Mici-křemelina.Ano nebo ne

Rady a zkušenosti pro všechny

Mici-křemelina.Ano nebo ne

Příspěvekod Martin Drábek » 15 srp 2010, 10:51

Jo jo.. tak tohle musím potvrdit.. měl jsem křemelinu přímo od výrobce mici v požadované frakci 4-8mm, žádný prach a malé částice a používal jsem to řekněme +-20% rašelina, zbytek křemelina + určitě obměny, tedy přídavek ekogritu, zeolitu atd. Kopal jsem také Jun. Horizontalis, řekněme 10ks, vše v této směsi. Jen díky včasnému (ne u všech stromů) přesazení do kvalitnějšího substrátu se podařilo některé kusy zachránit. Pár stromů ze stejného výkopu, které byly od počátku v "dobrém" substrátu jede bez problémů. Diskutoval jsem tento problém třeba i s Honzou Kalivodou a vypadá to, že křemelina nemá takové vlastnosti jako např. zeolit, není schopna tak dobře absorbovat vodu a poté ji postupně dle potřeby uvolňovat. Kořeny se spíše topí a stromy podle toho také vypadaly. Testoval jsem to i u jiných druhů a nedařilo. Odešl jilm, lonicera atd. a to jsou druhy, které zrovna nepotřebují žít v luxusu a bez problémů se ujmou. Je to jen má zkušenost, jsou tu asi i lidé, kteří ji "úspěšně" používají, osobně bych už křemelinu nedal k žádnému stromu ani jako příměs, mám je prostě rád ;) .

Ten tvůj jalovej má moc pěkný základ, horizontalis téměř vždy vytváří supr kmen a podle mého i snáší dobře výkop. Nechci být špatným prorokem. Myslím, že větší podíl zeolitu vylepší vlastnosti sustrátu na tolik, aby byl strom v pořádku, takže at roste!!!
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: juniperus horizontalis Blue chip

Příspěvekod Robert Černý » 15 srp 2010, 17:06

Opravdu moc pěknej základ :jedna: ten by se mi hodil na zahrádku :mrgreen: , i když jalovce moc nemusím. Taky jsem zvědavej jak s ním Venco budeš válčit :clap:
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: juniperus horizontalis Blue chip

Příspěvekod Martin Iša » 15 srp 2010, 20:31

Tak s tou křemelinou-Mici je to nějaké divné. :think: Já jí letos zkoušel poprvé a bez problémů.Někde s akadamou 1:1, někde 2:1 akadama-mici, někde jsem přidával rašelinu drobet a dokonce v samotné křemelině mám jeden jalovec, a jede bez problémů.Dokonce mu začly růst normální jehlice místo junivelních. ;) Kdepak asi bude chyba? :think:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: juniperus horizontalis Blue chip

Příspěvekod Martin Drábek » 15 srp 2010, 21:07

No Martine to netuším, taky bych rád věděl, kde je problém.. Každopádně mám hodně negativní zkušenost a je to zatím jediný substrát, kdy jsem na něco takového narazil.. všechny rostliny v jakémkoliv jiném substrátu jedou...ale to už jsme asi mimo téma jun. horizontalis ;) .
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: juniperus horizontalis Blue chip

Příspěvekod Václav Holakovský » 15 srp 2010, 21:15

Ta špatná zkušenost stou křemelinou mně vyhecovala a vzal jsem dva řízkovance buxusu těm vysypání nevadí a podíval jsem se na jejich kořínky jsou tam tři měsíce a docela dobře vyhlížejí , jeden jsem vrátil druhý dal do zeolitu pro porovnání. Martin píše že se mu utopily a že křemelina váže méně vody to nějak nepasuje :think:
Přílohy
010 - Kopie.jpg
010 - Kopie.jpg (154.21 KiB) Zobrazeno 2518 krát
Václav Holakovský
 
Příspěvky: 325
Registrován: 20 úno 2009, 22:44
Bydliště: Obříství

Re: Mici-křemelina.Ano nebo ne

Příspěvekod Martin Drábek » 15 srp 2010, 23:13

Vody asi váže dostatek, někdy/někde jsem to tuším i měřil.... už vím kde ;)
viewtopic.php?f=51&t=574&start=190.

Jde o to jakým způsobem a jak ji následně uvolňuje. Ale pokud máte pánové zkušenost dobrou, tak jedině dobře. Jak jsem psal, rychlím přesazením do jiného substrátu jsem pár stromů zachránil a opravdu všechny stromy, u kterých jsem použil křemelinu dávali dost jasný signál, že se jim zrovna nevede nejlépe.

O to víc mi vrtá hlavou, proč vám to v tom roste... :think:

Václave, jsem zvědavý, jestli bude vidět nějaký rozdíl mezi křemelinou a zeolitem..
Uživatelský avatar
Martin Drábek
 
Příspěvky: 438
Registrován: 10 bře 2009, 21:52
Bydliště: Olomouc - Velký Týnec

Re: Mici-křemelina.Ano nebo ne

Příspěvekod Jan Adámek » 23 srp 2010, 18:38

Tojealenemilázpráva :blednu: . Na křemelinový kočičí WC z Borovan jsem chtěl vsadit při příštím jarním přesazování.
Zatím jsem milou Mici zkoušel na několika borovicích a fíkusech. Vždy to bylo ve směsi buď s rašelinkou (fíkusy) nebo s malým množstvím lesní zeminy kvůli dobrým houbám, nebo s bobky Seramis a nebo s akadamou pro šeřík a pro další borovice. Té Míci tam vždy bylo nejvíce. Zdá se mi, že nic nezcepenělo "díky" substrátu, některé rostliny dokonce pookřály.
Mohu se zeptat: Do čeho jsi přesazoval, abys napravil škody, které pobyt v křemelině způsobil?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Mici-křemelina.Ano nebo ne

Příspěvekod Ladislav Kotál » 23 srp 2010, 19:40

Já mám jeden větší darovaný smrk v křemelině a od jara, kdy byl vykopán a zasazen,už podruhé raší a roste jak blázen. Hnojen byl jen bobky. :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Mici-křemelina.Ano nebo ne

Příspěvekod Jan Adámek » 24 srp 2010, 09:32

Láďo, trochu jsi mě uklidnil. Úspěch přisuzuješ v převaze bobkům nebo substrátu?
Jan Adámek
 
Příspěvky: 437
Registrován: 10 zář 2009, 10:01

Re: Mici-křemelina.Ano nebo ne

Příspěvekod Ladislav Kotál » 24 srp 2010, 13:34

Honzo, to nedokážu posoudit,jen jsem konstatoval, že roste a chřadnutí nepociťuje. :think:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků