Záhon nebo kontejner?

Rady a zkušenosti pro všechny

Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Martin Iša » 11 lis 2010, 13:07

Na toto téma mě zavedl Tomík v modřínech.Tak jak to vnímáte vy?Větší kontejner, nebo záhon?Výhody , nevýhody, zkušenosti. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Petr Brejška » 11 lis 2010, 15:11

Martine ahoj. Mám stejný názor jako tomíkzlesa.Když kopnu yamadori a má kořenů poskrovnu tak je jedno, zda je ve větším kontejneru nebo bedně či v záhoně.Musí se ovšem dodržet stejné podmínky pro růst.Do většího kontejneru bych asi nedával stejný substrát jako do misek ale podobný byť propustnější než do záhonu.Asi s větším podílem zeminy,kterou si přineseš se stromkem.Jak naznačil tomíkzlesa potom jej stejně vykopáváš.I když jsem četl,že japonci nechávají růst stromky v záhonech občas obryjí aby zredukovyly dlouhé kořeny a opět zasadí do stejného místa.Ale vždyť to ty znáš. :jedna:
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Lada Fabián » 11 lis 2010, 15:49

Můj názor a jak to dělam ososbně.
Podle mě záleží co chceš a co očekáváš od přinesené rostliny.Pokud chceš aby ještě zesílila tak do záhonu a když chceš vracet obrost a dále ho jen zjemnovat tak kontejner nebo miska.
Mam-li rostlinu na záhoně provádim každé dva roky redukci a úpravu kořenů!
Možná je to blbost a rád se zde budu inspirovat od zkušenějších!
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod tomikzlesa » 11 lis 2010, 16:06

Lado, to je prave asi ono, kdyz budu kazdej rok či dva ten strom v záhonu obrývat tak aby se s toho chudák zbláznil :D , ale když to dělat nebudeš tak je máš kilometrový, v kontejneru se o něj nemusíš starat a když ti chytne náky breberky, tak ho ani nemůžeš odnýst od ostatních. Celkově v kontejneru si páname stromu, ale v záhonu bych nad ním asi moc kontroly neměl.
Nevim jestlu už tu, ale kdysi to tu rozebíral Milan Karpíšek a měl i nazorný ukázky stromu ze záhonu a z kontejneru.
S těma Japoncema a záhonama je to asi něco jinýho, to sou prostě farmy.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Jarda Marek » 11 lis 2010, 16:59

Osobně si myslím, že kopnutý strom by měl přijít do kontejneru, misky, přepravky ale ne do záhonu.
Kopnutý strom by měl mít už kvalitu pro důvod proč ho vůbec kopat :!: :?: :idea: .
V kontejneru máme kontrolu nad hnojením, které nemůže nikam jinam než do tomu určeného prostoru kterým je miska, na záhoně to odteče kamsi :think: a dostane se to vůbec tam kam potřebuji ? V záhoně nemám kontrolu nad kořeny a bal se kterým ho přinesu a dám do záhonu, stejně budu za dva tři roky redukovat. potřebuji kořeny co nejblíž pod stromem a když ho za dva roky obryji, jsem opět tam kde jsem byl při prvním kopnutí. Co to má za smysl ? Ztratit tolik času ????
Budu-li ho mít v kontejneru, můžu na něm za ty dva roky pracovat, včetně kořenové redukce ale bude-li v záhonu ? abych si k němu lehnul ?
Nehledě nato, že při kopnutí ze záhonu a daním do kontejneru riskuji opět ztrátu ????
Má vůbec smysl kopat něco co dám do záhonu ? To si to raději koupím zapár babek v zahradnictví zapěstované a mám pokoj ;)
Proč to tam teda nenechat a nejít proto za ty dva, tři roky ?
Sakra to jsem se rozkecal......
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Petr Brejška » 11 lis 2010, 17:18

Když to čtu záhon či kontejner tak to bylo asi myšleno zasadit do záhonu aby stromek zesílil.Vždyť se to tady radí.Myslím že ve větším kontejneru to stromek stejně nepozná zda je ve volném záhonu či nikoliv.Jinak souhlas s Jardou.
Uživatelský avatar
Petr Brejška
 
Příspěvky: 235
Registrován: 22 led 2010, 18:18
Bydliště: Litvínov
člen ČBA: ne

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod bonsai4 » 11 lis 2010, 19:21

......páni. :think: ......kontejner zasadiť do záhonu.....A JE TO :D
Uživatelský avatar
bonsai4
 
Příspěvky: 169
Registrován: 06 úno 2009, 17:22
Bydliště: Detva

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Robert Černý » 11 lis 2010, 19:46

Snažím se přinesené yamadori sázet do pěstebních misek odpovídající velikosti. Jak napsal Jarda, nekopu strom abych koukal jak mi dva roky bude sílit, ale abych na něm pracoval. Osobně jsem dal do záhonu (a nehodlám to nikdy dělat jinak) řízek palmáťáka o síle cca 3mm a hodlám jej tam nechat aspoň pět let aby zesílil. V tomto případě záhon u mě ano.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Vláďa Boudný » 11 lis 2010, 21:17

Roberte souhlasim. Nitěnky do záhonu.
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Záhon nebo kontejner?

Příspěvekod Jarda Marek » 11 lis 2010, 21:18

ještě pro upřesnění............
Osobně si strom (yamadori) raději koupím, vyměním........ (časové a osobní důvody), což taky dělám. Je zapěstovaný a když se mi líbí (borka, nebari, tvar, obrost) beru ho, vím jak je dlouho venku, kolikrát byl přesazen, jak rostl atd.... a možností koupit si takový materiál je dost.

Stromy, které jsem kopl mám v kontejnerech a ty čekají na příští rok na tvarování a dva vyhlédnuté již třetím rokem půjdou ven na jaře, právě proto že jsou narostlé tak akorát ;)
Proto nesouhlasím :naughty: se záhonem
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron