Záhon nebo kontejner?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod vopat » 12 lis 2010, 22:43

Asi bych to tak nezatracoval, spojuje příjemné s užitečným. Strom je pod kontrolou co se týče substrátu, vlhkosti, hnojení... Když ho potřebuješ vyndat, tak ho vyndáš, když otočit, tak otočíš a hlavně se schovají ty hnusný kontejnery z modrých kanystrů ap. A Láďa dobře píše o dalších plusech.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod bonsai4 » 13 lis 2010, 09:57

.....to je rychlosť :) v podstate výhody tu boli napísane, malo to aj nevýhody: :naughty: vzdialené od bydliska,bez vody atď....ale dalo sa to zvládnuť ;)
.....škoda len že tie výhody trvali iba do jeseni,potom ma majiteľka vysťahovala :(
Uživatelský avatar
bonsai4
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06 úno 2009, 17:22
Bydliště: Detva

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Jarda Marek » 13 lis 2010, 21:03

V tom jsou Martine právě unikátnosti fóra, mění se vlákna, mění se zkušenosti, měníme se i my, tak proč nezaložit vlákno nové. Ve vyhledávání si najdeš co potřebuješ a je to jiné, od nových Greenů, je to unikátní a ne jen jedna stejná kapitola jak v knize :think:
Vláďo, pokud to zatracování bylo na mě, tak nic nezatracuji, jen pro mě je to zbytečné. Se stromky jsem denně 2x a zimuji stromky na zemi sražené k sobě a když napadne sníh, tak je zahážu. Pár kousků mám ve studeném skleníku(teplota se rovná momentální venkovní) to jsou ty pro mě cennější na vysypané kůře a ty taky zahazuji sněhem. Ještě mi nic neodešlo takže nebudu vymýšlet ptákoviny s rýčem, nemám důvod.
Nepatří to sem ale jen pro informaci.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 lis 2010, 22:14

Nehledě že z rýčem se musí dělat brrrrrr :mrgreen:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 14 lis 2010, 10:59

ty ještě nemáš Láďo benzínovej rejč?
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Jiří Svačina » 14 lis 2010, 12:05

Záhon nebo něco jiného je již mnohokrát omílané téma. Je to jednak o tom co kdo pod názvem záhon - políčko rozumí . Může to být kus zapleveleného a v létě vysušeného jílovitého pozemku, nebo zvýšený záhon s řízenou závlahou a půdou složenou ze složek obvylkých v miskách... Můžeme na něm stromy nechat bez zásahů léta růst, nebo je pravidelně střhat, tvarovat , každý druhý-třetí rok vyrývat / jsou na to ve světě i speciální stroje / atd. Diskuse na toto téma začíná stále jakoby kdesi uprostřed - starší a narostlý stromek si někde koupíte nebo seberete v přírodě. Ale ten stromeček vždy rostl od semínka, řízku, hřížení nebo naroubování ...Sice je možné jej od "narození" pěstovat v nádobě, ale pokud má být jeho vývoj trošku racionální, v zahradnictvích - u zahradníků je zpravidla vysazen na nějaký čas do záhonu, a i několikrát absolvuje pobyt v půdě - nádobě, nebo prostě roste ve svém přirozeném prostředí kdesi.... Je tomu tak na horách ale i na školkách v Japonsku a i všude jinde ve světě. Ať se vám to líbí nebo ne , volná půda je přirozené prostředí, a v ní všechny stromy narůstají o něco lépe než v nádobách. Vždy nasadí o něco více pupenů, z větviček je možno vybírat...atd. Je jistě pravda že s rostlinami v nádobách se lépe manipuluje a můžete je mít u sebe blízko, u někoho to ani jinak nejde... atd. Ale není to nejlepší obecné doporučení ... A tak jak jsem slyšel od Japonců i Korejců , skutečně pěkné stromy v jejich očích jsou ty co jsou pečlivě pěstované od mladých rostlin ... Stromy které jsem kdysi, ve dvaceti do volné půdy sázel mají průměr kmene i přes třicet cm a výšku přes dvacet metrů... máte li život před sebou... tj. čas, jde to, jen zbytečně nespěchat ...
Naposledy upravil Jiří Svačina dne 15 lis 2010, 10:29, celkově upraveno 1
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 14 lis 2010, 13:28

na sílení, zavalování ran je volná půda jasná volba! Docela rád bych takového Korejce nebo Japonce chtěl slyšet jak tohle říká. Zajímavé je, že na výstavách ziskávají cenu z velké vetšiny yamadori. Například Korejci mají yamadori plné skleníky a sám Sae Won raději ocení kvalitní yamadori než polní rostlinu a to není jen z doslechu s Kimem jsem se o tom bavil když tu byl na jaře. viz foto z jednoho takového skleníku většina rostlin jsou yamadori a některé i dost obrovské http://www.zahradabonsai.estranky.cz/fotoalbum/korea/
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Martin Iša » 14 lis 2010, 21:05

Mám jednu otázečku.Proč mají všechno ve sklenících? :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Jarda Marek » 14 lis 2010, 21:07

Trochu odbočujem od tématu, ale myslím Mílo, že yamadori tvořeno přírodou, je přirozené je to krásné a my všichni (včetně japonců) se jí pouze snažíme vyrovnat, učit se od ní a proto se nedivím, že většina i těchto mistrů raději yamadori.
Martine řekl bych, že přirozené mikroklima a ochrana před povětrnostními vlivy.
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Milan Karpíšek » 15 lis 2010, 11:19

Martine, kdybych měl skleník tak zimuju taky ve skleníku, už jen proto že v něm nepadá sníh. Jako ochrana před povětrnostními vlivy je skleník idealní.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron