Zavalování velkých ran

Rady a zkušenosti pro všechny

Zavalování velkých ran

Příspěvekod Martin Iša » 13 dub 2010, 20:24

Dnes jsem si na to vzpoměl, tak se s vámi podělím o nový poznatek. ;) Dozvěděl jsem se ho na workshopu u Vaška.Tak, že po seříznutí nějakého "špalku" pod úhlem je dobré ZAOBLIT HRANY!Ptal jsem se proč, a bylo mi vysvětleno, že kalus se snáze převalí přes oblinu, než přes ostrou hranu.Zní to logicky. ;) Tak jsem to zkusil dnes vyfotit.Omlouvám se za foto, bylo už šero, a na blízko už to nebralo. :oops: Tak nejprv "záhonový úlovek" :) Broskvoň, co jsem kdysi vykopal jako proutek pod Matečním stromem.Krásně a dost brzo začla kvést.Ovšem plody hrozný :evil: Malé, tvrdé, zelené , bez chuti. :x Tak jsem jí loni v sezoně uřízl a nechal jsem růst jeden výhon.No, a dnes jsem vykopal. :roll: (připomínám, pokud máte něco v záhonech, obrývat!!!)Já to samozřejmě zanedbal. :oops: Broskvoň půjde časem samozřejmě do konkursu, páč to bude na mě velký. :)
Přílohy
BR.1.JPG
BR.2.JPG
BR.3.JPG
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Zavalování velkých ran

Příspěvekod Mirek Halatin » 14 dub 2010, 00:29

Martine, pěkný kmínek, může z toho být moc hezká rostlina. K tomu zaoblování. Zaobloval bych spíš jen dřevo. Bál bych se u seřezávání lýka vysychání, ale nemám s tím zkušenost. Doufám, že se s výsledkem pochlubíš. A jestli se této broskvoně budeš zbavovat tak bych i měl zájem (jedna do sbírky by se hodila).

Přeji úspěch,
Mirek ;)
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Zavalování velkých ran

Příspěvekod Jirka Novák » 14 dub 2010, 06:45

Pěkný stromek Martine ;)
až vyhlásíš konkurz, tak dej vědět 8-)
Jirka Novák
 
Příspěvky: 275
Registrován: 23 úno 2009, 12:39

Re: Zavalování velkých ran

Příspěvekod Martin Iša » 14 dub 2010, 07:56

Rána je samozřejmě zamazaná.Na předpěstovávaný material používám ten šedivý Balzám na stromy. ;) Bude k mání až se pořádně ujme a rozjede. :)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Zavalování velkých ran

Příspěvekod Milan Karpíšek » 14 dub 2010, 08:07

Určitě je lepší zaoblovat tu ránu ale i to dřevo do tvaru jaký potřebuji. Hlavní je aby bylo dřevou co nejhladší zával je pak slabší. Pokud zůstane rána hrubá tak zával při překonávání překážek nakyne jak buchta.

K tomu šedýmu balzámu, občas jsem ho použil ale není to žádný zázrak. Dost dlouho rostlinu hýzdí šedou barvou, a chraň pán bůh aby ti stekl po kmeni to je pak něco ho z kmene dostat. Navíc mi přišlo že docela ztvrdne a zával je podním o dost pomalejší než pod tmelem. Možná bude lepší ten bonsai lak za pár kaček nebo ta pasta v tubě. Třeba s ním máš lepší skušenosti
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Zavalování velkých ran

Příspěvekod Pavel Š. » 14 dub 2010, 09:13

Souhlas s Milanem ohledně stromového balzámu. Už jenom při nanášení, pokud si člověk nedává dost majzla, tak je od toho jak prase a časem, jak píše Milan, ten "strup" ztrvrdne a rozpraská. Taky pokud není dost teplo, tak dlouho po nanešení zasychá a dokud nezaschne, tak při dešti steče a dostávat to někde z borky je na fakt na mrtvici. Na velké rány se mi osvědčil recept p. Slováka - na okraje Cut pasta tuhá (tmel), doprostřed ta v tubě. ;)
Pavel Š.
 
Příspěvky: 642
Registrován: 20 črc 2009, 11:26
člen ČBA: ne

Re: Zavalování velkých ran

Příspěvekod Jarek Servus » 14 dub 2010, 09:19

Zkušenosti mám podobný jako Pavel, proto na listnáče v míze používám Cut pastu v kelímku, na ostatní v tubě. Ten recept od Pavla Slováka neznám, vyzkouším.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Zavalování velkých ran

Příspěvekod Jiří Svačina » 14 dub 2010, 09:29

Seříznutí okraje rány ostrým nožem aby bylo hladké - a i trochu do obloučku doporučuji. Ale pokud chci aby rána časem zarostla a nebyla vidět, dřevo uvnitř šikmého řezu / aby odtékala voda / se snažím konkávkama vyštípat do mírného žlábku - prohlubně - obráceně než je na obrázku, aby se při zarůstání později netvořila boule...
Ten šedý balzám je na bázi latex barvy - stejně jako ten lak... Na větší rány - staré dřevo / to sice není moc vzhledné jak píše Milan, a problémy mohou být i při dešti, jak píše kolega níže, ale funguje to dobře. /je používáno ve velkém v ovocných sadech ./ Na citlivější pletiva pod kůrou je lepší běžný štěpařský vosk nebo japonské přípravky, latex - barvy občas citlivější rostliny "popálí" .
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Zavalování velkých ran

Příspěvekod Dan Pánek » 14 dub 2010, 09:57

Bonsai-lak taky nesmazatelně sviní a nedoporučuju, dle mých zkušeností i spíš brání zavalování.
Dan Pánek
 
Příspěvky: 401
Registrován: 04 úno 2009, 15:04
člen ČBA: ano

Re: Zavalování velkých ran

Příspěvekod Jan Kalivoda » 14 dub 2010, 11:20

Koukněte na v přírodě a jak píše Jirka je třeba napřed vybrat částečně tak asi půl až sedum mm dřevo do hloubky, podle velikosti řezné rány a pak jemně seříznout roztřepený okraj lepší se to hojí a použít CU pastu , nebo opakovaně vosk, na listnaté stačí.
Zdraví Jan K.
Uživatelský avatar
Jan Kalivoda
 
Příspěvky: 309
Registrován: 01 bře 2009, 15:30
Bydliště: Želatovice 125, okr. Přerov
člen ČBA: ne

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron