Recyklace substrátu

Rady a zkušenosti pro všechny

Recyklace substrátu

Příspěvekod Hugo Studeník » 12 zář 2010, 19:05

Po hojném doporučování pěstitelů jsem také letos začal s pěstováním v moderních ostrých substrátech . Nastala vcelku spokojenost , zejména s ohledem na vzhled substrátu a jeho udržení v nezapleveleném stavu . Také jsem se nemusel bál přelití rostlin . Navíc žádný strom neodešel z důvodu nedostatku vody , čehož jsem se trochu obával . Takže i já mohu nyní doporučit .
Často tady zazněla myšlenka recyklace těchto substrátů , ale nikdo žádnou konkrétní zkušenost nenapsal .
S ohledem na nerozpadavost složek i na jejich ceny také uvažuji jak substrát znovu použít . Zatím jsem měl představu nějakého otevřeného sudu s otvory ve dně . Tím způsobem by starý substrát takto uskladněný mohla proplachovat dešťová voda a vymýt z něj prach a zbytky hnojiv . Samozřejmě ve starém substrátu bude asi postupně přibývat podíl organických nečistot . Tudíž by se asi musel přimíchávat k novému substrátu .
Pro recyklaci by asi také bylo vhodnější používat víceméně jednotný substrát ( tak jak to někde tvrdil W.Pall ) nebo jen mírně modifikovaný např. listnáče * jehličnany , než používat pro jednotlivé stromy speciálně míchané směsi !
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Recyklace substrátu

Příspěvekod Robert Černý » 12 zář 2010, 22:25

Taky mě něco podobného prolítlo hlavou. Hodně jsem sázel do směsi akadami a sanzi. Akadama se po dvou zimách rozpadla v podstatně menší kousky než byla na počátku a sanza zůstala jako na začátku. Hodlám zkusit po přesazování veškerý "použitý" substrát silně namočit a poté jej přesít možná i za pomoci tekoucí vody :?: . Zbytky akadami by měly propadnout a samotná sanza zůstat v sítu. Potom stačí nechat uschnout a použít dál. Je to jen teorie, praxi vám popíšu po jarním přesazování ;)
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Recyklace substrátu

Příspěvekod Jarda Marek » 13 zář 2010, 05:59

Tak Roberte sanzu prosívám od akadamy také, dá se použí znovu :idea: mám tento nápad od Ládi ten už to dělá něurekom
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Recyklace substrátu

Příspěvekod Hugo Studeník » 13 zář 2010, 15:36

Zatím jsem používal substrát především na bázi ekogritu,zeolitu,antuky a rašeliny popřípadě sanzy. Takže žádná složka by neměla být rozpadavá . Takže by patrně stačilo substrát nějakým způsobem propláchnout , případně nepoužitý zbylý substrát vhodně uskladnit .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Recyklace substrátu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 17 zář 2010, 18:51

My recyklujeme "moderní" substráty tím způsobem (pokud neobsahuje žádné rozpadající se přísady), že do nového substrátu přidáváme poměrnou část (klidně i půl na půl) už použitého substrátu - takto to provádíme u sázení větších yamadori, kde se použítý substrát lehce ztratí. Do misek pak používáme substrát vždy nový, pokud bychom chtěli použít starý, tak bychom nejpíš asi taky proplachovali/přesívali - pro nás ale znamená substrát do misek jen velmi malé procento z celkové objemu substrátu, takže to neřešíme :D .
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků