Ošetření mrtvého dřeva

Rady a zkušenosti pro všechny

Ošetření mrtvého dřeva

Příspěvekod vopat » 22 zář 2010, 21:32

Blíží se nám doba se zvýšenou vlhkostí a tak pokládám otázku, jak a čím ošetřujete mrtvé dřevo. Osobně používám Sulku, jen jsem nikde nevyčetl, v jakém poměru jí pro tento účel ředit. To čuchání smradu při ošetření dřeva je vždycky očistec, ale funguje to. Zatím jí ředím s vodou v poměru 1 : 1.
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Ošetření mrtvého dřeva

Příspěvekod Jarda Marek » 23 zář 2010, 05:27

Pokud se týká ošetření mrtvého dřeva, tak to neřeším až tak razantně. V přírodě to taky nikdo neřeší, jde oto aby mrtvé dřevo vypadalo co nejvěrohodněji přírodně, což po zásahu různými sulkami a bělidlami není, nemůže do něho vlhkost aby po vyschnutí přírodně popraskalo atd...
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Ošetření mrtvého dřeva

Příspěvekod Martin Iša » 23 zář 2010, 14:59

Taky nejsem zastáncem nějakého "umělého" vybělení.Na výstavách to vypadá u některých stromů jako křídový podklad pod zlacení. :roll: A přitom by stačilo vzít kartáč a trochu dřevěného popela.Možná bych asi udělal vyjímku u některých Jalovců, kde kontrast červenohnědé a bílé tak nějak ladí.Otázka je, proč vlastně bělíme. Prioritou by mělo být zabránění hnilobě, dřevokazným houbám.Sestaření bych řekl, že moc vliv sulka nemá.Jsem pro ošetřit sulkou, bělidlem pouze listnáče a to ještě čerstvé dřevo.U jehličnanů je to asi zbytečné.Většina obsahuje smolu(ale třeba Jedle smolu neobsahuje), takže v začátcích je to bezpředmětné.Časem se ale i ta smola rozloží vlivem přírodních vlivů.Podle mých poznatků je třeba mrtvé dřevo napustit, zpevnit, stabilizovat aby se případná hniloba, škůdce nebo houba nedostalo do dřeva a zároveň dřevo udrželo ve stabilním stavu.To znamená staré, zpatinované.Když už jsem se tedy tak rozepsal, tak se podělím o své poznatky, zkušenosti, experimenty...... :) ;) Jehličnan-borovice, smrk:JIN-vezme si třeba čerstvou větev, s které chceme vytvořit jin.Rádi bychom urychlili stárnutí -patinu.Jin "řemeslně" zpracujeme skoro do závěrečné podoby.Jelikož je větev čerstvá začne ronit smolu.To, co příroda vytváří léta, pokusíme se zkrátit.Smolu se musíme pokusit "vyplavit".Denaturovaný alkohol, štěteček a vymývat, co to půjde."Pocení" se dá urychlit horkovzdušnou pistolí.Pracujeme zodpovědně a opatrně, páč strom je živý!!! :!: Případné zakrytí je samozřejmostí.Po vymytí smoly nám zůstane prakticky suchá.Na sestaření-patinu nám stačí obyčejná kuchyňská sůl, na doladění dřevěný popel.Sůl si rozpustíme ve vodě cca 5dílů soli na 1 díl vody.Jin předehřejeme(pozor, neopalovat.Jen zahřát)Bude nám lépe vsákávat.Teď už budeme jen střídat vodu, teplo, sůl, kartáček a na plné slunce pokud to jde.Chce to, aby si to kdo bude chtít vyzkoušel, páč každý jin, každá rostlina je jiná-originální. ;) Je to trochu o pečlivosti a hraní si. ;) Po zpatinování je ale třeba jin zpevnit, páč by se nám časem rozpadl.Dnes existuje spousty prostředků, ať už přírodních, nebo umělých.Pryskyřice,Akryláty, vosky,vodní sklo, oleje-vysíchavé,.........Jsem zastáncem přírodních ingrediencí.Napuštěním zabráníme výše uvedeným škůdcům, houbám a hnilobě, ale pozor!Napouštěná látka by neměla dřevo zabarvovat(netýká se listnáčů-URO) a být bez lesku!!Osobně se mi zatím jeví nejlíp Týkový olej smíchaný dřevěným popelem.Týkový olej nezabarvuje,není lesklý a po napuštění zcela vyschne.Ale pořád když mám čas zkouším něco nového.Připravuji takový seriálek o mrtvém dřevu, ale nemám vše vyzkoušeno a po kupě.No, a když už jsme to dnes načali . :) Ještě dodatek k tomu stárnutí.Lze použít také "určitou"kyselinu, nehašené vápno....ale nerad bych měl někoho na svědomí. :( Listnáče-URO.Každý listnáč "vyhnívá "jinak.Jak je známo, tak jedničkou je u nás Lípa.Je to dáno jejím měkkým dřevem, které snadno podléhá pověrnostním i jiným vlivům.Mám ale pocit, že o ošetření dutin už jsem někde psal. :think: Jo, jo .Napište vy , také své zkušenosti, poznatky. :jedna: Možná to někomu pomůže, možná nad tím někdo mávne rukou.Každý ať si vybere to, co jemu vyhovuje. ;) Jsem se ale vyčerpal. :P
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Ošetření mrtvého dřeva

Příspěvekod Jarda Marek » 23 zář 2010, 15:44

Sakra tos psal jedním dechem né ? :think: :P :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Ošetření mrtvého dřeva

Příspěvekod Robert Černý » 24 zář 2010, 14:28

Osobně ošetřím sulkou jin hned po vytvoření proti zmíněným houbám a hnilobám, no a pak je to na přírodě ;)
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Ošetření mrtvého dřeva

Příspěvekod vopat » 24 zář 2010, 21:31

Sulku také používám proti houbám, to že má bělící efekt jsem ani nijak neřešil. S těmi nápady od Martina v napsaném románu :jedna: budu určitě ještě pracovat :clap: .
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků