Zimní "povinná" četba

knihy, časopisy, starší čísla časopisu ČBA

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Honza Zatřepálek » 02 lis 2009, 23:16

Já bych řekl že u bělokoré břízy to souvisí se sluncem.(je to obranná reakce proti přehřátí)Mílo tak jsem ti ji nafotil.
A jelikož jsem nemohl najít tuhle diskuzi.Tak je mezi břízama. ;)
Tvoje bonsai-to jsi ty.
Uživatelský avatar
Honza Zatřepálek
 
Příspěvky: 1433
Registrován: 02 úno 2009, 13:40
Bydliště: Neratovice
člen ČBA: ano

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod bcf » 17 pro 2009, 13:29

Co se týká bříz,krásná je Betula nigra,má krásnou oranžovou kůru,dá se pěstovat i u nás z dodaných semen(mám je už 3 roky a daří se jim).
bcf
 
Příspěvky: 21
Registrován: 22 črc 2009, 12:24
Bydliště: Praha 10,Uhříněves
člen ČBA: ne

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Milena » 02 dub 2010, 10:38

Je sice kalendářní jaro (venku sice kolem nuly), ale nevím, kam bych jinak to mé povídání přiřadila.
Včera jsem se začetla do časopisu Bonsai (posílá ČBA) a u článku od W. Palla "Borovice lesní.." mne zaujaly dvě věty:
- str. 5 "Jehlice jsou mnohem kraší díky bohatému obrostu a také proto, že staré jehlice byly v ZIMĚ odstraněny". Tak nevím,
jestli čtu špatně ostatní rady na toto téma, ale zimní trhání mě překvapilo. Jaké máte zkušenosti??
- citát John Naka: "Nezkoušejte tvarovat strom, aby vypadal jako bonsai, ale tvarujte bonsai, aby vypadala jako strom"
No, není to úžasná moudrost :?: motto :?: rada :?:
Borovice samotná je v mých očích na jedničku. Výborně popsaný postup v několika letech :clap:
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Lukáš Sirotný » 02 dub 2010, 17:07

Pro Milenu: je dobře, že se tento článek objevil i v českém jazyce, na internetu už je nějaký ten pátek v angličtině, takto se ale určitě dostal do rukou mnohem více lidem.
ad vytrhávání jehlic u borovic - loňské jehlice je třeba VŽDY vytrhávat u ZDRAVÝCH stromů v miskách a to nejlépe už na podzim. V zimě nebo v předjaří lze taky, ale na podzim je nejlepší termín, protože strom ještě stihne uložit nějaké ty extra živiny právě do ponechaných pupenů/spících pupenů, další růstovou sezónu pak dochází k prorašení pupenů blíž kmeni. Pokud pracujeme s borovicemi (zaštipování/střih) a neprotrháváme jehlice, tak je celé úsilí skoro marné.
Uživatelský avatar
Lukáš Sirotný
 
Příspěvky: 1044
Registrován: 09 úno 2009, 10:15
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm
člen ČBA: ano

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Milan Karpíšek » 02 dub 2010, 17:25

Já osobně protrhávám všechny loňské jehlice už od půlky do konce července, tedy pokud je strom v dobré kondici. na podzim a nebo v zimě ještě protrhnu letošní na hodně silných výhonech, které potřebuji trošku omezit aby byl růst stromu vyvážený. Ono taky záleží o jaký druh borovice se jedná.
Uživatelský avatar
Milan Karpíšek
 
Příspěvky: 700
Registrován: 04 úno 2009, 15:12
Bydliště: Ústí nad Orlicí, tel: 774985323
člen ČBA: ano

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Ladislav Kotál » 02 dub 2010, 17:54

Dělám to jako Milan.Na jaře se pak pěkně drátuje, když nic nepřekáží. A taky kam může slunce,nemusí doktor. Na borovicích se u mě žádné potvory nevyskytují :jedna:
„Věnuj se věcem, které můžeš změnit. Co změnit nemůžeš, na to neplýtvej časem ani energií.“
Uživatelský avatar
Ladislav Kotál
 
Příspěvky: 4195
Registrován: 02 úno 2009, 08:14
Bydliště: Útušice u Plzně
člen ČBA: ano

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Tibor Kozuch » 09 dub 2010, 22:22

No ja som študent a som na intraku takže mam 6 knižiek a mam ich asi 2 krat prečítane ale ked niečo potrebujem tak viem kde to mem hladat. :D
Tibor Kozuch
 
Příspěvky: 2
Registrován: 09 dub 2010, 09:58
Bydliště: Rohožnik Pri potoku 206

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod dan » 10 čer 2010, 21:35

doporučil bych vám knihu Rostlinné insekticidy aneb hubíme hmyz bez chemie od nakl. Grada - pokud by vám doma došla chemie, nebo jste chtěli třeba biobonsai ;)

http://www.grada.cz/rostlinne-insekticidy_3801/seznam/katalog/
Dan Hrdý


...Někdo tvrdí, že jsem flegmatik...ale mě je to jedno... ;)
Uživatelský avatar
dan
 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 úno 2010, 11:59
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Literatura

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron