Záhon nebo kontejner?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Martin Iša » 15 lis 2010, 12:01

Milan Karpíšek píše:Martine, kdybych měl skleník tak zimuju taky ve skleníku, už jen proto že v něm nepadá sníh. Jako ochrana před povětrnostními vlivy je skleník idealní.

Tak to tam mají jen v zimě?
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Jiří Svačina » 15 lis 2010, 12:06

Pro představu o čem píši, malé dplnění . Předchozím diskutujícím, pokud podobných výsledků dosahuje někdo v nádobách nechť je používá. Většina těchto rostlin je roubovaných a pěstovaných pouze ve školkách, tak jako celá řada dalších druhů - všechny javory, azalky a mnoho dalších...
japon05.jpg
japon05.jpg (46.84 KiB) Zobrazeno 3261 krát

japon07.jpg
japon07.jpg (39.22 KiB) Zobrazeno 3258 krát
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Míla Zítek » 16 lis 2010, 12:24

Ahoj chlapci, co mám v keramice, to vyndám a šup do záhonu. Pak to vše prosypu posekanou trávou se spadaným listím - dost dobrá řezanka, a hotovo. V plastu ( pěstební věci) a kontejnerech prohážu shrabaným celým listím, no a hotovo. V záhonu nemusím zalívat, ostatní jde přes celé listí dobře. Dělám to tak asi 15 let a nic se neděje - tedy zlého. No a do záhonu na jaře vše zareju a choť si tam dá cukety.....
Jinak ty kontejnery do záhonu, nevím zda to není moc pracné. Sám sbírám pod pěknými duby a buky semena a pak s tím chodím do lesa - mám semenáče tak 2 roky v tetrapacích, jen je potřeba je po roce vyndat a zkrátit hl. kořeny. Jinak vznikají deformace, které mohou vést až k úhynu stromků v pozdějším něku - zauzlení a uškrcení vodivých pletiv. No a ty tetrapaky jsou na starém ig. pytli kvůli prorůstání a v zimě si jich nevšimnu. Toť vše, zdravím, Míla Zítek. Děčín
Míla Zítek
 
Příspěvky: 147
Registrován: 14 kvě 2010, 20:59

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Martin Iša » 16 lis 2010, 21:26

Mílo, mám pocit, že ty píšeš o zazimování ne? :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Petr C » 02 led 2011, 15:18

Já za sebe musím říct, že když jsem začínal, tak jsem se k jiným stromkům než k poměrně tenkým nedostal, nemluvě o tom, že jsem byl věčně bez peněz. Velké stromky jsem většinou nedokázal dostat ze země živé a nebo pak měly velké rány. Takže když se všude básnilo o volné půdě, byla to pro mě jednoznačná volba. Navíc jsem neměl vlastní zahradu, takže, když mi sestra nabídla možnost záhonu pro moje stromky, byl jsem všemi deseti pro.
Jenže po čase jsem zjistil že:
-záhon je záhon -ten nemůžu strčit do stínu, ani omezit nebo přidat zálivku. Takže řada stromků s narušeným balem nebo z radikálně jiného stanoviště nebyla schopná na
otevřeném a málo stíněném záhonu přežít. Takže byly velké ztráty.
-dále plevele se bez pravidelné údržby přímo šíleně šíří. Mohl jsem stromky navštěvovat jen jednou až dvakrát za dva měsíce. Znamenalo to vždycky hroznou dřinu s odplevelením
záhonu, doslova boj s pralesem. Spodní větve stromků tak byly velkou část sezóny ve stínu plevele a tak postupně odumíraly nebo výrazně slábly. Naopak horní části korun
stromků byly přebujelé a silné.
-stejně tak kořeny se buď vyplavovaly z půdy a tedy se jim moc nechtělo do jemnějšího větvení blízko kmene nebo byly zasazeny hlouběji, vytvořily dlouhé silné a opět málo
větvené kořeny a celé nebari bylo téměř bez borky. Navíc, jakýkoliv uzel nebo motanice kořenů jen zesílila a ještě více znehodnotila kořenovou soustavu a náběhy.
-pokud jsem dobře odhadl potřebné rozestupy stromků, nic se nedělo, ale přílišná blízkost dalších stromků způsobovala vyholování a odumírání celých stran stromků.
-zavalované rány tvořily až moc velké boule než zával do roviny s okolím.
-velmi obtížně se stromek alespoň trochu tvaruje. Člověk u něho klečí nebo leží ve zkroucených polohách a stejně nemá správný přehled, co a jak natvarovat a jak dál. Drátování
prakticky není možné -drát by rychle zarostl. Svoje stromky jsem tak tvaroval pouze řezem a střihem, výsledkem tak bylo i plno špatných jizev a nechtěných velkých boulí závalů a
to nemluvím o špatné volbě některých tvarování..

Na druhou stranu byly i plusy:
-při každé návštěvě byly stromky viditelně silnější. Takže pro amatéra jako já to byl balzám na duši, že má nějaké výsledky, a že se stromku daří. V misce první rok po přesazení
stromek skoro neroste, jen regeneruje kořeny a terpve další rok se rozjede a třetí čtvrtý rok je už zase pomalu třeba redukovat kořeny a tedy zase zastavit růst. Ve volné půdě
jede stromek každou sezónu naplno a to i se špatným hnojením nebo zálivkou.
-při bujném růstu a při mých řídkých návštěvách stromek stačil naznačovat nové směry a možnosti tvarování a tak mi sám pomáhal a ukazoval, kam dál.
-snadno a rychle už během jedné sezóny stromek svým výrazným růstem a velkou schopností regenerace sám napravoval mé chyby v tvarování i v řezu a střihu.
-jakákoliv rána se snadno zavalovala a to velmi rychle.
-i po větším řezu stromek znovu vytrvale obrážel a to několikrát za sezónu.
-absolutně žádné starosti se zálivkou.
-absolutně žádné starosti se zimováním -dobré hlubší kořeny stromek snadno udržely při životě.

Takže abych to shrnul, je volná půda a volná půda! Ideálně by to měl být stíněný záhon s namíchaným substrátem a každodenní péčí ohledně zálivky, hnojení a plevele.
Volná půda umožní i začátečníkovi rychle a skoro zdarma získat silný stromek. Ale zároveň, pokud se jedná jen o běžnou zahradu s minimem péče, způsobí si člověk na stromku plno vad, které ho rovnou diskvalifikují z možných hodnocených výstav, a nebo pak člověk stráví následující dlouhá léta odstraňováním spousty vad na kořenech (propletených a málo větvených), borce(chybějící na nebari), s hojením ran (pomalé zavalování velkých ran po přerostlých větvích a odstraňování velkých boulí po rychlých závalech) a s tvarováním (dohánění zameškaného tvarování drátováním, výměna větví, vracení obrostu atp.). Ideální je tedy brát z přírody pouze stromky, které už nepotřebují sílit (ideálních a dostupných stromků ale mnoho není) a nebo je získávat výměnou nebo nákupem (což vyžaduje finance). Vypěstovat kvalitní rostliny ve volné půdě z tenkých proutků je pro amatéra nemožné a vyžaduje to plno nejlepších zkušeností a znalostí, tedy už musíte být "Mistr" zahradník-bonsajista. S kontejnerem nebo miskou jsem většiny problémů ušetřen, jen to celkové sílení není velké, ale to by zase už nemělo být požadováno jako prioritní.
Takže je na každém, v jaké situaci se nachází a co je jeho cílem v koníčku pěstování bonsají a podle toho si ten který z nás zvolí svůj způsob pěstování.
Trochu jsem se rozkecal, ale myslel jsem v tom na skutečné začátečníky-greenhorny. Dnes je sice jiná doba a z oboru je mnohem více informací, ale já sám bych dal před lety hodně za takové shrnutí informací, tak to snad někomu taky pomůže ;)
Naposledy upravil Petr C dne 04 led 2011, 23:04, celkově upraveno 1
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod petradelt » 02 led 2011, 19:42

Petře, velice dobré shrnutí všech pro a proti, :clap:
záhon pro mě tedy jen pro opravdu slabé stromky, a ty které chtějí plné slunce. ( i když zastínit by to šlo taky)
Před časem mi přinesl jeden "brigádník" 200 boroviček, které měl sázet v lese a nebavilo ho to, :think:
a mě bylo líto je vyhodit. Takže co jsem nerozdal, je v zemi. :) Samozřejmě s častější péčí, než jednou za dva měsíce.
Silnější stromky určitě radši ve větších bednách
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Luděk Urbanič » 02 led 2011, 23:02

Už párkrát jsem měl svrbění zaregistrovat se tu a vstoupit do diskuze, ale až teď jsem se k tomu k dokopal - důvodem je téma, ke kterému mám snad co říct.

A protože moje rostliny pochází z 90% právě ze semen , nebo řízků prípadně několikaletých semenáčů z lesa budou se moje postřehy týkat hlavně tohoto.

O výhodách a nevýhodách obou způsobů pěstování (spíš by se hodilo předpěstování)bylo hlavně zásluhou Petra napsáno hodně - tak jenom doplním pár mých zkušeností, nebo věcí,které nebyly zmíněny.

1) Ještě před pár lety jsem byl přesvědčen, že mám li získat aspoň trochu slušný kmen - strom musí být pár let ve volné půdě - určitě tomu tak ve většině případů je ale vyjímku tvoří třeba mochny (aspoň ty moje) - na což jsem přišel úplně náhodou - každý rok odhřížím pár buď jednoletých výhonů, nebo dvouletých, které jsem ještě za měkka předešlý rok
aspoň trochu natvaroval. Po oddělení šly dočasně do kontejnerů a pak ještě na podzim do záhonu. Jenže jeden rok jsem ohl dva pruty jako na kaskádu a ty se samozřejmě do země dát nedají, takže tráví celý svůj život(zatím) v kontejneru. Už po nějakých třech letech bylo jasně zřetelné, že jejich kmínky sílí rychleji, než u rostlin stejně starých, pěstovaných v záhoně. Dnes mají kmínky silnější i než mochny, které jsou o pár let starší a pěstované v záhoně. Abych vyloučil náhodu tak jsem před třemi lety zasadil půl várky z jedné matečnice do kontejnerů a půl do volné půdy a už teď je patrný rozdíl. Příčina bude pravděpodobně v tom, že v kontejnerech je mnohem kvalitnější substrát , který má navíc díky jejich černé barvě už od brzkého jara vyšší teplotu - což může mít za následek delší vegetační dobu.

2) Ani u jiných druhů není pěstování ve volné půdě zárukou ryhlého sílení kmene - když strom nenecháme růst. Zase uvedu příklad : před pár lety jsem v lese vydloubal pár desítek asi tak 2-3 letých habrových semenáčků na živý plot (spíš plůtek), který udržuju ve výšce tak do 40cm , jen jeden krajní jsem nechal vyrůst asi do 3m - a ačkoli jsou stejně staré, tak ty malé, neustále stříhané mají průměr kmínku tak do 3 cm a ten 3 metrový 15 cm. Nebo jako další příklad kleče, kterým rok co rok už dvacet let vylamuju pupeny a zakracuju svíce přibraly z původně asi 1cm průměru maximálně tak 5 cm - ty nejlepší.


3) Je sice pravda, že ve volné půdě se rychleji zavalují rány, ale obzvláštˇu rychle rostoucích listnáčů (habr, lípa,jilm....) tvoří nevzhledné boule - na druhou stranu je pravda, že v misce někdy rány nezarostou vůbec.

4) Stromek při "polním pěstování může lehce "utéct" - takže se klidně může stát, že po několika letém stavění koruny vyjede většinou v tom nejnevhodnějším místě vlk o dvojnásobném průměru , než zatímní kosterní větve a to sebou samozřejmě nese i patřičné zesílení příslušného kořenu a znehodnocení nebari (někdy).


5) Ještě je tu třetí způsob - kombinace obou předešlých - pěstování ve větším kontejneru,buď jenom položeném na záhoně, nebo lehce zapuštěném , kdy se kořeny nechají prorůst drenážními otvory. Přerůstající kořeny se ale musí každý rok odstranit. Tím by se měl zajistit větší kořenový systém jako ve volné půdě a přitom dostatek jemných kořínků blízko kmene.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod tomikzlesa » 03 led 2011, 10:01

Petře s těmi plusy s tebou souhlasím jen ve dvou posledních bodech, pokud se ti ty předešlé plusy v misce neděly asi bylo něco špatně, pokud mu v misce pořádně naložíš tak roste jak blázen už první rok.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Martin Iša » 03 led 2011, 19:53

Tak já jen:Vítám Luďka na foru, a všem děkuji za přínosné články. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Martin Vajs » 15 led 2011, 15:00

zdravím Vás greenhorni, mám dotaz, myslíte, že jsou tyto nádoby z plexi (rozměrů 220x180x80 mm) vhodné jako kontejnery pro yamadori?
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků