Yamadori a nádoby ?

Rady a zkušenosti pro všechny

Yamadori a nádoby ?

Příspěvekod Jiří Vondruš » 28 úno 2009, 09:24

Já pro své yamadori, pokud se tedy vejdou, používám kanystry od chemikálií. Po vypláchnutí roztokem jedlé sody či kyseliny citronové je vypláchnu slabou vodou s vápnem, rozříznu a nechám venku až do jara - slunce, déšť, sníh a led je vyčistí. Pak vyvrtám otvory, přidělám nožičky z latěk, aby odtokové otvory byly průchozí a dávám na dno vrstvu kačírku - štěrk cca 2 - 3 cm.
Z místa činu, kde kopu, beru i vrchní část zeminy, kterou do substrátu přidávám. Dávám i hrabanku: z jehličnanů jehličnanům a listovou hrabanku listnáčům, i přestože by se hrabanka neměla z lesů krást. S teplotou kontejneru jsem se zatím nezabýval - v létě jí zkusím změřit. Ani při manipulaci s kontejnery jsem nepozoroval nějakou deformaci substrátu. Asi je díky těm latím pevný. Rozměr je cca 40 x 30 cm, výška asi 12 cm.
Jirka
Uživatelský avatar
Jiří Vondruš
 
Příspěvky: 48
Registrován: 12 úno 2009, 13:36
Bydliště: Havlíčkova 816, 584 01 Ledeč nad Sázavou

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Jiří Svačina » 28 úno 2009, 11:45

Není to kritika a omlouvám se i za kázání, ale nedá mi to...
Je mi jasné že předchozí řešení je levné a zvlášť v této době není na vyhazování. A i sám stále používám různá provizorní řešení, plechové bedny atd. Ale jsem zastánce názoru že i různá tato naše náhradní řešeni na zahradě mají být tvaru i vzhledu i barvy "ABY SE NA TO DALO KOUKAT". Měl jsem dříve celou kolekci rostlin v modrých přepravkách od mléka , ale zvlášť v zimním období to na zahradě vypadalo příšerně. Navíc tento materiál na slunci časem zkřehne a při přesazování jsem se o něj později nepěkně pořezal. A tak jsem postupně všechna tato provizoria vyřadil a apeluji - prosím - i vás všechny, aby jste věnovali pozornost i těmto prvkům které nepřispívají vzhledu zahrady / i když pochopitelně jen odlehlých zákoutí /. A pokud neodoláte levným zdrojům a nějaký pestrobarevný materiál použijete, schovejte jej dovnitř bedýnek, aby si nezasvěcení návštěvníci u našich pokladů nepřipadali jako někde na sběrném dvoře .....
děkuji a všem hezký den
Jiří Svačina - www.bonsai.cz
Uživatelský avatar
Jiří Svačina
 
Příspěvky: 679
Registrován: 06 úno 2009, 19:44
Bydliště: Zastávka u Brna

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 28 úno 2009, 12:06

Sám jsem prošel tím samým co psal p. Svačina.přepravky od mléka,bílé plastové kbelíky od primalexu,rozřezané kanistry.Pak jsem přešel k dřevěným bednám,poté k plastovým umývadlům,a nakonec jsem skončil u keramických misek vlastní výroby. Musím říci, že pohled na předpěstované stromy se markantně zlepšil,a DÁ SE NA TO KOUKAT a je to i lepší pro představivost ,jak bude budoucí strom vypadat. Vím,že každý nemá možnost vlastní výroby misek, ale chce to alespoň jednotné tlumené barvy a tvary.Myslím , že k podobnému názoru musí dojít každý sám. :D .Neberte to jako kritiku Jirkových nápadů,prezentuji zde jen mé zkušenosti :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori jak na to ?

Příspěvekod Mirek Halatin » 28 úno 2009, 12:53

já se klidně přiznám, že mám doma pár stromků "primalexáků" a je pravda že to vábně nevypadá (+ to křehnutí je taky na houby), ale je to pro mě řešení jak si v době nedostatku nádob vypomoci a stejně se je snažím různě schovávat. On třeba ani ten polystyren nevypadá dobře, ale je super pro svou hmotnost a dostupnost. Akorát je u něj nevýhoda při kotvení. Musíte kotvící dráty protáhnout dnem a připevnit na ně laťky, jinak se to samozřejmě snadno vyřízne.
Mirek Halatin
 
Příspěvky: 220
Registrován: 13 úno 2009, 12:19

Re: Yamadori a nádoby ?

Příspěvekod František Sýkora » 01 bře 2009, 22:55

Doporučuji dřevěné vojenské bedny,mají je většinou kde je nějaký výprodej vojenských potřeb,jsou to většinou bedny od munice,jsou dost pevný ikdyž dost staré a mají uši na přepravu,myslím že vydrží hoodně dlouho,jednu jsem ted sehnal,věřím že jich bude brzy víc ;)
Učený z nebe nespadl.
František Sýkora
 
Příspěvky: 54
Registrován: 13 úno 2009, 14:50
Bydliště: Vojnův Městec-Vysočina

Re: Yamadori a nádoby ?

Příspěvekod Robert Černý » 02 bře 2009, 10:17

Já se snažím používat pěstební plastové misky. Jsou sice z plastu, ale aspoň to trochu vypadá.....
Přílohy
1.JPG
1.JPG (71.01 KiB) Zobrazeno 3276 krát
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Yamadori a nádoby ?

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 bře 2009, 10:25

Tyhle misky jsou dostatečně tuhé, hezké a docela levné.Na menší stromy bez chyby. :D
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Yamadori a nádoby ?

Příspěvekod Robert Černý » 02 bře 2009, 10:50

Jen ještě dodám, že se dají koupit tři velikosti a to: 37 x 27 x 9 cm, 25 x 18 x 7 cm a 19 x 13 x 6 cm
Dále mají drenážní otvory a otvory na fixační drát ;)
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Yamadori a nádoby ?

Příspěvekod Petr Syrový » 02 bře 2009, 15:32

Používám stejné misky jako Robert .Na ty větší už přepravky od zeleniny,které jsou vyloženy igelitem. Různě vellké květináče mám od známých ,jakožto soudky a kýble různých velikostí ty už ale nejsou na očích pro ostatní.
Uživatelský avatar
Petr Syrový
 
Příspěvky: 551
Registrován: 04 úno 2009, 21:33
Bydliště: Praha 6 Liboc 16100

Re: Yamadori a nádoby ?

Příspěvekod tomikzlesa » 04 bře 2009, 10:32

Misky, ktere pouziva Robert pouzivam taky uz nekolik let, kanystry ktere ukazuje pan Vondruš mam na letosek taky pripraveny, priznam se, ze sem to odkoukal od pana Glasera :), jeste sem si na letosek pripravil nekolik lísek ( drevenych bedynek ) od hroznoveho vina, jsou celkem pevny a hlavne maji po stranach uchyty, takze verim ze stromku budou mnohem lepe premistovatelny.
Uživatelský avatar
tomikzlesa
 
Příspěvky: 1094
Registrován: 04 bře 2009, 09:45

Další

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků