Záhon pro předpěstovávání ve volné půdě.

Rady a zkušenosti pro všechny

Záhon pro předpěstovávání ve volné půdě.

Příspěvekod Vláďa Boudný » 03 zář 2010, 11:31

Zdravím všechny greenhorny.
Zajímalo by mě pár věcí ohledně pěstebních záhonů a pěstování ve volné půdě pro zesílení kmene.
Mám na zahradě zatím 16 převážně nitěnkoidních stromů od borovic, přez skalníky, javory, buky až po okrasné jabloně v trávníku. Vyhloubil jsem díru, na dno dal dlaždici a vysypal křemelinovou drtí jako drenáž, vsadil rostlinu s kompletním balem (hlína, kompost) a obsypal opět křemelinou. Na zahradě máme asi 10ti centimetrovou vrstvu ornice s trávníkem a podloží je jíl. Rostliny jsou tedy zapuštěny balem do jílu a obsypány. Myslím, že to pro ně není moc ideální. Na jaře chci založit pěstební záhon, ale říkám si, že kdybych ho celý vysypal akadamou, třeba i se štěrkem, nedoplatil bych se. Záhon zapustím tak 20 cm pod povrch a nahoře nechám ještě asi 10cm substrát nad povrchem trávníku. Myslíte, že by stačilo záhon naplnit pouze rašelinou s kompostem a se štěrkem? Nebude to moc moký a bahnitý substrát pro borovici? Co používáte vy při pěstování ve volné půdě?
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Záhon pro předpěstovávání ve volné půdě.

Příspěvekod petradelt » 05 zář 2010, 18:26

Také jsem letos založil několik stromků a sazenic do volné půdy, a použil jsem jen zeminu, štěrk 2:1, a trochu rašeliny.
Do spodu jsem dal také dlaždice. Používat akadamu či jakýkoliv drahý substrát je podle mě zbytečný přepych, nemluvě o financích.
I té Tvé krásné křemeliny je do země škoda. Dostal jsem trochu od Ládi když jsme tam měli sraz, a používám jí jen do misek a moc se mě líbí.
Po měsíci už bylo vidět jak některé stromky v zemi jedou. Je pravda, že já nemám ve spodu jíl, ale opuku. Tam nic nepřemokřím.
Nad dlaždicemi mám jen asi 10 cm výšku zeminy
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: Záhon pro předpěstovávání ve volné půdě.

Příspěvekod vopat » 06 zář 2010, 21:49

Ahoj, na záhony používám normální ornici smíchanou s ostrým pískem, někdy přidám kompost. Pokud máš pod záhonem nepropustný jíl, bylo by asi fajn udělat tzv. vyvýšený záhon s nějakou drenáží (štěrk, rozbité cihly, tašky atd.)
Vláďa Vopat
Uživatelský avatar
vopat
 
Příspěvky: 371
Registrován: 08 zář 2009, 22:33
Bydliště: Ústí nad Labem
člen ČBA: ano

Re: Záhon pro předpěstovávání ve volné půdě.

Příspěvekod Vláďa Boudný » 07 zář 2010, 05:44

Dík za odpovědi.
Určitě to vyvýším, abych neměl místo záhonu bazén na bahenní zápasy a bez drenáže to holt asi nepůjde. Je fakt, že zapouštět to do jílu by byla blbost.
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň

Re: Záhon pro předpěstovávání ve volné půdě.

Příspěvekod Lada Fabián » 07 zář 2010, 08:14

Rostliny na záhoně pěstuji,listnaté v ornici asi 30cm a podloží je jíl a jehličnaté ornice smíchná se štěrkem 30cm dole drenáž 10cm a ve spod jíl.Stromky sílí,ale kořenový bal není tak jemný.Přesazuji každé dva roky.Kořenový bal potom dopěstuji v prozatimní nádobě.
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Záhon pro předpěstovávání ve volné půdě.

Příspěvekod pájaombre » 07 zář 2010, 08:38

Vláďo,dělám to zhruba jako Laďafai,ale vopatův návrh se mi zdá vhodnější :think: tak to budu muset asi překopat ,vopat :jedna:
pájaombre
 
Příspěvky: 611
Registrován: 29 črc 2010, 10:13

Re: Záhon pro předpěstovávání ve volné půdě.

Příspěvekod Hugo Studeník » 12 zář 2010, 18:44

Také předpěstovávám stromy na záhoně už několik let . Využívám záhon dříve zemědělsky hnojený pro potřeby pěstování zeleniny . Půdu jsem nijak neupravoval ( ze začátku jsem k jehličnanům přidával rašelinu , ale pak jsem se na to vykašlal a nezdá se , že by to stromům vadilo ). Dlaždice používám jen u stromů , které mají silnou tendenci vytvářet kůlový kořen ( dub ) jinak nedávám nic . Mezi stromky mám nataženu černou netkanou fólii proti plevelu , zároveň také omezuje odpar vody . Přesazuji cca každé 2 až 3 roky , podle toho jak intenzivní má strom přírustky , při této příležitosti se vždy snažím dát stromu základní tvar .
Samozřejmě je třeba počítat s tím , že na záhoně není taková možnost kontroly a tvarování jako v misce . Strom má tendenci sílit v horních patrech , sílí větve , kmen se silným růstem narovnává atd.
Proto vidím hlavní účel předpěstování ve vytvoření silného kmene a slušného nebari . Vážnější práci na koruně provádím většinou až v misce , s tím že někdy stavím korunu v podstatě od znovu ( hlavně u listnáčů ) .
Moje stránky - http://www.bonsaiart.cz/
Uživatelský avatar
Hugo Studeník
 
Příspěvky: 88
Registrován: 28 úno 2009, 19:34

Re: Záhon pro předpěstovávání ve volné půdě.

Příspěvekod Vláďa Boudný » 12 zář 2010, 21:04

Díky moc všem za rady. Záhon chci dělat samozřejmě hlavně kvůli sílení kmenů a zavalování velkých ran u jamadori špalků. Vaše rady mi moc inspirují. Nebudu do jílu vůbec zapouštět a navrším 10cm drenážní vrstvu a na to substrát 20 cm jako ladafai :jedna: a vopat :clap: . Zakryju povrch netkanou textilijí jako Hugo Studeník :jedna: , použiju listovku 1:1 se štěrkem a stromy budu sázet do prohlubně tvaru mysky, vyplněné štěrkem s křemelinou, nebo antukou, nebo něčím ostrým kvůli tvorvě vlasových kořenů. Dlaždice budu používat dál, jako to dělá petradelt :clap: Přesazovat budu každé 2 roky dle Huga Studeníka a všech ostatních :jedna: . Doufám, že mé stromky budou na vrcholu blaha. Každopádně uvítám všechny vaše další odpovědi a zkušenosti na toto téma. Děkuju. Těšim se na jaro. Děkuji autorům fóra, že ho založili a tak skvěle ho vedou. :clap: :jedna:
Klacky v kýblu svázaný drátama???
Uživatelský avatar
Vláďa Boudný
 
Příspěvky: 558
Registrován: 04 čer 2010, 12:52
Bydliště: Plzeň


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků