Přesazování

Rady a zkušenosti pro všechny

Re: Přesazování

Příspěvekod Petr C » 05 led 2015, 14:39

No jo, nepřenášet. Pokud stromek stříháš, nebo nějak tvaruješ, tak ho musíš přenášet.
Já to zatím beru jako ty, věřím, že ho substrát drží. Ale úplně pravda to není. Možná se stromek i hýbe sám svým růstem, jistě k tomu přispívá i zálivka a vysychání substrátu, ale i třeba podle fotek jsem pozoroval, že se stromek "bezdůvodně" během let různě naklání a pohybuje. A to používám směs antuky, kamenné drti a zeolitu. Navíc samotné předpěstování až takové problémy nedělá, ale jak příjdou první tvarování drátování, řezání, jiny - to už je stabilita ohrožena.
Plastové nádoby se mi osvědčily proti dřevěným-pevnějším. Dřevěné bedýnky mi prostě začaly napadat různé houby, až jsem měl strach o stromek. Tak jsem se jich raději vzdal.
Taky by mě zajímalo, kde máte takové proto-bonsaje (předpěstovaný materiál) vystavené. Myslím tím, jen jejich místo pro život, ne nějakou výstavní expozici polotovarů. Já je mám (ty už adaptované) na dřevěných a betonových policích kvůli slunci a čerstvému vzduchu. Ty čerstvější (ještě neadaptované) mám v polostínu pod pergolou a zastíněné řídkou síťovinou a uložené jsou z části na zemi na zámkové dlažbě a z části také na dřevěných policích. Do těch dřevěných polic se ale dává houba a nepomáhají ani různé nátěry. Dřevěné police jsou nejjednodušší na zřízení, ale nejodolnější (a ještě cenově dostupné) jsou asi nějaké betonové desky. Jistě je něco jiného, když je stromek v misce s nožičkami, tedy nad deskou police, než když leží nějaká miska bez nožiček plošně přímo na dřevě. Ty misky bez nožiček se snažím podkládat dřevěnými hranolky, ale i ty mají nějakou plochu a uchycení houby na dřevěné polici to tedy moc dlouho nezabrání.Jak řešíte stav svých dřevěných polic vy? Pravidelně musíte něčím impregnovat nebo máte nějaký fígl?
Dík,
Petr C
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Přesazování

Příspěvekod Vahada » 05 led 2015, 18:12

Mohu dát jednu radu - použít na pěstební bedničky vodovzdornou stavební překližku, ta funguje bez problémů s plísněmi u mě už řadu let. Dokonce odřezky (pásky) používám i na podložení větších nádob a také dobré. Cenu nevím, asi nebude nejlacinější, já sehnal nějaké použité stavební zbytky.

Z našich dřev je voděodolný dub, zkušenosti s ním ale nemám. Ostatní naše dřeviny se podle mě dlouhodobě ochránit nedají, pokud nepoužiješ něco skutečně jedovatého.
Vašek Hadrava
vahad@tiscali.cz
Uživatelský avatar
Vahada
 
Příspěvky: 616
Registrován: 20 lis 2009, 16:46
Bydliště: Bílina okr.Teplice

Re: Přesazování

Příspěvekod Martin Cigánik » 05 led 2015, 19:46

Tak je jasné, že se strom časem pohne. Jak píšete, voda, mráz, vítr atd. se stromy může hnout, ale pokud se dobře napěchují a utáhnou, tak by neměly. Ale pokud se přece jen strom pohne a je to poznat z fotek, tak věřím, že to nebude pohyb 1 cm za den, ale spíše marginální pohyby a toho bych se opravdu nebál. Je to strom- živá bytost a ten si poradí. A navíc přece nemáme stromy v těch pěstebkách na roky:-) Všechno to jde poznat jednoduše podle růstu. Pokud strom strádá, tak něco není v pohodě, pokud roste bujně, pak je vše v poho a nějaký ten pohyb o cm za rok bych vůbec neřešil.

A tvarovat stromy, které se viklají v miskách nebude dobrý nápad. Zdravý strom fest zakoření:-)

Co se týče polic, tak nevím:-) Myslím, že fest police ze dřeva budou stejně nejlepší a to, že stárnou bych bral jako přirozený vývoj. Proč vymýšlet vymyšlené?:-) Samozřejmě to asi půjde zpomalit pravidelnou péčí o dřevo. Nevím jestli nějaké betonové sokly jsou vhodné- miska a betonové podložky nebudou kamarádi.
M
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Přesazování

Příspěvekod Milena » 07 led 2015, 15:58

Dovolím si můj babský názor: mám dřevěné police napuštěné 2-3x luxolem, první vydržely asi 11 let, předloni jsem všechny měnila a zvládla jsem to sama (řez, impregnace, vrtání, šroubování, )
Přiznám se, že ani bonsaje v miskách ani stromky v pěstebních nádobách vůbec nekotvím. Zásadně tvaruju před přesazením, to jsou dobře prokořeněné a ani se nehnou. Ani větší bonsaje nepřidrátovávám, ale sázím do směsi kompost+rašelina+ písek- štěrk zhruba 1:1:1 a žádné vývraty nemám - aspoň za posledních 30 let nepamatuju.
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Přesazování

Příspěvekod Petr C » 08 led 2015, 14:01

OK, díky za podělení se o zkušenosti.
Petr C
Petr C
 
Příspěvky: 177
Registrován: 12 úno 2009, 12:33
Bydliště: blízko Brna

Re: Přesazování

Příspěvekod Jarek Servus » 08 led 2015, 21:43

Po všech zkušenostech stromy vždy upevňuji v miskách za kořeny hliníkovým drátem, aby držely fest hned při přesazování. Stromy mám na policích ze štípaných plotovek a trámků 10 x 8 cm.
Přílohy
1234.jpg
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Přesazování

Příspěvekod Compel Lubomír » 08 led 2015, 21:50

Jak píše Vašek Hadrava, stavební překližka, určitě dobrý. Osobně neznám stavební překližku. Znám překližku na železniční vagony, tkzv. dobytčáky. Překližka je cca 20 mm vysoká. Dá se sehnat v žel. opravnách jako odpad nebo použitý materiál, tedy za zlomek ceny nového materiálu. Pokud si uvědomíme za jak dlouho se překližka na dobytčácích mění hodně dobře řeší dřevěné bedýnky. To za mě a mé zkušenosti.
777 207 657
lcvcar@seznam.cz
Čaj Luboš
Uživatelský avatar
Compel Lubomír
 
Příspěvky: 1034
Registrován: 26 črc 2009, 16:13
Bydliště: Velemín

Re: Přesazování

Příspěvekod Milan Pecháček » 09 led 2015, 15:10

Ty štípaný plotovky jsou super..mám je též + klasické fošny a myslím, že to je ideální!!!
Milan Pecháček
 
Příspěvky: 85
Registrován: 27 kvě 2014, 18:26
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Předchozí

Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron