terramol debata ?

Rady a zkušenosti pro všechny

terramol debata ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 29 říj 2010, 21:25

Akadama se sansou(zeolitem, antukou) 2:1, sázím do toho už pěkných pár let. :jedna: .
Co se týká teramolu, asi budu za blba, ale mě se vůbec nelíbí, je lehký, polovina ho po namočení ve vodě plave.......a že by držel líp nebo stejně vodu jako akadama, o tom zcela vážně pochybuji. Zkoušel jsem to prakticky- nekecám jen tak do větru. Pro mě : teramol NE. :x Jediná výhoda, kterou spatřuji je docela nízká cena.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Martin Drábek » 01 lis 2010, 18:55

Romane, zrovna dnes jsem byl v nejmenovaném fofrmarketu a viděl jsem pár zbývajících kousků jabloní a všechny byly napadené plisní, takže ji pořádně zkontroluj!!!

Láďo, do terramolu sázím vše a nejen já a ještě jsem si nevšimnul, že by plaval. Nevím tedy jakým způsobem zaléváš své stromy??? Co se týče nasákavosti, tak každý kdo vyzkoušel může sám posoudit a nejsem si jist, že akadama má lepší vlastnosti-nasákavost.

Akadamu chápu u pokojovek kdy na substrát nepůsobí mráz, vítr, déšť atd.. naopak pro venkovní stromy těžko hledám kladné vlastnosti akadami :think: .
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: malus Evereste

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 lis 2010, 19:33

Martine, zkusil jsem dát do misky bez otvorů teramol a nalil jsem na něj vodu. Zamíchal jsem dřívkem a polovina plavala na povrchu. Je to úplně stejné jako keramzit.Druhá zkouška byla na stejné místo v bytě, přímo nad radiátorem jsem umístil misku s čistou akadamou a druhou s teramolem.Obě jsem zalil až byly úplně nasáklé a přebytečná voda odtekla. Akadama ještě po třech dnech byla tmavá- vlhká, teramol po 36 hodinách byl suchý. Tolik moje poznatky.Neodsuzuji,nehaním,jen konstatuji.
Do akadamy sázím všechny venkovní i pokojové rostliny v miskách a pokud se v akadamě nevrtá, nemačká pokud je mokrá, tak se minimálně dva roky (kalendářní) její struktura a vlastnosti nemění. A to je stejně u většiny stromů( alespoň mých) potřeba přesadit. Podotýkám, že mám stromy do velikosti cca 70 cm výšky, v mělkých malých miskách, tak ani není potřeba řešit vyšší cenu akadamy, protože jí nezdělám velké množství, nehledě že ji míchám 1:1 s antukou, sansou, zeolitem, pemzou.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Martin Drábek » 01 lis 2010, 20:07

Láďo, pro mě je nasákavost terramolu dostatečná, naopak bych snesl i nižší.
Co se týče měření vlhkosti, jde o to, jestli je suchá pouze vrchní vrstva atd...to je zase debata na dlouho a samozřejmě bez konce. Dalo by se to dále rozvést na "hotové stromy" vs. yamadori atd..

Velice si tě vážím jako bonsajisty a vím, že tvé slovo má na tomto fóru váhu a to byl také důvod mé reakce. Chci aby se lidé zamysleli nad tím co od substrátu očekávají, veškerá pro/proti, snažili se připravit vlastní směs pro daný druh a podmínky ve kterých se nachází atd..

Věřím, že rozumíš... holt jsem musel oponovat ;)
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: malus Evereste

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 lis 2010, 20:08

Martine, to je OK, od toho tady tohle fórum je. :jedna: :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Ondra Šrámek » 01 lis 2010, 21:16

Rád bych řekl svůj objektivní názor na Teramol, ale ten bude objektivní až za nějaký čas.Zatím mi to tam roste a nic nenasvědčuje tomu, že by kytky strádaly :mrgreen: Nebudu se určitě hádat v rozdílech mezi ním a akadamou, ale minimálně cenově příznivější ;)
světlu vstříc
Uživatelský avatar
Ondra Šrámek
 
Příspěvky: 86
Registrován: 25 bře 2010, 18:34
Bydliště: kousek od Vsetína

Re: malus Evereste

Příspěvekod Jarda Marek » 01 lis 2010, 21:47

Martin píše:Věřím, že rozumíš... holt jsem musel oponovat


Martine tady musím oponovat a nebo napsat taky zkušenost mého bonsajového kamaráda a akadamy.
Po doporučení na akadamu(je jedno od koho), přesadil skoro všechny své stromy do akadamy, zapoměl ale na pravidelnou a kvalitní zálivku, protože si zvykl na míchanou zeminu, která samozřejmě přes vedra udržela vlhkost déle. Přišel při tom o pár svých dokonalých bonsají protože je usušil no a teť je pro něho akadama to nejhorší co kdy člověk pro rostliny vymyslel.
Já od té doby co do akadamy sázím a míchám se sanzou, štěrkem jsem spokojen, výdaje za roční spotřebu neřeším, protože bych to stejně utratil za něco nepotřebného.
Pro mě na prvním místě prostě akadama :jedna:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Martin Drábek » 01 lis 2010, 22:22

Pánové, doufám, že se s Vámi v nejbližší možné době setkám a probereme vše u džbánu zlatavého moku ;) a zatím ať se daří Vám i stromům. Tohle se prostě ošidit nedá, buď porostou, nebo ne.....
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: malus Evereste

Příspěvekod Ladislav Kotál » 01 lis 2010, 23:18

Martine, nejhorší na tom je že Jarda i já jsme abstinenti :lol: :lol: :lol: Takže připadá v úvahu jen jablečný mošt :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Jarda Marek » 02 lis 2010, 06:19

No zas ale když ho bude džbán teda toho moštu :think: :P
Jen tak mimochodem Martine, sázím do akadamy se sanzou no a na azalky mám kanumu a tak 10% rašeliny a nebo čistou a jsem spokojen, peru do toho i yamadori a ty si chrochtaj taky, a finance neřeším né proto že bych jich měl něurekom, ale proto že si myslím že každý koníček něco stojí a ty kytky si to zasloužej, ale to už necháme na ten mošt :P
toť moje zkušenost :think:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron