Hnojení

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Hnojení

Příspěvekod Ladislav Kotál » 13 zář 2010, 19:35

Pokud jsi je tam dal cca v červnu, tak už jsou tam jen zbytky "nosného"materiálu, který stejně nehnojí, tak je jedno jestli je necháš do jara. Pokud jsou v kusech celé, tak jsi špatně zaléval a sundej je koncem září :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Hnojení

Příspěvekod Honzagreen » 13 zář 2010, 20:12

Dozvěděl jsem se o tom, že něco takového existuje až od Vás v Libochovicích. Do té doby jsem to neznal a první jsem si koupil v srpnu. Takže sesbírám, ještě drží pohromadě. Díky :jedna:
Uživatelský avatar
Honzagreen
 
Příspěvky: 134
Registrován: 10 črc 2010, 21:07
Bydliště: Uherský Ostroh

Re: Hnojení

Příspěvekod Qvíč » 15 led 2011, 19:47

Pic klucí :D Tak mi přišla akadama .... Nu a teď mi napadlo jestli po přesazení do akadamy taky čekáte s hnojením nebo ji třeba můžu pohnojit po týdnu ? Jelikož ta akadama nemá žádný živiny ne ?! :think:
Uživatelský avatar
Qvíč
 
Příspěvky: 114
Registrován: 08 led 2011, 18:21
Bydliště: Sušice

Re: Hnojení

Příspěvekod maros » 15 led 2011, 21:07

Tu je odpoved od WP:

Toto je príspevok na blogu Waltera Palla na tému hnojenia. Originál je dostupný na http://walter-pall-bonsai.blogspot.com/ ... again.html
Bežné prípravky na hnojenie sú určené pre bežné rastliny. Bežné rastliny rastú v substrátoch, ktoré už nejaké živiny obsahujú. A iba rastú a nečaká sa od nich, že budú rásť až príliš. Tak ako je to u izbových rastlín.

Bonsai je posadený v substráte, ktorý má výbornú drenážnu schopnosť a je zalievaný agresívne. Minerály sa tak vyplavujú veľmi rýchlo. Bonsai musia v štádiu vývoja rásť VIAC ako iné bežné rastliny. 99% bonsai sú v štádiu vývoja. Musia rásť veľmi rýchlo aby bolo možné natvarovať ich čo najskôr. Musia mať veľké prírastky na to aby mohli byť zastrihnuté niekoľko krát počas leta. Ja používam 3-násobok odporúčanej dávky hnojiva. Na bonsai používam bežné lacné hnojivo určené pre hnojenie bežných rastlín. Tie sú s pomerom 10-10-10, 20-10-10 alebo podobným, každopádne s veľkým množstvom dusíka. Hnojím takto každých 10 až 14 dní počas celej rastovej sezóny. V porovnaní s inými bežnými bonsaistami hnojím 20 až 60 (šesťdesiat) krát viac.
Moje stromy vyzerajú šťastne ako len stromy môžu vyzerať. Je pravda, že rastú oveľa silnejšie ako v iných záhradách a ja preto musím veľa strihať a strihať. Ja si osobne myslím, že to je dobré pretože moje stromy sa tak vyvíjajú rýchlejšie ako iné. Moje stromy nemajú žiadnych škodcov, pretože majú veľmi silný imunitný systém. Doteraz som nezaregistroval akékoľvek poškodenie spôsobené mojím super-hnojacím-programom.
Mám pocit že v Amerike došlo k nasledovnému: počas posledných 15 rokov prevážna väčšina bonsaistov prešla od pôdnych zmesí k moderným substrátom. Ale aj naďalej požívajú zastaralé znalosti čo sa týka zalievania a hnojenia, ktoré boli správne pri použití pôdnych zmesí. Ako následok tak mnoho stromov trpí suchom a nedostatkom živín. Nikto tým ľudom nepovedal, že s novými typmi substrátov musia RADIKÁLNE zmeniť systém zalievania a hnojenia.

Z odpovedí na otázky vo fóre Walter píše:

* WP: hnojte OVEĽA viac a OVEĽA častejšie ako ste zvykli pri AKEJKOĽVEK bežnej rastline počas celej vegetačnej sezóny. MUSÍTE mať rastlinu v modernom substráte s výbornou drenážnou schopnosťou a navyše MUSÍTE intenzívne zalievať každý deň. Ja to tak robím 10 rokov a som s výsledkom veľmi spokojný, a spokojných je aj mnoho mojich študentov. Musím ale zopakovať: musíte robiť všetky tri veci – hnojiť, zalievať agresívne a používať moderné substráty. Ak budete robiť iba jednu z tých vecí budete mať problémy.

* WP: Na hnojenie bonsai používam bežné hnojivá určené pre bežné rastliny. Neexistuje nič také ako hnojivo na bonsai. To je len vynález ľudí, ktorý majú alebo príliš veľa času alebo peňazí alebo oboch. Bonsai sú bežné rastliny a potrebujú len VIAC živín ako bežné rastliny, pretože z nich neustále isté časti striháme a chceme od nich aby prirastali rýchlo.

* Otázka: Používaš rovnakú zmes s rovnakým pomerom NPK% pre všetky druhy stromov listnaté, ihličnaté, atď)? WP: ÁNO! Používam rovnaké hnojivo pre všetky stromy, pre paradajky mojej ženy a pre moje ruže. Používam rovnaké pre azalky aj japonské javory. Používam rovnaké pre čerstvo vykopané yamadori aj pre stromy okamžite po presadení. Stále zalievam a hnojím všetko úplne rovnako.

* Otázka: Píšeš že hnojíš čerstvo vykopané yamadori a presadené stromy okamžite bez toho aby si čakal isté obdobie kým s hnojením začneš? WP: To je ďalší bonsai mýtus. Stromy potrebujú živiny veľmi súrne po vykopaní alebo presadení. Pokiaľ sú v moderných substrátoch tak tam zo samotného substrátu nemajú žiadne živiny. Musia byť hnojené okamžite. Pretože je tiež NUTNÉ agresívne zalievanie tak neexistuje taký problém ako ukladanie solí v substráte. Soli sa vyplavujú preč veľmi skoro.


O hnojeni hovori aj na videu tu:
http://belanmaros.blogspot.com/2010/11/video-walter-pall-o-substratoch.html

A v clanku o hnojeni, substratoch a zalievani tu:
http://belanmaros.blogspot.com/2010/07/walter-pall-hnojenie-substraty.html
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Hnojení

Příspěvekod Qvíč » 15 led 2011, 22:05

Hm ... Zajímavé ... Asi to vidim, že začnu hnojit trochu víc :) Já osobně teda hnojim jen jednou zálivkou naředěného roztoku ... Po týdnu nebo po dvou ...
Uživatelský avatar
Qvíč
 
Příspěvky: 114
Registrován: 08 led 2011, 18:21
Bydliště: Sušice

Re: Hnojení

Příspěvekod Michal Němec » 15 led 2011, 22:36

Je to zajímavé a přesvědčilo mě to že budu hnojit ještě víc než doposud a musim přiznat že jsem své stromky živil opravdu vydatně.
Michal Němec
 
Příspěvky: 60
Registrován: 11 led 2011, 22:31

Re: Hnojení

Příspěvekod Ladislav Kotál » 16 led 2011, 09:59

No moc tomu nerozumím, asi jsem ještě mladej. Ale hnojení podle WP mi přijde úplně stejně, jako když mě budou házet jídlo z věže a já ho budu chytat. Moc toho pro mou výživu asi nepochytám.90% jídla se ztratí bez užitku.
Není náhodou rozumější aplikovat hnojivo třeba v pevné formě (bobky) s tím že zálivkou si strom vezme jen to co opravdu zužitkuje, než prolévat kila hnoviva substrátem bez užitku. Dělám to takhle už dost let a stromům to jak se zdá nevadí.
Je pravda, že když budu používat třeba cererit, nebo kvašené slepičince, tak stromy budou brčálově zelené, porostou jak o život, výhony budou silné,ale jak dlouho ? A škůdci? Ti si do takového "dusíkového" stromu opravdu nekousnou.
Myslím, že trocha střídmosti v množství a způsobu hnojení vůbec neškodí. Sice asi zase budu za rejpala , ale podotýkám, že je mě to fuk.
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Hnojení

Příspěvekod maros » 16 led 2011, 11:32

Myslim, ze medzi tym co hovori WP a ty Lado nie je velky rozdiel. Ako najlepsie hnojivo odporuca Walter pouzivat granulovane organicke hnojivo, kuracie, kravske a pod. (netopierie). Uvolnuje sa postupne a strom ma staly prisun zivin co potrebuje. Moderne anorganicke substraty drzia ziviny kratko, preto odporuca hnojit viac. Anorganicke substraty drzia vodu krtasie, tak odporuca zalievat viac . Jasne, tvrdi aj veci ktore sa niekedy povazuju za kontroverzne: hnojenie hned po presadeni, hnojit okamzite prineseny yamadori hned po zasadeni, pouzivat stale hnojiva s velkym obsahom dusika, nepouzivanie pody v substratoch...
Ale v podstate je to aj tak na kazdom samotnom pestovatelovi co si z toho vezme. A kazdy to aj tak robi po svojom.
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Hnojení

Příspěvekod Jiří Svačina » 17 led 2011, 03:22

Přidal bych se k Láďovi Kotálovi. Myslím si, že by pěstiteli měl být používán zdravý rozum a věci nazývány správnými názvy. Tak zvané moderní substráty a velké množství živin v zálivce je jen oprášená varianta hydroponie se kterou bylo provedeno množství pokusů a pokud je mi známo, ve většině případů se pro dlouhodobé pěstování rostlin neosvědčila. Akadama a i všechny ostatní Japonské substráty jsou přírodní materiály - základem je drcený a sušený jíl - jen s malým obsahem živin , ale jíl - není to nic umělého co by nevázalo živiny. Taktéž pemza je sice relativně tvrdý , porézní, málo se rozpouštějící ale přírodní materiál ve ktrém rostliny v přírodě normálně rostou.
Mírná zálivka, jen vlhký a dobře drenážovaný substrát + šetrné zacházení s rostlinami po přesazení je osvědčený postup mnoha generací zahradníků. Rostliny snesené z hor, nebo zcela odlišných podmínek se po přenesení a přesazení musí na vašem stanovišti adaptovat, usadit.
Řekl bych - všeho s mírou a to co píše W.P. není skoro stejné s tím co napsal a doporučuje L.K. ale je z větší části extrém.
Tím prosím nezavrhuji vzdušné vícesložkové substráty a přiměřené hnojení rostlin...
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Hnojení

Příspěvekod maros » 19 led 2011, 00:46

Jirko, dovolím si reagovať na tvoj príspevok. Moderné substráty a veľké možstvo živín v zálievke nie je hydropónia, aj keď podobnosť tam je, a asi aj inšpirácia môže byť odtiaľ. To, že je akadama prírodný materiál je pravda, ale stále je to anorganický materiál, rovnako ako zeolit, Terramol, láva, pemza a pod. Stromy a rastliny v pohode rastú v anorganických materiáloch, návšteva každého kameňolomu to každému potvrdí. Strom narastie prakticky všade, aj v rozdrvenom kamení (zeolit a pod). Je pravda, že v tom kameňolome strom rastie pomaly, tvorí malé listy a ihličie a minimálne ročné prírastky. To je logicky spôsobené nedostatkom dusíka a živín všeobecne a nedostatkom a nepravidelným prísunom vody. Čo sa viazania živín v akadame týka tak pochybujem, že je akadama nejako zvlášť efektívnejšia ako akýkoľvek iný anorganický substrát s porovnateľnou pórovitosťou. Na použitie akadamy nevidím ja osobne žiadny logický dôvod, pripadá mi to choré používať drahý vypálený íl dovezený cez pol zemegule, a pritom sú v našich končinách dostupné plnohodotné alternatívy porovnateľných alebo lepších kvalít. Aby bolo jasné netvrdím, že akadama je zlý substrát, keby som bol japonec tak ho tiež asi používam.
Chápem že Walter vzbudzuje kontroverzné reakcie, je to proste taký typ človeka. Ale tvrdiť o ňom, že je extrémista, alebo nemá dostatok zdravého rozumu je značné preháňanie. V konečnom dôsledku dosahuje výsledky, o čom sa môže každý presvedčiť osobne v jeho záhrade alebo pohľadom na jeho blog a web. Nakoniec rovnakým alebo podobným spôsobom pestujú stromy desiatky možno stovky bonsaistov po celom svete. Napríklad na susednom fóre KAI sa už ani nediskutuje po pestovaní stromov v pôdach. Rozoberajú sa len rôzne alternatívy a kombinácie anorganických substrátov (ekogrit, terramol, zeolit, antuka...) s malým množstvom organickej zložky (litovská rašelina a pod.). O dostatočnom hnojení sa rovnako nediskutuje(Milan Karpíšek tam/alebo tu niekde píše o dávkovaní granulovaného hnojiva na hrste každé 2 týždne ak sa dobre pamätám). Osobne by som aj ja hojil len organickými granulami ak by mi nevadil ten zápach(prvých pár dní po použití) .Ale je to veľká téma, nechce sa mi to nejako ďalej dnes rozoberať. Len na záver chcem napísať prečo sa mi systém ako odporúča stromy pestovať Walter páči:
- používať lokálne dostupný lacný anorganický substrát
- používať lacné organické (granulované) hnojivá, ak pestovateľovi vadí zápach tak používať lacné univerzálne chemické hnojivá zo supermarketov
- používať takú vodu na zálievku akú má pestovateľ k dispozícii (dažďovú, studňovú, vodovodnú)
- zalievať všetky stromy rovnakým režimom
- používať rovnaký typ substrátu pre všetky typy stromov
A to je jednoduchý recept, žiadna veľká veda. Existuje lepšia správa pre začínajúcich bonsaistov ako to, že použitím takých jednoduchých metód a postupov sa dajú dosahovať dobré pestovateľské výsledky? A čo viacej by sme si mohli pre náš koníček priať, ako viac záujemcov, viac možno aj mladých pestovateľov ktorý majú často logicky hlboko do vrecka? Nie je lepšie prilákať možno budúcich potenciálnych „Kimurov“ k bonsaistike ako ich odrádzať nejakým zložitým systémom pestovania a používania drahých importovaných substrátov, hnojív a podobne?
Ak máme radi Williama Shakespeara tak musíme požadovať aby v divadlách hrali ženské roly muži ako za jeho čias?
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron