Zimní "povinná" četba

knihy, časopisy, starší čísla časopisu ČBA

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Martin Iša » 04 říj 2009, 09:23

Pepča píše:Pro úplné začátečníky byla nedávno vydána kniha Podivuhodný svět bonsají od trojice autorů Věna Hrdličková, Petr Herynek a Zdeněk Thoma. Měl jsem to štěstí a vyhrál jsem ji za vyluštění křížovky v Zahrádkáři. Před jistou dobou jsem od manželky dostal dvě knížky, které spoluvydalo Bonsai-Centrum Isabela a to Pěstování bonsají podle druhů a Pěstování bonsají podle ročních období. Je to překlad z korejštiny knihy od profesora bonsajistiky na univerzitě v Soulu Kim Se-wona.Zajímavé knížky, ke studijním účelům mohu doporučit.
Ty jsou opravdu dobré, mám je taky od Plzeňské výstavy.Je ale potřeba zohlednit klimatické podmínky u nich a u nás. ;)
Nikdy nesoupeř s blbcem.
Stáhne Tě na svou úroveň a tam tě převálcuje svými zkušenostmi.




775 164 435 martin.isa@seznam.cz
Martin Iša
 
Příspěvky: 3778
Registrován: 03 bře 2009, 17:28
Bydliště: Kaplice
člen ČBA: ano

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Pepča » 04 říj 2009, 14:14

Martine, plně s tebou souhlasím. Podmínky u nás a ve východní Asii se nedají srovnávat, co tam naroste za sezonu u nás trvá mnohem déle. Ale jako učební látka to není špatné. Na naše podmínky je dobrá knížka kterou mám a vydal ji Knižní klub, Bonsaje z domácích dřevin od Wolfganga Kohlheppa. Jednoduše popisuje styly bonsají i vše zajímavé o pěstování, zastřihování, drátování, atd. z evropských dřevin.
Uživatelský avatar
Pepča
 
Příspěvky: 508
Registrován: 12 srp 2009, 13:25
Bydliště: Horažďovice
člen ČBA: ne

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Robert Černý » 04 říj 2009, 14:16

Souhlasím s Martinem, podle mě bude i rozdíl v klimatických podmínkách u nás a v Anglii, viz Colin Lewis a jeho kniha....
Robert Černý

skype: robert.cer
bobo.c@seznam.cz
Uživatelský avatar
Robert Černý
 
Příspěvky: 1835
Registrován: 02 úno 2009, 21:33
Bydliště: Plzeň
člen ČBA: ano

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Milena » 21 říj 2009, 12:08

Také se za "chlípného" počasí prokousávám literaturou, tentokrát jsem vytáhla všechny Zpravodaje od r. 1983 (pamatuju, co? :lol: Ale v novějším číslem mne zaujala část článku Ing. Petra Herynka - cituji: "..Řekl bych, že řada pěstitelů dává přednost mladým rostlinám ne z finančních důvodů, ale z principu, proto, že se chtějí zabývat pěstováním, ne nákupem hotových bonsají. Myslím, že cesta od malé rostliny k bonsaji je příjemnější, než vtrhnout do přírody a zplundrovt ty nejkrásnější exempláře, přinést si je a pak se tím chlubit. Nad rostlinou, kterou pěstoval, může člověk říci, to jsem za dvacet, třicet let vytvořil tím a tím způsobem.. Ten, kdo má krásný sesbíraný kus, může říci pouze - to jsem našel tam a tam, má to dvě stě, tři sta let.." (Magazin Bonsai, 3/1994)
Námět k zamyšlení pro mladé bonsajisty. Nic ve zlém, sběrači jamadori :cry: A propó: máte někdo mejlík na pana Herynka?
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod maros » 21 říj 2009, 19:24

Mission of Transformation moze to byt dobre citanie, chystam sa na nu.
To Milena: v roku 1994 este skoro vsetci sadili bonsai do klasickej zmesi zeminy a nie do zeolitu alebo inych anorganickych substratov. Ale uz sme asi trocha dalej. Ono sa sem tam stane, ze sa kniha myli, alebo sa oblast ktoru rozobera vyvinula inym smerom. Podla ludi, ktory sa v tom vyznaju je pestovanie bonsai zo semienka alebo sadenice vobec najtazsie a zriedkavo vedie k vynikajucemu vysledku. A zbieranie yamadori je klasicka japonska metoda,nie je to nic nove, mnoho japonskych slavnych bonsai je z yamadori. A skus sa niehoho kto sa venuje bonsai z yamadori opytat ci je na nich malo umelcovej prace :)
V jednej z ceskych bonsai knih z 80-tych rokov myslim autor neodporuca pouzivat na tvarovanie dratovanie... ;)...dalo by sa dlho pisat. ;)
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Jarek Servus » 21 říj 2009, 20:37

to Maros Při pěstování ze řízků a ze semen se dá postupně vybrat i výborný materiál. Je to běh na dlouhou trať a hlavně pro mladé a začínající, ale může přinést vynikající výsledky a lze předat dál. Když Milena začínala, chodil jsi do první třídy. Materiál k pěstování - téměř žádný, jen semena a řízky, nářadí, misky, literatura to samé. Jediné co bylo, bylo nadšení a zápal pro věc. Mileně to dodnes zůstalo, teď je hlavní tahoun dění na Prostějovsku. Všechno se časem vyvíjí, např. substráty jsou odrazem hledání a často u nás vznikly k jiným účelům. Je to pochopitelné, proto ještě nebudu zatracovat to předešlé.
Všichni by se měli občas umět ohlédnout a zhodnotit vše, čím prošli, co poznali, jak je to obohatilo či ochudilo a co chtějí do budoucna.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod maros » 21 říj 2009, 21:33

Jarko, nemam pocit ze by som zatracoval nieco predosle, a mrzi ma ak som sa ta vo svojom predoslom prispevku niecim dotkol. Moje prve knihy o bonsai mam od roku 1988, viem, ze sa vtedy nedalo nic zohnat a pod. Nemam nic proti nadseniu a tradiciam, a obzeranim sa za tym, co bolo a je dobre z minulosti. Respektujem nadsencov, ktory sa svojmu konicku venuju desatrocia.Teraz ale mame navyse moznost citat aj ine knihy, zahranicne casopisy, je tu internet, nie je problem si vymienat skusenosti s najlepsimi bonsaistami europy. A ak teraz porovnavame stav poznatkov o bonsai pred 20 rokmi a dnes tak predsa len doslo k nejakemu vyvoju. Ako v kazdej oblasti ludskeho poznania.
K odrezkom a sadeniciam - nic proti tomu, ak ma niekto cas a tolko talentu, tak beriem. K vyberu materialu pre bonsai je tu niekde na fore preklad clanku od Waltra Palla "Odpadky na veceru", myslim, ze ja k tomu nic mudrejsie a vystiznesie nedodam.
Par odrezkov a sadenic zo skolky v zahrade mam, uvidime ako to dopadne o par rokov.
Respekt. ;)
Uživatelský avatar
maros
 
Příspěvky: 168
Registrován: 21 kvě 2009, 00:10

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Jarek Servus » 21 říj 2009, 22:17

Já se také učím celý život, ukládá mi to dokonce v mé profesi zákon, ale i v koníčku kupuji knihy a časopisy, brouzdám po internetu. Nedotkl jsi se mě, spíš jsem hájil Milenu, její názor na tvorbu a vývoj stromů od smenáčků, to samo má v sobě hodně velké kouzlo.
Jarek
Nemusí pršet, stačí když leje
jpms@volny.cz
http://www.bkhana.cz/.
Uživatelský avatar
Jarek Servus
 
Příspěvky: 2640
Registrován: 19 čer 2009, 21:23
Bydliště: Drahanská vysočina
člen ČBA: ne

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Lada Fabián » 21 říj 2009, 22:50

Jarku, :clap: :clap: :jedna:
Lád'a Fabi
tel.607630363
Žij tak jako by dnešek byl tvým posledním dnem!
Uživatelský avatar
Lada Fabián
 
Příspěvky: 672
Registrován: 08 úno 2009, 14:19
Bydliště: Kousek od Klatov
člen ČBA: ne

Re: Zimní "povinná" četba

Příspěvekod Milena » 22 říj 2009, 10:53

1. Děkuji Jarkovi za obhajobu. Možná vychází i z toho, že ví, že s tím mým metrem šedesát výšky a už asi 60 kg živé váhy, bych do tahání jamadori jako hlavního zdroje materiálu na bonsaje nešla :roll: .
2. Jedno postesknutí pro Ladafai: v 70.letech jsem bydlela v Klatovech, tehdy se na Švihově natáčely Tři oříšky pro Popelku, mimo jiné exteriery. V okolních lesích a horách musí být k nalezení kouzelné jamadori, to se asi nedá srovnat s placatou Hanou..
3. Nejsem zásadně proti jamadori, ale mám pocit, že na výstavách, tedy i ve vašich sbírkách převažují, nemluvě o hodnocených exemplářích, tam snad jinak nabytá rostlina nemá šanci. Tedy kromě importovaných, a to je ještě větší nešvar, to považuju za chlubení se cizím peřím. Nic ve zlém, je to můj demokraticky vyřčený názor.
Přesto hodnotím vítězné blatky od p. Nováka jako nádherné bonsaje - jamadori-nejamadori..
Hlavně ať nám bonsaje dělají radost, ne? :D
Milena
Milena
 
Příspěvky: 424
Registrován: 23 zář 2009, 16:39
Bydliště: Prostějov Domamyslice
člen ČBA: ano

PředchozíDalší

Zpět na Literatura

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron