Habr yamadori usychání vrchu

Rady a zkušenosti pro všechny

Habr yamadori usychání vrchu

Příspěvekod vjačo » 03 srp 2019, 16:35

Vykopal jsem už hodně habrů. Mám nedaleko habrový les. Ale pokaždé když kopnu hrubší (50 mm a více) mi začne vrchní borka pod řezem usychat a loupat se. Řez ještě v lese zamažu Cut pastou ale nepomůže to.
Proč ? Co dělám špatně ? Nebo to je normální ? Dá se tomu zabránit ? Kopu jen březen-duben.
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Habr yamadori usychání vrchu

Příspěvekod Martin Cigánik » 05 srp 2019, 15:34

Řekl bych, že normální. Když kopu listnáč, tak si nechávám kus kmene jakoby na zaschnutí. Tedy řežu o kousek výš, než by se mi líbilo. Tím pádem má kmen prostor případně zaschnout/obrazit. " Hezký " přechod řeším, až po prvním roce, když vidím, že strom obrazil a má sílu táhnout.
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín

Re: Habr yamadori usychání vrchu

Příspěvekod vjačo » 05 srp 2019, 17:48

Martine, takto jsem do dělal už několikrát. Nechal delší vrch a po obrašení seřízl (za rok, dva) do šikma za nejvyšší větví která obrazila aby mi posloužila jako "tahoun". A nastal stejný problém. Rána se nezačala nezavalovat, ale kůra schla zase.
vjačo
vjačo
 
Příspěvky: 154
Registrován: 25 čer 2011, 19:15
Bydliště: Kunčice pod Ondřejníkem

Re: Habr yamadori usychání vrchu

Příspěvekod Martin Cigánik » 12 srp 2019, 15:30

A máš pupen i pod řezem? Jakoby děláš ten finální řez tak,aby byl pupen jak nad , tak pod ránou? A bavíme se o stromech v misce, nebo v zemi? To co píšeš není úplně normální. Jakmile vybereš finální místo řezu a kolem řezu jsou pupeny/větve, které táhnou mízu, pak by se rána měla začít zavalovat. Pokud je strom v misce, tak samozřejmě pomaloučku pomalu. Pokud je v zemi, tak habr dokáže za sezónu zavalit klidně řez 1- 2 cm velký... Fotka místa usychání by pomohla...
Martin Cigánik
 
Příspěvky: 286
Registrován: 03 črc 2009, 22:08
Bydliště: Vsetín


Zpět na Co ? Jak ? Kdy ? Proč ?

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron