terramol debata ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: malus Evereste

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 03 lis 2010, 21:20

Tak abych se teda taky připojil do debaty Terramol vs Akadama:
když jsem slyšel o plavání Terramolu, tak mi to nedalo a ještě jednou jsem to musel jít otestovat - nasypal jsem asi 3cm vrstvu na dno prázdné nádoby od Primalexu (bez děr) a vše přelil vodou asi o 10 cm a neplavalo ani zrníčko. Tak teda nevím, kde je chyba :think: .
Ohledně zadržování vody - taky jsem zpozoroval, že vrchní vrstvička Terramolu vysychá o něco dříve než Akadama, po lehkém odhrábnutí je ale uvnitř misky ještě stále vlhký - a i to, že vydrží 3 dny vlhký (a to vydrží) je myslím až až.
Píšeš, Láďo, že se Akadama minimálně dva roky nerozpadá a že je potřeba stejně většinu stromů po 2 letech přesazovat - tohle je PŘESNĚ ten hlavní důvod, proč mě osobně Akadama tak irituje, protože já si opravdu nemyslím, že je ideální stromy přesazovat po 2-3 letech (jenom některé ve vývoji a to především ve vývoji nebari - listnáče - a snad některá yamadori postupně redukované až do nádoby finální velikotsi). Ideálním je pro mě právě dosáhnutí stavu, kdy je strom zasazen v tak kvalitním substrátu, že mu nemusíme klidně 5, klidně 7, 10 let šahat na kořeny a tak ho vlastně zbytečně na jednu sezónu oslabovat - každé přesazení je svým způsobem riskantní a pro rostlinu znamená značný stres. A v našich podmínkách Akadama prostě tak dlouho nevydrží. Cenová výhodnost/nevýhodnost už v tomto nehraje až tak důležitou roli - já bych Akadamu nepoužíval (a opravdu jsme ji už dlouho nepoužili) ani kdybych ji dokázal sehnat za stejnou cenu jako Terramol.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod vopat » 03 lis 2010, 21:52

Ahoj, asi by to chtělo přesunout do tématu Substráty.
Tak jsem ze zvědavosti udělal stejný pokus s plaváním Terramolu a musím říct, že ani v Ústí Terramol neplave :P . Jeho použití ještě hodnotit nemůžu, protože ho používám teprve od výstavy ve Strahovském klášteře, ale z jednoročního používání akadamy jsem si obrázek udělal. Faktem je, že jí mám jenom z jednoho zdroje, ale musím říct, že moje prvotní nadšení opadlo. Nevím, jak to děláte, ale mě opravdu kořeny z misek nevylézají a akadama je na povrchu rozpadlá na 1 mm kousky a při zalévání voda stéká po povrchu. Přijde mi, že když jsem používal klasické míchané substráty, tak se stromkům dařilo líp. Týká se to i pokojovek - mě v tom prostě tak nejdou. Asi něco dělám špatně :? .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 lis 2010, 21:57

Lukáši, zítra ten plovoucí terramol nafotím. A přesazení ? Musím už po půl roce přestřihnout kotvící dráty protože růst kořenů mě vytlačuje strom z misky a zařezává se. Po dvou letech mám kořeny obtočené několikrát kolem misky a lezou ven i povrchem a odtokovými dírami. Nedovedu si představit strom u mě 3-7 let bez přesazení, to by skomíral a živořil a pak bych musel kořeny dolovat motykou. :oops: Proto akadama :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Milan Karpíšek » 03 lis 2010, 21:57

s tou akadamou bych to tak černě neviděl, sice ji nepoužívám a stromy v akadamě přesazuji. Letos jsem narazil na strom který v ní byl min 4 roky, byla míchlá s obyč štěrkem a rozpadlá nebyla. Na druhou stranu chtěl bych vidět kořenový systém stromu po 7 nebo 10 kdy po celou dobu rostl tak jak má. To už by v té misce ani nebyl. Většina stromů pokud jsou každý ro ve výborné kondici a dobře hnojeny už 4 sezonu lezou z misky ven. Nemluvím ani o tom co je to takový strom přesadit. Kolikrát mi taky příjde že přesazením strom spíše nakopnu než omezím. Asi jsem měl štěstí
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 lis 2010, 22:00

Milane u tebe zářný příklad u toho borovicového literáta, nad kterým jme při přesazování kroutili hlavama a lámali hůl - a za půl roku ?Bomba :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Milan Karpíšek » 03 lis 2010, 22:04

jj jak říkáš Láďo sám jsem to mu moc nevěřil ale když víš jak na to tak strom neomezíš ale naopak
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Martin Iša » 03 lis 2010, 22:05

Jen dodám, že není akadama jako akadama.I zde je třeba kupovat kvalitní.Píšu z vlastní zkušenosti co se týká rozpadu. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 03 lis 2010, 22:24

Nemyslím si, že je v případě už o něco zapěstovanějších stromů tento agresivní růst (a s tím spojené nadměrně tloustnutí větví apod.) tím hlavním cílem - po jakés takés stabilizaci růstových zón už ani tak agresivně strom nemusí přirůstat a ani nepřirůstá i přesto, že je v dobré kondici. Tím víc pokud se jedná o starý strom. Mám doma kleč od Juraje, která je v misce bez přesazení údajně už 7. sezónu a nijak jí to nevadí a z misky se taky netlačí, i když je v kondici výborné. To samé např. náš logo smrk, který je v misce už 4 roky a příští rok ho chci přesadit jenom kvůli změně misky a další případy.
Joan Tomas z Mallorky přesazoval loni svou známou starou olivovou kaskádu po 15 letech...Stejně tak jsem se bavil i se Španěly spolupracujícími s Takeo Kawabem, který jim právě vyčítal tohle evropské přesazovací šílenství.
A to ani nemluvím o té časové úspoře, když má člověk stromů víc a místo jednou za 2 roky je přesazuje jednou za 5 let :lol: .
ad. "vědět jak na přesazování" - jo ono se může přesadit strom třeba 10 x každé dva roky a nestane se nic, ale po 11x se něco pos..., i když se vše dělá do puntíku přesně a i dlouhá léta pěstovaný strom to pak může těžko rozdýchávat (kdo u žtohle nezažil, třeba i kluci z Isabelie by mohli o letošním jaru vyprávět... :( ). Riziko to je vždycky, samozřejmě ale v jistých případech přesazení stromu očividně prospěje, to je snad jasné.
Naposledy upravil Lukáš Sirotný dne 03 lis 2010, 22:31, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: malus Evereste

Příspěvekod Martin Drábek » 03 lis 2010, 22:31

Tak mi to nedalo, vzal jsem shohin frakci terramolu 1-3mm, tedy menší a lehčí. Přikládám fotky za sucha a ihned po zalití, jde i vidět mráček prachu co se hned po zalití uvolnil ve spodní části misky jako důkaz focení cca po 5 sec. ;) . V Olomouci taky neplave ani zrníčko...
Přílohy
ter suchy.JPG
ter suchy.JPG (70.27 KiB) Zobrazeno 2008 krát
ter zal..JPG
ter zal..JPG (49.51 KiB) Zobrazeno 2004 krát
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: malus Evereste

Příspěvekod Ladislav Kotál » 03 lis 2010, 22:39

Luki, a v tom je ten náš koníček krásný :jedna: Každý má svůj styl, postupy a o tom to je, jen si vybrat :P :jedna: Jakékoli rady jsou pouze orientační, každý má jiné podmínky. Např. Dostal jsem borovice, které byly 45 let ve stejném kamenném korytě a nebyly nikdy přesazeny. Borovice rostly-byly zelené, kůra praskala, nové přírůsty cca 1-2 cm za rok, pupeny sem tam,polovina větví uschla, jak mezi ně nemohlo slunce. A to je přesně to, co nechci. Budu přesazovat za 2-3 roky, obměňovat větve, zahušťovat staré dřevo novými pupeny...... to je můj styl.(alespoň se o něj snažím).A to, že mi strom v horní části sílí, to neřeším, stejně to ustřihnu a nahradím tenkými větvemi. :jedna: Ale tím nechci zlehčovat práci jiných,určitě zkušenějších než jsem já. Já totiž budu pořád greenhorn. Ale hlavně že mě to baví.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků