Vývoj shohinu

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Míra Z » 07 črc 2011, 15:53

Luděk Rohovský píše:protože v Libčanech mi kdosi říkal, že to funguje maximálně na tři roky starém dřevě.

S tím nesouhlasím! Když jsem kopal borovice lesní u tratě,tak ne málokdy jsem přímo na kmenu viděl jak proraší pupen a vesele si jede.Možná je to tím extrémním stanovištěm a chutí stromku k životu.
Tím netvrdím že by fungoval tento postup.
Luděk Rohovský píše:Nejdřív jsem si říkal, jestli se nechává strom růst, až dosáhne potřebné šířky kmene a pak se uřízne nad nejnižším patrem větví a pokračuje se v přibližování obrostu

;)
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Luděk Rohovský » 08 črc 2011, 09:47

Už na tom dělám. Časopisy jsem sehnal oba, jak Bonsai - živé umění č. 4, tak Bonsaie a japonské zahrady, tuším č. 20. V živém umění, je postupu tvorby shohinů věnovaná snad polovina čísla a je to popsáno krok za krokem. Samozřejmě si to člověk musí převést do českých reálií co se týče termínů.
Když to zjednoduším postup je v podstatě "jednoduchý".
jako základ to chce stromek, který mád dole hodně větví a vždy po nějakých třech letech se ustřihne nad budoucím vrcholem stávající tahoun. A právě neustálou změnou směrování tahounu, dochází k tvarování kmene. A pak samozřejmě prostřih větví, hnojení, správná péče a milion dalších věcí :D
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Milan Vohnout » 08 črc 2011, 11:37

Prosím, taky rád bych to viděl, to můj mail: milan.vohnout@gmail.com ;)
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 08 črc 2011, 15:23

U nás v Rožnově jsme se o této technice dozvěděli už před více než 5 lety... ;)
Stačí nechat vyhnat jeden tahoun, všechny pupeny kolem průběžně odstraňovat a přírůstek je i 1 m za rok a sílení kmene taky dost slušné. Samozřejmě je potřeba si u paty kmene uchovávat kvalitní obrost.
Např. borovice černá z fotky č. 4 za čtyři růstové sezóny z asi 20 cm rostlinky silné 2 cm --> přes 4 m vysoký tahoun a průměr kmene na bázi něco kolem 15 cm. U sylvestrisek je to o něco pomalejší a u klečí ještě o kapánek.
Přílohy
bor01.JPG
bor01.JPG (102.23 KiB) Zobrazeno 1994 krát
bor02.JPG
bor02.JPG (102.24 KiB) Zobrazeno 1990 krát
bor03.JPG
bor03.JPG (103.21 KiB) Zobrazeno 1989 krát
bor04.JPG
bor04.JPG (101.35 KiB) Zobrazeno 1987 krát
bor05.JPG
bor05.JPG (104.78 KiB) Zobrazeno 1988 krát
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod mirec » 08 črc 2011, 20:04

tak o ten sken by som mal zaujem aj ja ak by sa dalo:) ale už toho mate asi dosť ale keby niečo tak mirolenart@centrum.sk
mirec
 
Příspěvky: 346
Registrován: 01 bře 2010, 16:50

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Luděk Urbanič » 08 črc 2011, 20:17

Když navážu na Lukáše - ono ale záleží na druhu - to, co funguje u borovic - tak s tím jsem nepochodil například u buků - taky jsem si myslel, že v určitém místě záložím korunu, kterou budu udržovat a tvarovat nechám růst terminál třeba do pěti metrů - vybral jsem k tomu výhony, které byly na zadní straně kmene, aby při odstranění těch přebytečných 4,80 m nebyla jizva hned na očích, přesto buky mají po nějakých 15ti letech kmeny jenom kolem 4-5cm v průměru :( .Zajímavé je, že je jedno, jak je strom vysoký - mám jich plno ze stejné várky semen a rozdíl mezi výškou kmene 30cm a 3,5m je asi 3cm na průměru. Taky je nutné brát v úvahu, že platí: to co nad zemí - to pod zemí, takže takový tahoun o průměru 2 cm má pod zemí ekvivalent v podobě stejně silného kořene - další starost s odstraňováním a ošetřením. Navíc hrozí těžko odstranitelná deformace nebari zesílením pouze jediného kořene.
Všechno co děláš stromům, děláš sobě.
Luděk Urbanič
 
Příspěvky: 213
Registrován: 02 led 2011, 19:13

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Martin Drábek » 09 črc 2011, 18:41

Pánové, co takhle si zmíněné časopisy koupit, to je to takový problém?
Sám Bonsaj a živé umenie odebírám a můžu jen doporučit, obsahově je pro mě zajímavější než Bonsai Focus (a to je co říct), s naším českým BaJZ neporovnávám, to je o úroveň níž.

Jinak myslím, že z Lukášových fotek je postup dost jasný, je to jen o trpělivosti a chuti pěstovat. ;)

Ať se daří.
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Kozel » 11 črc 2011, 12:27

Poslal som zatiaľ tým ktorý mali v profile email. Tý čo nemali a majú záujem poslite mi mail na kozakk@gaskomplet.sk a prepošlem vám to. Je to 19 stran scenované farebne na 200 dpi dokpy to ma okolo 18M.
Kozel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 21 čer 2011, 10:57

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Dobruda » 11 črc 2011, 14:32

Moc děkuji za zaslání. Už jsem viděl, že to dorazilo. Jdu stáhnout poštu.
Zjišťoval jsem zároveň možnost odběru časopisu a dostal jsem příslib, že je možná dodávka všech čísel od 1čky z loňska. Takže se chystám objednat odběr.
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jirka DOBRUSKÝ
dobrusky.jiri@seznam.cz
skype: dobruda1965
mobil: 606 70 60 65
Uživatelský avatar
Dobruda
 
Příspěvky: 368
Registrován: 19 úno 2011, 11:02
Bydliště: Praha 5 - Slivenec

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Mirek Halatin » 11 črc 2011, 14:36

ad. Marin Drábek:

:D :D :D ..... zbytečné říkat....
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron