terramol debata ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Luděk Rohovský » 02 úno 2011, 12:01

Jaký je rozdíl mezi terramollem a antukou. Myslím ve vlastnostech. Antuka vzniká jako odpad při výrobě pálených cihel. Tudíž nasákavost si myslím, že má taky slušnou.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 úno 2011, 13:41

Luďku, s antukou nemáme až takové pěstební zkušenosti - myslím, že předloni jsme jeden pytel rozmíchali k různým stromů (hlavně borovice a jalovce) jako urgentní náhradu za ekogrit.
Antuku nechci používat z těchto důvodů:

1.)jak píšeš, jedná se o odpad = plno prachu, bůhvíco v substrátu
2.) často drobná frakce - kvůli tomuto a kvůli prachu nutnost přesívat, hmotnostní ztráty -> nakonec ani nevyjde tak finančně výhodně + ztráta času
3.) řvavá barva
4.)nemyslím si, že by antuka měla stejnou nasákavost, respektive nasákavost a potom pozvolné uvolňování vody - myslím, že co do vlastností se jedná spíše o tu "štěrkovitou" složku na způsob např. sanzy, zeolitu apod., která vodu vcelku rychle odvádí z misky pryč.

Tohle můj pohled na věc.
Samozřejmě, pokud máš antuku k dipozici, tak můžeš pro kontrolu provést i test nasákavosti (odkaz uvedený výše v tomto vlákně).
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 úno 2011, 14:48

já mám v čisté antuce ze zkušebních důvodů buk, lípu a habr- tedy listnáče a jak se zdá daří se jim nad míru dobře. Co se týká odpadu u antuky je to stejné jako u akadamy (prachové složky), tudíž zanedbatelné.Je třeba si ale sehnat antuku s příslušnou zrnitostí-frakcí. Dělají víc druhů velikosti zrn od 0,2mm do 10,00mm A barva? není nic jednoduššího, než na povrch v tloušťce cca 10,00mm nasypat třeba akadamu. :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 úno 2011, 15:34

já mám v čisté antuce ze zkušebních důvodů buk, lípu a habr- tedy listnáče a jak se zdá daří se jim nad míru dobře


Ještě ale Láďo nezapomeň dodat, že máš automatickou závlahu ;) . Já bych teda nikomu žádný čistý substrát nedoporučil protože tím si zadělává maximálně na problémy, přesušení nebo přemokření substrátu - mluvím obecně, neříkám, že čistou antuku doporučuješ.
Antuku nepoužíváme a nebudeme používat kvůli tomu, co jsem uvedl výše, to ale samozřejmě mluvím za sebe a nikomu antuku neberu. :)
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 úno 2011, 15:40

Lukáši, automatickou závlahu mám, ale jmenované stromy jsem ze zkušebních důvodů dal mimo dosah zálivky a zalévám jednou denně, večer, ručně.Stromy jsou na plném slunci od rána do večera. Jsem spokojen
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod maros » 02 úno 2011, 18:10

Lukas,
ja len k tomu zeolitu (vies ze je to moja srdcovka :jedna: ), zaradil si ho vo svojom prispevku k "strekovitym zlozkam substratu". Suhlasim, ze je to rozdrvena hornina. Ale minimalne ten zeolit co pouzivam ja (mas ho aj ty mozes testovat) drzi vodu dobre. Skro som pocul vyhrady, ze jej drzi vlela a dlho. Co mne osobne nevadi. Zalievam rucne, v lete aj pri najvysich teplotach casto len raz denne, intenzivne. Vynimocne rano a vecer ale to sa mi musi chciet a musi byt velmi horuco. Jasne ze nehovorime o cistom zeolite, podiel organickych zloziek v substrate od 10-25%. Pouzivam frackciu 2,5-5, 4-8, ako kedy, mam vecsie stromz ktore su len 4-8 s primesou raseliny.
Ospravedlnujem sa ale na ten test co ste robili som sa nepozeral, ale moj typ je ze zolit z Bystreho by dopadol velmi dobre.
BTW: zasadil som vsetky manzelkyne orchide do zeolitu, na jesen. Vsetky rastu ako o zivot a jedna teraz zakvitla. V tych priesvitnych kevetinacoch vidim ze ten zeolit je mokry dost dlho po zaliati (aj par dni)
Samozrejme ze tym nechcem znevazovat ani Terramol ani antuku a pod. Tvoj Teramol budem urcite na jar pouzivat, par vriec este mam :D
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Míra Z » 03 úno 2011, 15:49

Mé zkušenosti s antukou jsou kladné,i její cena je opravdu výhodou.Je pravda že se musí víc proprat,ale na to mám pomocníka :jedna: Používám čistou nebo míchanou třeba se zeolitem.Do misek to moc hezké není ale do pěstebních kontejneru v tom problém nevidím.Na jaro tu mám pár pytlů zas přichystaných (nejen antuky).Zkusil jsem do čistý i borovice a myslím že jede velice slušně!
Přílohy
1,.JPG
1,.JPG (82.25 KiB) Zobrazeno 2763 krát
2.JPG
2.JPG (122 KiB) Zobrazeno 2781 krát
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 17 úno 2011, 13:00

Chtěl jsem jenom dát vědět, že jsme v předjarní zásilce sehnali i Terramol v drobnější frakci 1-3 mm, na který se nás hodně bonsajistů ptalo. Ode dneška je v nabídce našeho e-shopu.

Od příštího týdne pak bude Terramol k sehnání i u Karla Chramosty v Libochovicích.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Martin Drábek » 20 úno 2011, 15:04

Nejen Bonequip je uživatelem Terramolu..

H. Harrington je jedním z příznivců, všechny své stromy má v Terramolu, téměř vždy bez příměsí (jak mne sám informoval). Řekl bych, že všechny stromy jsou krásné kousky.
Myslím, že většina z Vás bude tuto galerii znát. Pokud ne, určitě stojí za shlédnutí .:!:

http://www.bonsai4me.com/gallery.htm
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 21 úno 2011, 18:52

Jasně pěkné stromky.Ale Terramol není jediná možnost, je spousta bonsajistů kteří mají pěkné stromky bez Terramolu.Jednoduše řečeno je to další možnost v čem je možné pěstovat bonsaje. A zaplať pánbůh že tu je. :D
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků