Jak na jedle?

Rady a zkušenosti pro všechny

Jak na jedle?

Příspěvekod milan kulhavý » 04 bře 2009, 22:34

Zdravím všechny na fóru.Máte někdo zkušenost s jedlí?Moc informací o pěstování jsem zatím nesehnal.Jde mi hlavně o to,jak snáší vyzvednutí (yamadori),jestli má nějaká úskalí při pěstování a na co si dát pozor.S jehličnany mám zkušenosti,s jedlí nikoli.Mám vyhlédnutý pěkný dvojkmen a zvažuji,jestli do toho jít nebo ne.Díky za jakoukoli informaci.
Zdraví Milan,Pardubice.
milan kulhavý
 
Příspěvky: 33
Registrován: 22 úno 2009, 13:35

Re: Jak na jedle?

Příspěvekod Mirek Halatin » 04 bře 2009, 22:39

Já jedle zkoušel... s vyzvednutím nebyl problém... co mě odradilo byl košťátkový růst veškerých zastřižených částí. Kvůli jehlicím v ploše se z nich špatně staví patra. Mě jako materiál nezaujaly. Možná někdo jiný má jiné zkušenosti, ale za sebe říkám, že je to jedna z rostlin u kterých člověk stráví akorát kopu času bez valného výsledku. (mluvím o naší abies alba - nevím jak jsou na tom kultivary, je jich velká spousta... možná by se našly vyjímky, ale zatím jsem se s žádným extra vhodným nesetkal)
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Jak na jedle?

Příspěvekod tomikzlesa » 05 bře 2009, 10:36

z jedlemi co se vyzvedavani tyce mam osobne zkusenosti dobre, naopak velmi spatne zkusenosti mam s tvarovanim, po zastipovani si hodne casto jedle bud vubec nepusti nove pupeny a nebo si je pusti hodne nahodne, jedle sama od sebe roste bohuzel Velmi pravidelne.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Re: Jak na jedle?

Příspěvekod Jiří Svačina » 05 bře 2009, 11:08

Asi máte na mysli naši domácí A.alba ? Jedlí je celá řada a ne všechny rostou tak jako ta naše. Ty domácí vyžadují hodně světlé ale při tom stále vlhké stanoviště. To je při pozdějším pěstování v malých miskách obtížné. Ale v půdě, nebo velikých nádobách třeba do zahrad se hodí...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Jak na jedle?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 05 bře 2009, 11:12

Klasická naše jedle se chová skoro stejně jako smrk, ale "placaté větve" jdou blbě tvarovat,pupeny nepupí,ale to zde už napsali kolegové. Pár jedlí jsem viděl na výstavách, ale byly to kultivary korejské,stříbrné, dokonce se šiškami, ale tvarově mě nenadchly. Pro mě jedle -NE :!:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Jak na jedle?

Příspěvekod Martin Iša » 05 bře 2009, 11:19

Tak dneska nevytvořím žádné hodnoty, pokouší se o mě nějaký morybundus. :evil: Už jsem se radoval , že jse mě chřipka vyhla. :? No nic, budem pracovat internetně 8-) .Co se týče naší jedle, zkoušel jsem také.Ovšem nic moc-pořád to byla koule na klacku.Ale jako soliter nebo do skalky dobrý. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků