Vývoj shohinu

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 13 črc 2011, 08:33

Jde opravdu o to, že každoročním ponecháváním jednoho nejsilnějšího pupenu (následně výhonu) a odstraňováním ostatních hned, jakmile se objeví (na jaře a pak průběžně po celou sezónu), vytvoříme silný a mohutný tahoun, který krásně nasílí bázi kmene. Je důležité z tahounu odstraňovat i staré jehlice, na vršku tak zbyde pouze jehličí na novém výhonu, které v důsledku až tolik neoslabuje spodní, udržované větve, protože se nejedná o nějakou velkou poměrnou část celkového obrostu.
Spodní větve upravuju každoročně (u některých klečí co druhý rok podle vitality) letním střihem - tzn. kompletní nebo skoro kompletní odstranění nejslinějších výhonů a regulace ostatních silnějších střihem zhruba v aktuální době červenec/přelom srpna.
Pokud bychom neodstraňovali všechny ostatní výhony, pupeny a jehlice, tak bychom za 1.) nedocílili tak rychlého sílení kmene, 2.) by nám strom za několik let spodní větve nechal zaschnout, protože velká převaha "zeleného" v horní části koruny by spodek odrovnala.
Efekt neodstraňování výhonů můžete vlastně vidět na té borovici černé ze 4. fota (nahoře místo jednoho výhonu, který by měl v této době už skoro 1m, bambulka kratších výhonů), které budeme co nevidět celý tahoun odstraňovat, takže už nebyl důvod provádět selekci pupenů.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Vahada » 14 črc 2011, 10:36

Lukáši, nejsem si z popisu úplně jistý, tak se pro jistotu ptám - tahoun ponecháváš i více let, nejdéle do doby kdy začnou ztrácet vitalitu spodní větvičky? Rozumím tomu dobře?
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 14 črc 2011, 12:05

Tahoun je samozřejmě ponecháván více let, každoroční seřezávání by jaksi nemělo smysl (v případé té borovice černé z fotek to jsou 4 roky). Tahoun je ponecháván spíš do té doby, než je dosažena požadovaná síla kmene/než je dosažen určitý výškový limit, aby zas neměřil 10 m (pak je potřeba nevylamovat jeden pupen na terminálu níže, ze kterého bude nový tahoun) :) .
Oslabování spodních větví není zase až takovým problémem - jak už jsem psal je z terminálu potřeba odstraňovat všechny nové výhony až na jeden a taky staré jehlice. Celkově málo obrostu na terminálu pak spodní, udržované větve oslabuje jen málo.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Vahada » 15 črc 2011, 10:39

Teď je mi to úplně jasné, letos začnu zkoušet - díky.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Luděk Rohovský » 11 srp 2011, 12:58

Ještě dotaz k pupenům ve spodní části terminálu. Jak donutím strom, aby mi tvořil pupeny ve spodní části terminálu, když jeho přirozenou reakcí je tvořit pupeny co nejvýš? Zvlášť, když budu mít třeba dvoumetrový tahoun.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Kozel » 11 srp 2011, 13:56

Tym ze budes stale odstranovat všetky pupene z tahuna okrem jedneho najsilnejsieho z ktoreho sa bude dalej tahal a tiez z terminalu ktore nepotrebujes tak ako pisal Lukas. Dalej musi byt velmy dobre ziveny a mat dostatok svetla. Čital som aj ze urcitu dobu od zaciatku kedy sa zacne "vytahovat" ho pestuju v kosiku na vodne rastliny aby dobre a rychlo prekorenil. V tedy je aj snaha ho maximalne hnojit a zaliavat no treba dat pozor aby sa neposkodil prehnojenim.
Kozel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 21 čer 2011, 10:57

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Luděk Rohovský » 11 srp 2011, 18:33

Šlo mi o případ, kdy jsem neuhlídal spodní obrost, ergo mám dole silnější kmen s jednou větví a pak v podstatě už jen tahoun. Jediný způsob, který mě napadá k vytvoření spodního obrostu je sestříhávání tahounu tak, aby mi strom /tahoun/ obrážel stále níž a níž, což je vlastně obrácený proces k ponechání tahounu za účelem zesílení kmene.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Luděk Rohovský » 15 srp 2011, 18:26

Vkládám fotografii konkrétního stromku. Vadí mi ta rovná, silnější část kmene. Přemýšlel jsem nad odstraněním kmene nad první pravou větví, z té udělat tahoun a dál pak postupovat podle toho návodu v časopise Bonsai živé umenie č.4. Jen nevím, jestli se mi podaří snížit obrost zpátky na ten kmen.
Přílohy
Pinus Thunbergii 03_01.jpg
Pinus Thunbergii 03_01.jpg (40.48 KiB) Zobrazeno 1683 krát
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron