Přesazování

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Přesazování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 úno 2009, 07:49

Ano je to ta nejjemnější frakce, ale ne s prachem(tříděná),v každém lomu, Ostrá je dobrá :D
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Luděk Rohovský » 26 úno 2009, 10:26

Já do substrátu u pokojovak dávám na dno, teda u větších misek keramzit. Je to sice větší frakce, ale zase není ostrohraný a jako drenáž se mi osvěčil.
Luděk Rohovský
 
Příspěvky: 321
Registrován: 23 úno 2009, 17:52
Bydliště: Brno

Re: Přesazování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 26 úno 2009, 10:43

Jako drenáž je keramzit dobrý,existuje ve stavebninách frakce 2-4 mm, mě šlo o štěrk, který se přidává do substrátu.
Jinak vítám tě do fóra. :P
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Milan Vohnout » 26 úno 2009, 18:08

I já tě vítám na novém fóru Luďku. Keramzit se mi hlavně hodil do misek na kaskádu, dával jsem až do půlky misky. Sakra Láďo, minulí rok dělaly poblíž nový chodník, měl jsem si nabrat tento materiál. :evil:

Promiňte, musel jsem upravit druhou větu. :oops: Jinak by to byl pěkný blábol. Keramzit pod chodník!!! :shock:
ミラノ
milan.vohnout@gmail.com
Uživatelský avatar
Milan Vohnout
 
Příspěvky: 1787
Registrován: 02 úno 2009, 17:34
Bydliště: Chomutov
člen ČBA: ne

Re: Přesazování

Příspěvekod Lada Fabián » 07 bře 2010, 14:25

Jen jsem chtěl připomenout toto téma,kde na začátku Ladislav K. parádně popsal přesazování!A protože se už na to určitě všichni připravujeme a finišují přípravy tak opakování je matka moudrosti.
Akorát mam takový zajímavý dotaz.Mě přijde přesazování s vykopáním jamadori skoro stejné (stejný zákrok pro kořen.systém)a tak mi překvapuje,že někteří už kopou!Může mi to někdo zkušenější vysvětlit?
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Přesazování

Příspěvekod Milan Karpíšek » 07 bře 2010, 14:52

Láďo to není až tak pravda. U yamadori se snažiš zachovat bal a co nejvíce kořenů, kdežto u přasazování jde už o úplně něco jiného. Přesazuje se hlavně kvůli práci na kořenech jak už na nebari tak na tvorbě a zkvalitňování balu. Nebudu tu teď řešit yamadori ale zapěstované stromy ať už v miskách či kontejnerech. Duležité je to rozčesání kořenů, kompletní vyčištění balu od strarého substrátu a kořenů plevele a tak podobně. To je také důležité aby ti jemné kořeny rostly co nejblíže ke mneni a mohl si zakracovat a obměňovat ty silné špalky, udržovat bal kompaktní a malý. Pokud toto neprovedeš tak ti ve staré vyžilé zemině strom kořenit nebude a bude dělat jemné kořeny pouze na konci po obvodu balu kde bude kvalitněší substrát a bude zbytečně hustý a neprostupný.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Ladislav Kotál » 07 bře 2010, 17:18

Milane, pod to jsi napsal ,se podepisuji. Nerozvážné chyby z minulosti se hodně pomalu napravují, aby se dosáhlo jemných kořenů od kmene a zbavení se nepotřebného tlustého dřeva,kterému někdo říká kořeny. :mrgreen:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Jarda Marek » 07 bře 2010, 17:53

Milane, Láďo :clap: :clap: :clap:
Osvojte si základy své práce, jedině tak se můžete stát skutečnými mistry.
Ať nám rostou. Jarda.
bonsai-greenhorn@email.cz
Uživatelský avatar
Jarda Marek
 
Příspěvky: 4269
Registrován: 01 úno 2009, 10:35
Bydliště: okres Litoměřice
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Lada Fabián » 07 bře 2010, 20:55

Klucí díky za vysvětlení! :jedna:
Ja jsem měl na mysli,proč a jestli se ty to dva zákroky mohou provádět (sběr jamadori a přesazování) ve stejném období :oops:
Dnes jsem natvrdlej z toho sluníčka tak mějte se mnou trpělivost pls. 8-)
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Přesazování

Příspěvekod Milan Karpíšek » 07 bře 2010, 21:36

no takhle brzo kopat jak co! Pokud se jedna o habr nebo jiné plevely tak klidně ale cokoliv jiného jako buk, borovici bych teda osobně v tuto chvíli nekopal. Přesazovat je lepší ve chvíli kdy je rostlina v rozjezdu. On je teda dost velký rozdíl přesadit a přesadit. Pokud chceš jen vyměnit misku, přehodit do jiné tak to můžeš dělat kdykoli ale přesadit s udržbou kořenů je dost velká pecka pro strom tak proč riskovat a nepočkat 14dní než se začne probouzet?
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků