terramol debata ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Martin Drábek » 12 dub 2011, 21:22

Tak se pokusím začít od Lubomíra ;) . Píšeš, že jsi zasadil čínskou růži do Terramolu (jaká frakce?) + ekogrit 2:1. Čeho jsi chtěl docílit přídavkem ekogritu? Vždy, když sadím strom, snažím se přemýšlet o druhu a jeho náročnosti, velikosti misky, stanovišti atd...
Před 2 dny jsem přesazoval pár shohinků a vzhledem k malým miskám jsem použil Terramol frakce 1-3mm + rašelina (a to větší procento, nevím však přesně, prostě od oka) a to z toho důvodu že vím, že bude problém to v létě uhlídat. Vždy, když je v substrátu přidáno větší množství ekogritu, tak je problém to uzalévat, ekogrit obecně vysušuje substrát.

Jak píše Lojza, to že vypadá suše vrchní vstva neznamená, že je vyschlá celá nádoba/miska. Ale to platí obecně pro všechny substráty. Lojza popsal typické příznaky přelití rostliny.

Michale, všechny své stromy mám v našich směsích a daří se jim výborně. Složení znáš z bonequipu, vyzkoušej to na pár rostlinách a udělej si obrázek sám. Věnuješ se bonsajím už delší dobu podle příspěvků, takže máš i zkušenosti s míchání. Akadama je z mého pohledu opravdu přežitek.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Compel Lubomír » 12 dub 2011, 21:24

Michale, mám dojem že cpát do akadamy rašelinu a kompost je úplná blbost. pokud akadama, tak určitě další propustnej substrát jako je právě teramol. Akadama má tu vlastnost že po usušení na slunci v ní vzniknou mikroskopický direčky čímž může nasát větší množstvý vody. Ty tím kompostem docílíš jejich ucpání a znehodnocení nejlepší vlastnosti akadamy. Nebudu to hledat ale Jarda M. i Láďa K. mě za přesně tento prohřešek na akadamě zpeskovali. Již v předešlém příspěvku jsem psal že se doporučuje teramol+30% akadamy. Já osobně zatím používám antuku +teramol a protože jsem nesehnal bílou rašelinu tak obyč. co tetka hodila do kompostu, sem ji potají vytahal, v poměru cca 70%+20%+10%. Loni jsem sázel i do čistý antuky a letos sem to ze zvědavosti kontroloval a třeba do sibiřskýho jilmu , kořenů, jsem se nemohl dostat, mraky a hustý vlásečnicový kořínky. Hlohy udělaly jen kalus na velkých a zkrácených kořenech, což je ale prý normální, teprve letos by měly pouštět vlásečnice. Babyky, taky pěkný kořínky. Toť mé vlastní zkušenosti. Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Martin Drábek » 12 dub 2011, 21:38

Lubomíre, proč a kdo doporučuje teramol+30% akadamy?? Nějak to nechápu?
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Compel Lubomír » 12 dub 2011, 21:45

Martine, nehanil jsem teramol jako takový, jen jsem přitakal na stejnou zkušenost jako má Robert, a frakce určitě stejná,snad by růže snesla i menší frakci a pořád by byl teramol prodyšný, navíc jsem poukázal na mrňavou misku. Do větších nádob s ním určitě problémy nebudou. Používám převážně antuku, která určitě nemá takovou nasákavost a problémy s ní taky nemám. Jo a za tu informaci o ekogritu děkuji, netušil jsem že vysušuje . Je hodně pórezní tak mi přišlo vhodné ho přidat do teramolu . A ještě poznámka k Lojzovi, píše jakej kýbl vlastně zalejval, tím vlastně řekl, že je dost dobře nasákavý. Myslím že v akadamě by kytky uzalejval mnohem dřív, protože by na povrchu byla taky suchá. To se prostě musíme naučit odhadnout kdy zalévat. Čal Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Compel Lubomír » 12 dub 2011, 21:47

Martine, když jsem kupoval teramol v Miroslavi. A Martine, frakce je 3-6mm neb když jsem ho kupoval, menší frakci jste ještě nedodávali. Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Martin Drábek » 12 dub 2011, 22:05

Lubomíre, v pohodě. Mluvím jen z vlastní zkušenosti a spíše se snažím poradit, jak postupovat při další přípravě substrátu, na co si dát pozor atd.

To se musím Pepu Chladů z Miroslavy zeptat, proč doporučuje tak prazvláštní směs. Terramol používáme proto, že nechceme z mnoha důvodů používat akadamu, takže to fakt nechápu :think: .
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: terramol debata ?

Příspěvekod tomikzlesa » 13 dub 2011, 08:40

Lubomíre, je tě shrnu :) pokud do čehokoliv (akadama, zeolit..) přimícháš rašelinu atd. jen plítváš propustným substrátem a penězi, samozřejmě to platí pro Michala ;)

napsal si to Lubomíre perfektně
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Michal Vlachovský » 13 dub 2011, 12:47

Po celou dobu mého pěstování jsem zatím čerpal jenom z knih a časopisů a substráty co míchám já nejsou z mé hlavy, tak jsem moc rád, že jste mi to dobře vysvětlili, právě proto jsem se sem přihlásil a musím říct, že už jsem tu načerpal moc dalších zkušeností. Ale na druhou stranu to takhle už míchám tak osm let a nikdy jsem neměl žádný problém, ale příští přesazení zkusím použít substráty ve složení z bunequipu. :)
Uživatelský avatar
Michal Vlachovský
 
Příspěvky: 118
Registrován: 19 říj 2010, 19:57
Bydliště: Mirošovice u Prahy
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod maros » 13 dub 2011, 16:25

tomikzlesa píše:Lubomíre, je tě shrnu :) pokud do čehokoliv (akadama, zeolit..) přimícháš rašelinu atd. jen plítváš propustným substrátem a penězi, samozřejmě to platí pro Michala ;)

napsal si to Lubomíre perfektně


Trocha hrubej raseliny neskodi v anorganickom modernom substrate. O pomeroch sa tu uz pisalo ale 10-30% raseliny je OK(v zavislosti od velkosti misky, maly strom =viac raseliny15-30%, velky strom =menej 10-15%). Raselina obsahuje humidne kyseliny (ospravedlnujem sa vopred ak si pletiem terminus technicus, v anglictine humic acid) a tie maju pozitivny vplyv na tvorbu korenov atd. Ale urcite tu raselinu hrubu, bud ju preosiat, pripadne pouzit inu metodu oddelenia jemnych casti od hrubsich.

Co sa schnutia tyka tak zatial to neviem porovnat ale par steromom som tento rok pridal Teramol do zeolitu tak uvidime. Ale pochybujem, ze bude mat lepsie vlastnosti co sa akumulacie vody tyka. Ale Teramol je lahsi a na tie velke mrchy(stromy) kazde usetrene kilo zavazi. ;)
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Compel Lubomír » 13 dub 2011, 17:33

Martine, OK každý máme nějaké zkušenosti a proto si je pzde předáváme. Čaj Luboš
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron