yamadori na podzim

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: yamadori na podzim

Příspěvekod petradelt » 25 čer 2010, 07:48

Na základní otázku, t.j. kopání borovic na podzim, mám velice kladnou odpověď. Nejde o borovice z hor, ale ze Středních Čech, všechny mají krásné přírustky,
jediné co mi trochu kalí radost je ten fakt, že všechny jsou ještě v původní zemině. to znamená, že ten největší úkol, přesadit borovici s očištěním kořenů mě teprve čeká.
Letošní přesazování starších borovic, které jsem měl několik let v té "hnusné" zahradní zemině, totiž dopadlo i za použití ectovitu dost špatně.
S pozváním kamarádů také nemám problém. pokud jich není autobus, potom už se to blíží k tomu drancování.
Je to o předávání zkušeností, a jako při tvarování je lepší to vidět na živo, než několikrát číst v knihách.
Petr z New Bubu
Petr z New Bubu
Uživatelský avatar
petradelt
 
Příspěvky: 951
Registrován: 04 čer 2009, 19:24
Bydliště: Nové Strašecí Okr. Rakovník
člen ČBA: ano

Re: yamadori na podzim

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 čer 2010, 10:21

Zaprvé já se za profesionála nepovažuji, pořád mám bonsaje jako koníček, ale jsem za jedno s výrokem Walterem Pallem, který sám sebe označuje za "amtaéra, který se snaží pracovat profesionálně". :)
Trochu mě namíchnul tenhle přístup "hned jít kopat yamadori", proč? Byl jsi, Martine, u nějakého zkušenějšího bonsajisty v okolí, se kterým bys nejdřív rozebral pěstování stromů, jeho zkušenosti apod. a který by tě např. pak na základě tvého zájmu sám někam na yamadori vzal? Bonsaje jsou o lidech a i my jsme po dlouhých letech v podstatě solitérního bonsajičení s taťkou a Pavlem Slovákem, kdy nám vlastně ani nic moc ke spokojenosti nechybělo, začali někdy v létě 2008 spolupracovat s kluky z Kai, později pak z mladými bonsajisty z okolí - od té doby se pravidelně bonsajově setkáváme, směňujeme, podnikáme výlety na yamadori, po výstávách, do zahraničí a to, myslím, ke vzájemnému prospěchu všech, však se kluků zeptej :). Jde ale o to, že v podstatě cizího člověka, od kterého nevím, co čekat, jestli pro něho nejsou bonsaje jenom nějaká přechodná móda, jestli se umí v lese chovat, jestli pak nevyrabuje spolu se svými kumpány místo...do lesa nevezmu.
Dívám se, že jsi ze Zlína, a tudíž to k nám nemáš daleko - nedělá mi žádný problém vzít tě ČASEM na borovice v okolí. Časem, to znamená, až budu vědět, že máš aspoň páru o pěstování bonsají, že nepoužíváš nějaké "bahnovité" substráty atd., prostě až to bude mít pro tebe opravdu význam jít kopat yamadori.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: yamadori na podzim

Příspěvekod Jarek Servus » 25 čer 2010, 10:35

Lukáši :jedna: :clap: :clap: :clap:
P.S. Pro mě opravdový profesionál představuje člověka, který ví, umí a rozumi tomu, co dělá. Nemusí se tím živit.
P.S.S. Vikipedia je vikipedia, nemusím souhlasit se vším co se kde píše. Jedná se mi o přístup k tomu, co kdo dělá.
Naposledy upravil Jarek Servus dne 25 čer 2010, 10:55, celkově upraveno 2
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: yamadori na podzim

Příspěvekod martinmachalka » 25 čer 2010, 10:48

Lukáši, o bosaje se zajímam 3 rok a nepovažuji se za úplného začátečník, více méně jsou ale moje zkušenosti načtené z fór a knih, protože jsem měl doposavaď stísněné podmínky v pěstování a to na balkóně :blednu: nic méně se k mému štěstí stěhuji do domu s nevyužitou zahradou, takže teprve teď bych to chtěl s bonsaji naplno zkusit. Ještě k mým zkušenostem, pracoval jsem nějakou dobu jako brigádník v bonsai centru Isabela a shodou okolností tam měli dovoz ze zahraničí krásných borovic, tak jsem se ptal co to šlo a rozhodně bych borovici sadil do směsy stěrku a akadamy ;) :geek:
Jak jsi už podotkl, mám to do Rožnova co bych kamenem dohodil a prázdniny mě už začaly, bylo by fajn a vážil bych si toho, kdyby sis na nás s kamarádem udělal čas, rád bych se i podíval na vaše stromy, co jsem si projížděl fóra, jsou to samí pašáci ;-)
Můj mail : matesmachalka@seznam.cz
Uživatelský avatar
martinmachalka
 
Příspěvky: 57
Registrován: 12 dub 2009, 12:00
Bydliště: zlín

Re: yamadori na podzim

Příspěvekod Martin Iša » 25 čer 2010, 10:50

Profesionál je člověk, který za svou práci pobírá peněžní honorář a je pro činnost v daném oboru kvalifikován buď praxí a/nebo odborným vzděláním

cs.wikipedia.org To jen tak na okraj, co znamená profesionál.Tím nechci v žádném případě zpochybňovat Lukášovo schopnosti. :naughty: Já myslím, že už bylo řečeno vše , a že nemá význam se v tom šťourat.Martin dostal od Lukáše nabídku, a je jen na něm, zda toho využije.Howgh. :) ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: yamadori na podzim

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 25 čer 2010, 18:03

Není problém, abyste přijeli, něco vymyslíme :) . Akorát za několik hodin odjíždíme směr Rumunsko, takže až koncem příštího týdne se můžeme na něčem domluvit, předběžně s tím ale počítám.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: yamadori na podzim

Příspěvekod Jarda Marek » 25 čer 2010, 21:32

Kluci paráda :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: yamadori na podzim

Příspěvekod Ondra Šrámek » 07 črc 2010, 07:44

V podstatě jsem se chtěl zeptat na totéž co Martin a sice jamadori na podzim.Vidím, že moc lidí na podzim nevyzvedává :|
Já jsem akorát loni na podzim vykopal od okusu téměřzničený modřín a ten mi uhynul, pokud bych šel letos,tak určitě něco stálezeleného, nějaký ten evergreen ;) Právě mám vyhlédnutou jednu borovici, tak nevím...
PS: nemám problém s sebou vzít jakéhokoliv nadšence do bonsají ;)
PPS: Lukáši, už jsem tě chtěl několikrát oslovit, ale bylo mi to blbé, pokud se s Martinem nějak domluvíte moc rád bych se návštěvy účastnil taky, k vám to mám kousek.
světlu vstříc
Uživatelský avatar
Ondra Šrámek
 
Příspěvky: 86
Registrován: 25 bře 2010, 18:34
Bydliště: kousek od Vsetína

Re: yamadori na podzim

Příspěvekod Martin Iša » 07 črc 2010, 07:54

Že by Rožnovská buňka? :) Nojo, a proč ne. :jedna:
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: yamadori na podzim

Příspěvekod Pavel Š. » 07 črc 2010, 09:59

Ondra Šrámek píše:V podstatě jsem se chtěl zeptat na totéž co Martin a sice jamadori na podzim.Vidím, že moc lidí na podzim nevyzvedává :| ....

Ondro projdi si to zhruba od této strany viewtopic.php?f=51&t=93&hilit=podzimn%C3%AD+kop%C3%A1n%C3%AD&start=110 a pak ještě několik dalších stran. Možná najdeš odpověď na svoji otázku. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků