Hnojení

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Hnojení

Příspěvekod Jiří Svačina » 19 led 2011, 02:56

Doplnění - zahradu WP jsem poprvé navštívil někdy v r.1993-5 a později ještě několikrát . Jeho rostliny na poli i ve skleníku, miskách podél domu i na zahradě jsem si pečlivě prohlédl, i nafotil :think: ...
K tomu co píšeš -
- používať lokálne dostupný lacný anorganický substrát
ano, proč ne, ale drtě jen jako jednu ze složek substrátu, dlouhodobě nikdy ne jen samotné drtě. Ve směsi nemusí být nic z drahého dovozu, ale matriály podobného složení, žádné sebelepší hnojivo neobsahuje všechny složky kvalitní půdy, a té stačí cca 15-25%. Díl akadamy, nebo jílu či ornice v malých miskách tlumí výkyvy způsobené větší zálivkou i prudkými změnami teplot v létě, podporuje růst kořenů, život půdy - půdní mikroorganismy atd.
- používať lacné organické (granulované) hnojivá, ak pestovateľovi vadí zápach tak používať lacné univerzálne chemické hnojivá zo supermarketov
ano ale ne hned po přesazení a s rozumem, substrát by měl být stále mírně vlhký, "teplý" , ne plný vody - studený a rozmočený. Starší rostliny nepotřebují velké dávky dusíku, ale v době růstu druhu odpovídající slabší vyvážená hnojiva...
- používať takú vodu na zálievku akú má pestovateľ k dispozícii (dažďovú, studňovú, vodovodnú)
ano - to snad ani jinak nejde, ale kvalitu vody je vhodné sledovat, příliš tvrdá voda řadě rostlin škodí
- zalievať všetky stromy rovnakým režimom
všechny pěstované rostliny nemají stejné nároky, stejně velké misky, atd., to je podle mého názoru škodlivý nesmysl který může vést ke ztrátám
- používať rovnaký typ substrátu pre všetky typy stromov
s tím taktéž nelze zcela bez výhrad souhlasit, například jiné potřeby mají mladé stromy kde je žádoucí bujný růst, jiné staré a v miskách dlouho pěstované rostliny, jiné Acer, Rhododendron a přbuzné , ve srovnání s třeba s Pinus a Juniperus
Souhlasím že není třeba nakupovad drahé dovozové substráty, ale také nelze na vše použít univerzální a vše zodpovídající velmi jednoduchá doporučení. Každý z nás má rozdílné bydliště a tak i rozdílné podmínky na stanovišti svých rostlin . :jedna:
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Hnojení

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 19 led 2011, 17:01

Poslední dva příspěvky od Maroše a pana Svačiny se myslím dobře doplňují a velmi rozumně vysvětlují principy "moderního" pěstování bonsají. Naprosto souhlasím s výrokem (a jeho následným kvitováním)

používať lokálne dostupný lacný anorganický substrát
ano, proč ne, ale drtě jen jako jednu ze složek substrátu, dlouhodobě nikdy ne jen samotné drtě. Ve směsi nemusí být nic z drahého dovozu, ale matriály podobného složení, žádné sebelepší hnojivo neobsahuje všechny složky kvalitní půdy, a té stačí cca 15-25%.


a s tím souvisejícím

Na použitie akadamy nevidím ja osobne žiadny logický dôvod, pripadá mi to choré používať drahý vypálený íl dovezený cez pol zemegule, a pritom sú v našich končinách dostupné plnohodotné alternatívy porovnateľných alebo lepších kvalít. Aby bolo jasné netvrdím, že akadama je zlý substrát, keby som bol japonec tak ho tiež asi používam.


Mám totiž ohledně používání asijských substrátů stejný názor, pocit i zkušenost :), jak jsem už několikrát zmiňoval, samozřejmě ale mluvím za sebe. Zároveň ani my s taťkou nejsme zastánci vyloženě anorganických substrátů a do směsí vždycky přidáváme rašelinu, odhadem tak 15 - 20%.

Co se týče hnojení, tak si sem dovolím zkopírovat text z našeho webu, kam jsem sepsal naše postupy, abych je nemusel zájemcům vždycky přepisovat jednotlivě :) - viz http://www.bonsairoznov.cz/clanky/bonsaifaq.html#5A

5. HNOJENÍ

Ke všem stromům, ať už čerstvě vykopaným yamadori či zapěstovaným stromům, při jejich sázení/přesazování do substrátu vydatně přisypáváme Rohosku – jedná se o organické hnojivo, které rostlinu nemůže v žádném případě ohrozit ani ve větším množství v substrátu.

Od jara do podzimu hnojíme tekutým hnojivem, nejčastěji Kristalonem, a to 1x týdně dle dávkování doporučeného výrobcem – do 200l sudu rozmícháme dané množství hnojiva a pomocí ponorného čerpadla zalijeme hadicí všechny stromy (s výjimkou nejčerstvěji vykopaných yamadori).

Zhruba v květnu na stromy v menších miskách připevňujeme pomocí hřebíků naše hnojivové „bobky“ vlastní výroby – kravský hnůj + kostní moučka + prach z Rohosky + práškové hnojivo – které vystačí na jednu růstovou sezónu, než se rozpadnou.

V případě čerstvě vykopaných yamadori či chceme-li podpořit vitalitu některého stromu před chystaným zákrokem (přesazování, tvarování) rosíme nebo zaléváme vodou se Superthrivem.

Při používání moderních anorganických susbtrátů je pravidelné a vydatné hnojení jedním z klíčových faktorů pro zdárný růst bonsají!
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Hnojení

Příspěvekod Jiří Svačina » 20 led 2011, 12:21

Lukáš naši diskusi dobře doplnil a tak ještě kousek, abychom nepsali jen povrchní informace ... Když se napíše Kristalon , je to jen známá značka váženého-sypkého, dobře rozpustného hnojiva . /Obdobné složení má ale třeba i Hortilon a asi i další značky... / Použití je dané složením jednotlivých druhů a to je jak vidíte v připojené tabulce od dodavatele dost rozdílné...
A tak standartní použití během roku /nejen u bonsají /, - pro start do vegetace se zpravidla používá Modrý nebo Azurový, následně Speciál a na podzim je vhodný Hnědý. Dávkování doporučuji použít dle návodu výrobce a Lukášova návodu :D . Ať vám to roste...

Typ Poměr živin

Speciál 18+18+18+3
Bílý 15+5+30+3
Modrý 19+6+20+3
Oranžový 6+12+36+3
Fialový 20+8+8+2
Červený 12+12+36+1
Žlutý 13+40+13
Hnědý 3+11+38+4
Azurový 20+5+10+2
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Hnojení

Příspěvekod Lada Fabián » 20 led 2011, 17:05

No skrátka přiměřeně,přiměřeně,přiměřeně.... :lol: :lol:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Hnojení

Příspěvekod Vladimír Vinický » 20 led 2011, 18:59

Nedá mi to: musím se podepsat pod názory Jirky i Lukáše. Mám stejné zkušenosti. Osobně míchám: 1/3 akadamy, 1/3 zeolitu a 1/3 složenou ze stejných dílů rašeliny, zahradní zeminy písku a žulové drti 4-8mm. Hnojím bobky a Kristalonem. I když asi trochu méně, letos přitvrdím.
..........................................................
"Pod vedením přírody nemůžeme chybit."
Uživatelský avatar
Vladimír Vinický
 
Příspěvky: 369
Registrován: 04 úno 2009, 12:09
Bydliště: Šumava
člen ČBA: ano

Re: Hnojení

Příspěvekod Michal Němec » 29 led 2011, 10:01

Chci se zeptat jestli se může organické hnojivo (bobky) zapravit do substrátu, tzn. úplně ho "utopit" kvůli ptákům a paradoxně i našim dvěma kocourům kteří sice ptáky pěkně prohánějí, ale když vidí lítat mouchy kolem toho hnojiva tak hnojivo lítá taky :cry:
Michal Němec
 
Příspěvky: 60
Registrován: 11 led 2011, 22:31

Re: Hnojení

Příspěvekod Ladislav Kotál » 29 led 2011, 10:31

Michale, já bobky zahrabávám celé pod povrch, hlavně díky těm ptákům a je klid. Pojišťuji je ještě dvěma hliníkovými dráty uhnutými do "U" a zapíchlými do substrátu křížem přes bobek. Další možnost je použití košíčků z umělé hmoty, které jsou v nabídce bonsajcenter, ale to neřeší, že to ty potvory vytáhnou a vyhází z misek, i když jsou tam ty košíčky zapíchnuté.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Hnojení

Příspěvekod Michal Němec » 29 led 2011, 10:48

Láďo, díky za odpověď.
Michal Němec
 
Příspěvky: 60
Registrován: 11 led 2011, 22:31

Re: Hnojení

Příspěvekod Jarda Marek » 29 led 2011, 11:12

Košíčky jsem v dobré víře koupil a ptáci s našima kocourama mi to vyhazují i s nimi, takže doporučuji Ládi způsob :jedna:
Je zajímavé že kocouři sice vyženou kosáky, ale s košíčkama si hrají oni :(
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Hnojení

Příspěvekod Robert Černý » 29 led 2011, 19:56

Já bobky zahrabávám cca 2 cm pod povrch a spokojenost, mouchy tam nenakladou vajíčka, tudíž žádní červíci ani ptácí a bobek je poměrně celý v určité vlhkosti pro rozpuštění.
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron