od začáku a budu jej pěstovat dle svých představ, pokud se tedy nenamane něco hodně zajímavého a vhodnějšího k výkopu..
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Šeřík

Příspěvekod Jiří Svačina » 19 bře 2010, 00:15

Šeřík - Syringa je u nás dost rozšířený planě rostoucí věší keř, a v zahradách jsou často vidět i některé plnokvěté - různobarevně kvetoucí kultivary, + jsou občas k vidění i některé botanické drobnější druhy...
Ten základní jsme léta množili dobře kořenícími odkopky - z kořenů obrážejícími pruty ...
Prastaré silné kusy / a nejen tohoto druhu / když přijdou náhle o většinu kořenů, které mají zpravidla hodně hluboko, nerostou nijak moc dobře, nicméně pokud se silně seřežou a zachází se s nimi šetrně dají se i v miskách pěstovat... Bylo by možná zajímavé na nějaký ten obrážející starší "pařízek" naroubovat některý ten drobnější druh...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků