terramol debata ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: malus Evereste

Příspěvekod Milan Karpíšek » 03 lis 2010, 22:56

přesně tak, tím že je strom neustále ve vývojí musí rust. Tudíž sílí a obmněna větví je důležitá. I Othmar to na své přednášce říkal. To že zapěstovaný strom neroste tolik v koruně neznamená že neroste dole v kořenech. Ano i strom roku byl ve vaničce minimálně 8 let ale od vykopání. To jsou ale podle mě uplně jiné podmínky než když je strom zapěstovaný. Byl vyzvednut s minimem kořenů a obnova systemu bude delší. Všechno samozřejmě souvisí i s rozdílným podmínkami pod Alpami ve švajcu a tady u nás.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Robert Černý » 04 lis 2010, 12:30

Martin Iša píše:Jen dodám, že není akadama jako akadama.I zde je třeba kupovat kvalitní.Píšu z vlastní zkušenosti co se týká rozpadu. ;)


Martinova slova musím posvětit, tohle je naprostá pravda! Osobně sázím do akadami + sanza nebo zeolit a musím konstatovat, že jsem naprosto spokojený. Ono asi také zaleží na rychlosti růstu stromu a jeho kořenů (mám na mysli druh). Více méne jsem letos koupil dva pytle teramolu a hodlám do něj + štěrku nebo zeolitu od jara na zkušenou sázet a přesazovat, tak uvidíme. Toliko za mě.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Míra Z » 05 lis 2010, 01:31

Hezky se nám to tu rozjelo :jedna: Mé zkušenosti-
Po té co mé borovice tak nějek přežívaly v rašelině se štěrkem,jsem je všechny přesadil akadama+sanza,následujci sezonu když jsem stříhal na 2 jsem odstranoval až 3 výhony,borovice mi v tom rostou jak z vody.
Terramol jsem zakoupil také a uvidím jaká bude zkušenost.
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Martin Iša » 05 lis 2010, 12:39

Ještě jsem si vzpoměl, když se tu debatuje o rozpadu akadamy.Je také důležité zalévání-Kropítko! ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 05 lis 2010, 17:11

No my zalíváme nejčastěji z hadice bez kropítka (kropíme prstem :) ), tudíž asi "akadamově" nevhodně :D . Napadá mě jediné - s Terramolem nemusíte řešit ani kropení, ani si dávat bacha, abyste nekoupili jeho "horší variantu" (u Akadamy s tím máte recht - z té "špatné" bylo bahno ještě dřív :? ).
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 28 led 2011, 13:11

Včera mě upozornil Martin Kolacia, že provedl srovnávací test nasákavosti Akadama vs . Terramol - viz http://www.bonsai-dnes.cz/forum/viewtopic.php?f=4&t=75 .
Dovolím si zde citovat výsledek uvedený na 4. straně stejného vlákna (http://www.bonsai-dnes.cz/forum/viewtop ... 5&start=45)

Výsledek je hodně zajímavý !!!! V dvouminutovém testu na nasákavost akadamy a terramolu zvítězil terramol a to dost velkým rozdílem. Teramol nasákl o 25 ml vody více než akadama a to přesně 50 ml vody ze 150ml !
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod petradelt » 30 led 2011, 13:30

K substrátům všeobecně, předpokládám, že po uplynutí dvou až tří let při přesazování
budu moci již použitou směs po prosetí znovu použít. :think: ( Pokud se vše nerozpadne na prach, ale třeba láva asi zůstane v celku)
Myslel jsem třeba znovu to co zůstane pevné, přidávat do nových namíchaných směsí
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Jarda Marek » 30 led 2011, 13:36

Petře sanzu po přesátí a aoddělení od akadamy používám dál bez problémů :jedna: lávu budu přidávat letos poprvé
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 30 led 2011, 15:13

My recyklujeme všechny už použité "moderní" substráty tím stylem, že je smícháme zhruba půl na půl s novým substrátem. Nic nepřesíváme, jelikož nepoužíváme žádné rozpadavé složky. Samozřejmě je tato recyklovatelnost relativní, susbtrát se asi nebude dát používat donekonečna, my už ale tímto způsobem určitě 3 - 4 sezóny fungujeme (předtím jsme ne vždy používali "moderní" substráty) a zatím nebyl problém.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: terramol debata ?

Příspěvekod Lada Fabián » 30 led 2011, 17:20

Stotožnuji se s Lukášem :jedna: .
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků