terramol debata ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Martin Drábek » 21 úno 2011, 23:51

Honzo, přesně jak píšeš, je to jedna z možností. Často se tu však prosazuje jen Akadama :think:, pokud tedy budeme hovořit o substrátech a ne o použitelných stavebních drtích atd.

Chci jen poukázat na fakt, který byl v počátku důležitý i pro nás a to letitá zkušenost někoho jako je např. Harrington. Takovéto doporučení má pro mne osobně velkou váhu, přece jen se nejedná o žádného začátečníka ;).
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: terramol debata ?

Příspěvekod tomikzlesa » 22 úno 2011, 12:08

Akadama se prosazuje zřejmě proto, že je asi nejdospunější, a všichni viděj že to je z východů a můžou se zbláznit :lol: kdo ale není lenivej tak si stačí zagooglit, nebo se domluvit ve více lidech a dají se sehnat dobře i ostatní substráty, např zeolit..
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Compel Lubomír » 26 úno 2011, 22:10

Lukáš Sirotný píše:Chtěl jsem jenom dát vědět, že jsme v předjarní zásilce sehnali i Terramol v drobnější frakci 1-3 mm, na který se nás hodně bonsajistů ptalo. Ode dneška je v nabídce našeho e-shopu.

Od příštího týdne pak bude Terramol k sehnání i u Karla Chramosty v Libochovicích.


Luki, chci se jen zeptat, namíchal jsem teramol s ekogritem, asi 2:1, to ovšem není podstatné. Podstatné je, že mi přijde, že tato směs je cítit po plynu. Po jakém, nedokáži identifikovat. Můžeš mi o tom něco prozradit? Zatím jsem tuto směs použil na pokojovky. asi první reakcí tvojí bude , že pokojovky neděláš. Možná bude věděd odpověď někdo jiný. Pro úplnost, přesazené kytky nikterak nezoufají. Pouze panička mě na to upozornila a má pravdu. tak díky za odpověď a čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Martin Cigánik » 26 úno 2011, 22:34

Luki, chci se jen zeptat, namíchal jsem teramol s ekogritem, asi 2:1, to ovšem není podstatné. Podstatné je, že mi přijde, že tato směs je cítit po plynu. Po jakém, nedokáži identifikovat..

Nechal jste ten ekogrit "uzrát"? tzn. odležet někde na zahradě a ne používat z čerstvě otevřeného pytle? Martin
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 28 úno 2011, 10:27

Martin má pravdu, to občas takto "zapáchá" Ekogrit. Terramol je bez nějakého výraznějšího aroma. Nemělo by to mít ale žádnou funkčnost na vlastnosti substrátu, max. po pár zalití zápach zmizí.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Robert Černý » 11 dub 2011, 20:39

Rád bych se zeptal. Někde (přiznám se že už nevím kde) jsem četl jak někdo zkoušel nasákavost teramolu. Nic proti tomu, nasákavost je dobrá, ale přijde mi, že teramol dříve vysychá. Usuzuji z vlastní zkušenosti, kdy mám vedle sebe jednu mistu s akadamou a druhou s teramolem (v obouch substrátech zasazený stejný druh rostliny). Akadama je na povrchu ještě vlhká a teramol už suchý. Máte někdo podobný zkušenosti?
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Compel Lubomír » 11 dub 2011, 22:09

Roberte, máš pravdu že teramol vysychá dříve. Mám čínskou růži COOPERI. Dva roky v akadamě. Předtím vše možné míchané substráty. Pokud byla v akadamě zaléval jsem až když si o to řekla-maličko svěsila listy. Letos z jara jsem ji přesadil do teramolu+ekogrit 2:1. Je na JV za oknem. Po zmrzlých pujde na balkon taky JV. Již dnes má svěsené listy každý den ráno, proto ji zalévám každý den hned ráno. Nevím jak to uhlídám v létě v parnech. Pravdou je že kytka je v misce průměr 15cm a výška 5 cm. Pokud to půjde špatně hlídat raději ji znuvu přesadím do akadamy. Doporučuje se do teramolu přidat cca 30% akadamy. Tak čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Lojza Sedlák » 12 dub 2011, 11:13

Moje zkušenost je spíš opačná.Jedná se ale o květináč hluboký 12 cm.Zasadil jsem do nich 2 albizie a to do směsi teramol,kočkolit a rašelina v poměru 1.1.1.Obě rostlinky rostly jako blázni.Zaléval jsem vždy když byl vršek substrátu suchý.Po dosažení asi 30cm přírůstku najednou začaly vadnout vršky stromků.Tak jsem truchu přidal na intenzitě zalévání,což nepomohlo a stromky naopak začaly schnout.Po vyjmutí jsem zjistil,že substrát je na povrchu sice suchý asi do hloubky 4cm ale dále je totálně mokrý.takže jsem je vlastně uzaléval.
Lojza Sedlák
 
Příspěvky: 370
Registrován: 26 kvě 2010, 00:16
Bydliště: Budišov

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Michal Vlachovský » 12 dub 2011, 19:31

Chci se jenom zeptat. Např Javory sázím do směsi AKADAMA, říční písek ve frakci 2-6 mm cca, kompost, rašelina, zahradní zemina a to v poměru 3 : 2 : 1 : 1 :1. Jestli by AKADAMA šla nahradit právě terramolem. Buky - AKADAMA, rašelina, zahradní zemina, říční písek stejná frakce v poměru 3 : 1 : 1 : 1. Atd. další směsi. Mohla by se AKADAMA v těchto směsích nahradit teramolem?
Uživatelský avatar
Michal Vlachovský
 
Příspěvky: 118
Registrován: 19 říj 2010, 19:57
Bydliště: Mirošovice u Prahy
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Robert Černý » 12 dub 2011, 19:39

Já si myslím, že ano.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron