stromky v kolejišti a jinde

Rady a zkušenosti pro všechny

stromky v kolejišti a jinde

Příspěvekod Honza » 23 kvě 2010, 20:35

Dobrý večer!
Dnes jsem si udělal procházku s foťákem a našel jsem pár zajímavých stromků.Chtěl bych se zeptat Vás zkušených kolegů zda jsou tyto stromky vhodné na tvarování či přestavění a zda je tedy dobré stromky vykopat a přesadit ?
Budu rád za každou odpověď.
Děkuji Honza a Mili.
bř.jpg
bř.jpg (153.49 KiB) Zobrazeno 2605 krát
bř1.jpg
bř1.jpg (144.15 KiB) Zobrazeno 2607 krát
bř2.jpg
bř2.jpg (92.37 KiB) Zobrazeno 2616 krát
koleják.jpg
koleják.jpg (141.8 KiB) Zobrazeno 2609 krát
koleják1.jpg
koleják1.jpg (151.26 KiB) Zobrazeno 2619 krát
Honza
 
Příspěvky: 22
Registrován: 16 kvě 2010, 19:57

Re: stromky v kolejišti a jinde

Příspěvekod Martin Iša » 23 kvě 2010, 20:44

Honzo, odkud jsi, něco mi to připomíná. ;) Nebo je to tajné?U té břízy budou dlooouuuhééé kořeny a na tu kolejovku zapomeň, je to postříkané Roundapem-je to vidět na těch zkroucenejch lístkách.Mě můžeš věřit, v tomto jediném mám mnoho zkušeností. :)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: stromky v kolejišti a jinde

Příspěvekod Ladislav Kotál » 23 kvě 2010, 20:45

Honzo, všechno je dobrý, časem se ti to vytřídí ,ale naučíš se pěstovat. Jen teď už je pozdě kopat. :jedna: :jedna:

Martine, Honza je Plzeňská mafia ! :mrgreen:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: stromky v kolejišti a jinde

Příspěvekod Martin Iša » 23 kvě 2010, 20:51

Tak to je náš. :jedna: ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: stromky v kolejišti a jinde

Příspěvekod Honza » 23 kvě 2010, 21:08

Dík chlapi!
Jsem moc rád,že jste mně přijali do plzeňské mafie. :mrgreen:
Honza
 
Příspěvky: 22
Registrován: 16 kvě 2010, 19:57

Re: stromky v kolejišti a jinde

Příspěvekod Pepča » 25 kvě 2010, 12:26

Honzo, jako člen plzeňské mafie tě zdravím a trochu z mojich zkušeností se stromky z kolejiště. Jako důchodce ajzipoňák mám několik borovic, které jsem pracně vydoloval z kolejiště na nádraží v Pačejově. Největším problémem je to, že tyto stromky mají z důvodu, že rostou v kamení, velmi často střední kůlový kořen do hrozné hloubky a je problém, jak to vydolovat. Vlásečnicové kořeny nemají v kamení vlhko a tak po povrchu nejsou. Stromky jsou také od projíždějících vlaků uhoblované a vytváří řadu nových výhonů. Výhodou jsou na druhé straně poměrně silné kmeny.
Jinou zkušenost mám a to by mohl potvrdit Láďa Vinický, se stromky z vápencového lomu v Rabí. Tam je řada hlavně borovic, které rostou prakticky na skalních plotnách a mají kořeny rozložené do velkého okruhu. Protože jsou poměrně staré, mají již pěknou borku, ale často jsou větve hodně vysoukané, bez jehličí a dá práci se vracet s obrostem ke kmeni. Tady je třeba uplatňovat rady Ládi Kotála.
Naposledy upravil Pepča dne 25 kvě 2010, 19:41, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: stromky v kolejišti a jinde

Příspěvekod Honza » 25 kvě 2010, 15:58

Ahoj Pepčo!¨
Mod děkuji za radu.
Musím se přiznat :oops: ,že když jsem fotil tyto stromky ,tak už jedenbyl vydolovaný a zasazený do velkého květináče.Měl obrovskou spoustu jemných vlásečnícových kořenů na dvou hlavních kořenech,které byly dlouhé cca 50cm.Tzto jsem odtřihl anechal jen velký shluk kořenů pod kmenem.Jsem naprostý začátečník,takže nevím zda jsem udělal dobře :think: To se uvidí.Pokud to stromek vydrží dodám okamžitě foto.Prostě jsem neodolal.
Honza
 
Příspěvky: 22
Registrován: 16 kvě 2010, 19:57

Re: stromky v kolejišti a jinde

Příspěvekod Pepča » 25 kvě 2010, 20:04

Honzo, nevím, ale je důležité, jestli ty kořeny co jsi nechal měly bílé špičky. Pokud jsi byl v neděli v Merklíně když tam Láďa předváděl tvarování borovice, která byla v kontejnru a myslím tam koupená. Vyndal ji z kontejneru a ukazoval jak mají vypadat živé kořeny, bílé špičky. Takové kořeny měl mít i tvůj strom. To, že si tam nechal shluk kořenů neznamená, že jsou živé.
Z vlastních zkušeností vím a mám to svojí neznalostí ověřěné, že se ti může zdát klidně borovice živá i rok a najednou uschne. Žije jenom z podstaty a z vlastní síly.
Pokud mám zkušenost s břízou, je to pěkný prevít. Roste na každé haldě, ale s přesazením je někdy problém. To samé jsem si odzkoušel s akátem. Kolem trati jich roste plno, každý rok je řežou a rostou dál. Já jsem jich několik, malých semenáčků, vyndal z kolejí. Rostly prakticky v popelu a já jim dal pěknou zem a všechny jsem zahubil.
Tolik jenom moje zkušenosti.
Pěkné stromky na kopání byly v lomu ve Starém Plzenci.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: stromky v kolejišti a jinde

Příspěvekod Honza » 25 kvě 2010, 21:48

Ještě jednou děkuji Pepčo za cenné rady a zkušenosti.Právě o víkendu jsem v tom lomu byl,mám v Plzenci rodiče.Je tam jeden krásný zbytek břízy . Žije jen z jednoho kořenu nad povrchem.Pařízek se zbytkem kmenu se pomalu houpe ve větru.Příště vše nafotím a celé mafii ukážu..
Honza
 
Příspěvky: 22
Registrován: 16 kvě 2010, 19:57

Re: stromky v kolejišti a jinde

Příspěvekod Míra Z » 26 kvě 2010, 10:56

Plně souhlasím s Pepčou,kopání borovic z kolejiště není žádná sranda :( No ale na druhou stranu když to klapne tak stojí za to :D
Miroslav Znamenáček
Uživatelský avatar
Míra Z
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 03 úno 2009, 22:55
Bydliště: u Brandýsa nad Labem
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků