Vývoj shohinu

Rady a zkušenosti pro všechny

Vývoj shohinu

Příspěvekod Luděk Rohovský » 03 zář 2010, 14:17

Tak jsem zase slintal nad stránkami Taisho-en, respektive nad deníkem Kiingiho, který překládá Lukáš Sirotný. Zaujaly mě takové ty mrňavé borovičky. Např. ta v příloze. A chtěl jsem se zaptat, jak vlastně dosáhnout takovéhoto stromku.
Nejdřív jsem si říkal, jestli se nechává strom růst, až dosáhne potřebné šířky kmene a pak se uřízne nad nejnižším patrem větví a pokračuje se v přibližování obrostu způsobem, který tady popisoval Láďa Kotál. Jenže si nejsem jist, zda by při tomto postupu došlo k prorašení spících pupenů i na kmeni, protože v Libčanech mi kdosi říkal, že to funguje maximálně na tři roky starém dřevě.
Další možnost bylo roubování nových větví, ale nejsem si tím jistý.
Čili závěrem jsem se chtěl zeptat zda někdo nemáte s pěstováním a hlavně tvořením takovýchto prcků zkušenosti.
PS: Děda byl myslivec, takže máme doma několik až desetiletých borovic, které naši pravidelně řežou v prosinci na vánoční stromky. Tak jsem si řekl, že letos budou mít stromek o patro menší a já bych mohl mít základ shohinu.
Přílohy
kingii18_43.JPG
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Robert Černý » 04 zář 2010, 09:33

Nevím jak u nás, ale japonský postup byl popsán v nějakém loňském čísle časopisu Bonsaje a jap. zahr.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Ivet » 04 zář 2010, 13:47

Nazdar Ludku, este donedavna aj mne vrtalo v hlave, ako ti japoncici dosiahnu takyto shohin borovice. Donedavna pisem preto, lebo ked mi teraz v auguste prislo cislo 4. predplateneho noveho casopisu Bonsaj zive umenie, tak polovica casopisu bola venovana prave popisu tohto procesu.
V principe ide o neustale uplatnovanie principu nechat rast a zrezat... zrezavat cele nove vyhony po blizsie pupene alebo ihlicie a podporit tak narasenie novych vyhonov na zostavajucej casti konara, cize vedome udrzovanie obrastu blizko pri kmeni a neustale odstranovanie tych konarov, ktore nechavame rast nerusene celu sezonu a ponechavame v blizkosti zopar mladych vyhonov, ktore po odstraneni vyrastenej vetvy opat preberu dominanciu v raste a pomahaju budovat silnejuci kmen alebo vetvy. A este podotykam, ze ide pracu s rastlinami vypestovane zo semena. Samozrejme predpokladom je kvalitne hnojenie a po par rokoch v zavislosti od stavu rastliny aj ich presadzanie do vhodnych nadob. V casopise popisane techniky su vsak skusenosti z japonska a s urcitymi druhmi borovic ( popisovana bola thundbergii, ktora sa v japonsku povazuje za kralovnu borovic ). Tak treba jedine vyskusat a uvidime, ci sa aj nam po rokoch vytrvalej prace nieco podobne podari dopestovat, lebo tu je to naozaj o dlhorocnej vytrvalosti. Tak praci zdar :jedna:
Ivet
 
Příspěvky: 352
Registrován: 06 úno 2009, 21:35
Bydliště: SK, Banka, okr. Piešťany

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Luděk Rohovský » 04 zář 2010, 20:20

Díky za informace. Časopisy pořídím. I když je mi jasné, že je to běh na dlouhou...velmi dlouhou trať.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Kozel » 06 črc 2011, 16:17

Dlhá ani nie. Shohin ako je tu na obrázku bol dosiahnutý za nejakych 14 rokov. Uspokojivý výsledok podľa mňa už po nejakých siedmich. Tiež som niekde počul že Thunbergii je na niekoľko malých odlišností veľmy obdobná s našou P. nigra. Ak by sa ti nepodarilo zohnať ten článok mi napiš a skúsim ti to zoskenovať. Ako písala Ivet je to tam pekne podrobne popísane čo a ako treba urobiť.
Kozel
 
Příspěvky: 30
Registrován: 21 čer 2011, 10:57

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Vahada » 07 črc 2011, 11:15

To Kozel - pokud by se ti podařilo ten článek naskenovat tak bych měl zájem se na něj mrknout - zjímá mě tento postup.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Dobruda » 07 črc 2011, 11:19

Vahada píše:To Kozel - pokud by se ti podařilo ten článek naskenovat tak bych měl zájem se na něj mrknout - zajímá mě tento postup.

I mne by tento článek zajímal, takže pokud se rozhodneš skenovat prosím též o zaslání..... Předem díky
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod

Jirka DOBRUSKÝ
dobrusky.jiri@seznam.cz
skype: dobruda1965
mobil: 606 70 60 65
Uživatelský avatar
Dobruda
 
Příspěvky: 368
Registrován: 19 úno 2011, 11:02
Bydliště: Praha 5 - Slivenec

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Martin Vajs » 07 črc 2011, 12:31

i já se připojuji s prosbou o sken...díky
Uživatelský avatar
Martin Vajs
 
Příspěvky: 487
Registrován: 30 říj 2010, 12:25
člen ČBA: ano

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Peter Petrik » 07 črc 2011, 14:29

Taktiež poprosím o ten scan ;)
Kus tvrdej práce a za hrsť trpezlivosti je recept na úspech.
Uživatelský avatar
Peter Petrik
 
Příspěvky: 996
Registrován: 03 čer 2009, 15:55
Bydliště: Veľký Folkmár (Slovensko)

Re: Vývoj shohinu

Příspěvekod Jiří Rusinský » 07 črc 2011, 14:38

Já se také přidám s prosbou o sken, předem díky :clap:
Když vím tak poradím, když nevím tak se zeptám (ještě dlouho bude platit spíš to druhé, začínám ;-) )
Jiří Rusinský
 
Příspěvky: 24
Registrován: 23 bře 2011, 23:08
Bydliště: Kousek od Hodonína

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron